Nadczynność tarczycy

napisał/a: ciepal3 2015-07-12 14:22
Witam , jestem przekonany że choruje na nadczynność tarczycy , moje objawy to:
-stałe uczucie gorąca
-nerwowość (nadpobudliwość)
-bardzo szybka przemiana materii (2-3 razy dziennie stolec)
-zmęczenie (bolą mnie nogi np kiedy wchodzę po schodach)
-drżenie rąk , kołatanie serca
-nadmierna potliwość (bardzo mi się pocą ręce i stopy)

Byłem na badaniu krwi moje TSH wynosi 1,350 , lekarz mi zalecił żebym zrobił sobie USG tarczycy , więc takowe zrobiłem , po niecałych kilku minutach dostałem taki papierek.

Tarczyca o jednorodnej echostrukturze , oraz o nieco obniżonej echogeniczności.

Wymiary:
-prawy płat 17 x 18 x 40 mm
-lewy płat 18 x 19 x 43 mm
cieść o gr,do 5 mm
węzły chłonne szyjne dostępne badaniu usg w normie

co mam robić dalej ? skoro nadczynności podobno u mnie nie wykazało a takową myślę mam.

o co chodzi z tym oznaczeniem hormonów FT3 FT4 bo nie wiem , to z badań krwi się wnioskuje czy jak ?
napisał/a: soaring 2015-07-13 17:12
raczej hashimoto można podejrzewać po objawach i niezbyt wnikliwym opisie usg.
ft3 i ft4 to wolne frakcje hormonów tarczycy. bada się je rano, na czczo, z krwi.
ale dobrze by było, żebyś hashimoto wykluczył i zbadał jeszcze przeciwciała anty-tpo i anty-tg. też z krwi, niekoniecznie rano, ani na czczo.
napisał/a: ciepal3 2015-07-15 16:14
No dobra , ale jak mam te badania wykonać pójść do lekarza rodzinnego i powiedzieć mu że chciałbym wykonać te badanie hormonów tarczycy FT3 FT4 i on mi da jakieś skierowanie czy coś na te badanie ?
napisał/a: soaring 2015-07-15 16:29
trzeba było zapytać lekarza, u którego byłeś, o skierowanie.
rodzinny daje skierowanie tylko na tsh, pozostałe badania są uznawane za specjalistyczne i powinien na nie kierować endokrynolog. jeśli Ci skierowania nie dał to pewnie oczekuje, że zapłacisz za nie z własnej kieszeni.
napisał/a: ciepal3 2015-07-15 22:42
Ok ,dzieki
napisał/a: wawa2 2015-07-21 10:53
Jestem tu nowa. Mam nadczynność tarczycy. Oprócz tego mam problemy z samooceną , nerwicę, osłabioną pamięć, ciągłe zmęczenie i niechęć do robienia czegokolwiek. Jem tradycyjnie z dużą ilością słodyczy, lodów. Włosy mam bardzo rzadkie, puchną mi stawy w palcach u rąk. Zaczęłam suplementację na własna rękę. Dużo jest informacji o suplementach przy niedoczynności , przy nadczynności niewiele albo nie trafiłam na odpowiednie wątki. Proszę "rzucić okiem" czy moja suplementacja jest dobra?

Magnesium malate Swanson ( jabłczan magnezu 200 mg) 1x dz
EFAs Multi Omega 3-6-9 Swanson 1x dz
Wit. B complex Colfarm 1x dz
orzechy brazylijskie - 3 szt./dz
piję sok pomidorowy - potas
djfafa
napisał/a: djfafa 2015-07-21 13:15
Nadczynność przede wszystkim powinna być wyrównana lekami.

Masz zdiagnzowanego Graves - Besadova?

