nadmiar żelaza

napisał/a: maladiec1 2009-01-29 12:08
witam, kilkakrotnie w życiu miałam anemię - niedobór żelaza (dokładnie 3), obecnie mam 23 lata, i od 4 lat wyniki krwi miałam książkowe -wielki dla mnie sukces. ostatnie jednak badanie wykazało nadmiar żelaza norma jest do 151 dla kobiet, ja miałam 156, czy wobec tego mam prawo mieć obawy w związku z nadmiarem FE. Ostatnio nawet miałam na zajęciach z diety o nadmiarze tego skaładnika, i wykładowca wypowiedział sie w następujący sposób: osobiście 1000 razy bardziej wolałbym mieć niedobór niz nadmiar FE, co mnie jeszcze bardziej zaniepokoiło.
Czy nawet takn niewielki nadmiar może wskazywać na coś, co wymaga kontroli??
napisał/a: dimedicus 2009-01-29 14:21
Należy powtórzyć badanie,jeśli jest to niewielki wzrost nie ma powodu do nie pokoju,można zmienić dietę(na produkty o mniejszej ilości żelaza) pić dużo herbaty(wiąże żelazo i wydala z organizmu)Nadmiar żelaza może powodować bóle:stawów,brzucha,wątroby.Zmęczenie.Problemy kardiologiczne i co tu dużo mówić obniżenie libido.Jeśli jest potrzeba podania czego unikać,proszę dać znać.Ale dobrze jest powtórzyć wyniki badania.
napisał/a: maladiec1 2009-01-29 15:11
Bardzo dziękuję za odpowiedź, na pewno powtórzę badania, jeśli ponownie będą odstawać od normy będę zastanawiać się co dalej. Jeśli to tylko dieta to zapewne wyeliminuje z diety produkty z wysoką zawartością FE.
djfafa
napisał/a: djfafa 2009-01-30 19:42
a nie przyjmujesz dodoatkowego zelaza przypadkiem? Badane było samo żelazo czy może Ferrytyna?
napisał/a: maladiec1 2009-01-30 21:08
Zelaza nie przyjmuję, a ferrytyne dopiero zamierzam zbadać z uwagi na podwyższone stężenie żelaza w ostatnich wynikach - badane było samo żelazo
djfafa
napisał/a: djfafa 2009-01-31 14:14
Oki. Napisz jak będziesz znała wynik.
Pozdr.
napisał/a: borewicz 2009-02-15 18:51
Od pewneo czasu mam tekie dni w których czuje sie niedotleniony, objawem jest ziewanie, ogolne osłabienie. Postanowiłem sie wybrać do lekarza rodzinnnego i poprosić o zlecenie wyników krwii. Morfologia z rozmazem wszystko w normie, no może hemoglobina troche wysoko bo 17 ale największy problem to podwyższone żelazo 175. Zrobiłem powtórne badania a przed nimi wypiłem 2 szklanki wody wynik podwyższył sie do 230. Zaraz zostałem skierowany do szpitala jednak po wynikach niedowidzialem się nic mądrego.
MAm 21 lat nie przyjmuje żadnych preparatów żelaza, nie pracuje w miejscach gdzie jest duże stężenie żelaza.
Może ktoś z Was odpowie co mi może dolegać?
napisał/a: ~Anonymous 2013-08-26 20:30
o cholera, to nawet sie trzeba cykac jak jest odchylenie od normy o 6 punktow? lol ja mam 225ug/dl i zyje.. nie wiem skad to przyszlo, nie jem zelaza w tabsach, miesa tez praktycznie nie jem. tu : http://www.vismaya-maitreya.pl/naturalne_leczenie_nadmiar_zelaza_szkodzi.html napisali, ze mozna to tylko wypocic, albo probowac wyplukac zielona herbata, co tez jest dziwne, bo pije duzo zielonej herbaty.