Napisz coś więcej o sobie, bo nie wiemy czas masz 15 lat czy 75, jakie leki bierzesz, itp.
napisał/a: wawa2 2015-07-21 22:31
24 lata. Zdiagnozowano G-Basedowa. Biorę leki od roku - obecnie Euthyrox 25 1 tabl rano na czczo i Thyrozol 10 mg po jedzeniu. Jest to dawka podtrzymująca ( hormony są wyrównane).
djfafa
napisał/a: djfafa 2015-07-22 09:11
Dieta to podstawa. Dieta taka sama jak przy Hashimoto czyli p. zapalna. Omega 3, zielona herbata, selen, Aswagandha, zero glutenu i nabiału, zero śmieciowego jedzenia czyli słodyczy na oczy nie jesz. Do tego do picia duże ilości melisy. To absolutna podstawa na poczatek.
napisał/a: wawa2 2015-07-22 09:26
1. Omega która używam może być, czy tylko omega 3 ?
2.Które Omega 3 polecasz ?
3. A co myślisz o stosowaniu oleju lnianego Budwigowego i innych olejach zimnotłoczonych?
4. Piję też kwas buraczany własnej roboty i sok z żurawiną i miodem - żelazo.
5. Mam zakupioną witaminę C -kwas L- askorbinowy ( ale jeszcze nie użyłam).
6. Czytałam tez o occie jabłkowym- ale nie stosowałam jeszcze.
7. A co sadzisz o przyjmowaniu B 12 i niacyny?
Nie wiem kiedy przyjmować magnez (w trakcie czy po posiłku). Nie chciałbym sobie zaszkodzić suplementami źle dobranymi. Właściwie każdy ma jakieś dodatki, które są zbędne dla organizmu.
djfafa
napisał/a: djfafa 2015-07-22 09:51
wawa napisal(a):1. Omega która używam może być, czy tylko omega 3 ?
2.Które Omega 3 polecasz ?
3. A co myślisz o stosowaniu oleju lnianego Budwigowego i innych olejach zimnotłoczonych?
4. Piję też kwas buraczany własnej roboty i sok z żurawiną i miodem - żelazo.
5. Mam zakupioną witaminę C -kwas L- askorbinowy ( ale jeszcze nie użyłam).
6. Czytałam tez o occie jabłkowym- ale nie stosowałam jeszcze.
7. A co sadzisz o przyjmowaniu B 12 i niacyny?
Nie wiem kiedy przyjmować magnez (w trakcie czy po posiłku). Nie chciałbym sobie zaszkodzić suplementami źle dobranymi. Właściwie każdy ma jakieś dodatki, które są zbędne dla organizmu.


1. Tylko Omega 3.
2. Olimp Gold Omega 3.
3. Olej lniany polecam, ale Omega 3 rybny również musisz brać. Bo p. zapalnie działają EPA i DHA, ALA jest słabe w tej kwestii. Inne oleje-olej :)) Chyba że np. Czarnuszkę. Oleje typu rzepakowe nie nadają się do spożywania przy chorobach autoimmunologicznych.
4. Super
5. Super
6. Stosuj ;)
7. Ale co mam myśleć? Na co działają mozna zleźć na google ;)

Magnez łykaj kiedy chcesz, tylko zdala od produktów mlecznych i tyle ;)
napisał/a: wawa2 2015-07-22 10:24
Pytam o szczegóły, bo przerobiłeś osobiście problemy z autoagresją,zatem masz praktyczną wiedzę na ten temat.

Zatem żywienie zgodnie z zaleceniami w wątku http://commed.polki.pl/wskazowki-zywieniowe-zamienniki-przepisy-dieta-przy-hashi-vt74728.html ?

Ad. 2 A co myślisz o oleju z kryla np. Swansona. Lepszy jest firmy Olimp? (sa w różnych opakowaniach - biało- czerwonym,czarnym, złotym. Są wersje sport i zwykła - którą polecasz ? )
Ad. 6 Czy dobre będą proporcje 2 łyżeczki octu na 1/2 szklanki wody 2 x dziennie ?
Ad.pkt. 7 Mam na myśli -czy zażywać ze względu na złe samopoczucie psychiczne . Bo czytałam zwłaszcza o niacynie , że sa różne reakcje skórne.

8. Stosuję też olej kokosowy do smażenia.
9. Mam wit. C Powder Swanson ? 1 miarka - 1 g- 1250 % RDA. Ile miarek brać? Na opakowaniu napisane żeby jedną miarkę.
10. A wit B compl może należy zwiększyć( 1 post)
11. A czy można robić sobie szejki warzywne z liściastych, czy to nie wskazane ( krzyżowe ).
12. A ile max orzechów brazylijskich brać- obecnie biorę 3 ale może to za duzo.

Pozdrawiam :)