Nadczynność tarczycy (?) a żelazo

napisał/a: Kikimora1 2015-12-10 20:34
Dzień dobry.
Odebrałam dziś wyniki morfologii, którą lekarz zlecił mi ze względu na złe samopoczucie (ciągłe uczucie zmęczenia, słabe, rozdwajające się paznokcie, wypadające włosy). Wizytę mam dopiero w poniedziałek, a póki co próbuję wyczytać coś z tych wyników. Na pierwszy rzut oka wydają mi się bardzo... niespójne.
Mam niskie TSH (0.010 uU/ml), ale FT3 i FT4 w nomie (FT3: 6.23 pmol/l, FT4: 21.4 pmol/l).
Mimo dużej ilości żelaza (321 ug/dl) mam niską hemoglobinę (10,6 g/dl).
Pozostałe wyniki w zasadzie w normie...
Zastanawiam się, czy samo TSH pozwala mówić w tym przypadku o nadczynności tarczycy. A jeśli tak, to czy może z niej wynikać tak wysokie żelazo?
napisał/a: soaring 2015-12-10 22:37
nie, Twoje wyniki nie świadczą o nadczynności tarczycy. zanim pójdziesz do lekarza dorób sobie przeciwciała anty-tg i anty-tpo, bo przy takich wynikach bardzo prawdopodobna jest choroba autoimmunologiczna tarczycy hashimoto.
jakie jeszcze badania robiłaś? masz tam ferrytynę np? podaj też normy, bo laboratoria stosują różne odczynniki.
djfafa
napisał/a: djfafa 2015-12-11 06:19
A jakie masz normy dla fT3 i fT4?
napisał/a: Kikimora1 2015-12-11 08:32
Dziękuję za odpowiedzi. Normy dla poszczególnych badań to:
TSH 0,27 a 4,2 mU/l (mam 0,010)
FT3 3,5-6,5 pmol/l (mam 6,23)
FT4 12-22 pmol/l (mam 21,4)
żelazo 37-145 ug/dl (mam 321)

Nie robiłam ferrytyny, poza "zwykłą" morfologią lekarz zlecił mi tylko żelazo w surowicy, TSH i glukozę (w normie).
djfafa
napisał/a: djfafa 2015-12-11 08:59
Masz subkliniczną nadczynność tarczycy. Hormony tarczycy masz na bardzo wysokim poziomie co też skłania ku temu, że idziesz w kierunku klasycznej nadczynności.

Część Twoich objawów to książkowe objawy niskiej hemoglobiny. Czy masz klasyczną anemię nie wiemy bo nie wkleiłaś całej morfologii a ocenianie po jednym parametrze to jak ocenianie książki po okładce.

Przyczyn niskiej hemoglobiny jest wiele i nie musi to być związane z żelazem.
napisał/a: Kikimora1 2015-12-11 11:06
Idę w poniedziałek do lekarza, zobaczymy wtedy co z tym żelazem i z hemobloginą ;) Bardziej niepokoiło mnie niskie TSH myślałam, że to wszystko może być jakoś powiązane.
Dziękuję za szybką odpowiedź!
djfafa
napisał/a: djfafa 2015-12-11 11:14
Może być powiązane ale też nie musi. Objawy masz i książkowe dla chorób tarczycy i dla anemii.
napisał/a: karolciakk1 2016-01-07 11:36
Witam, u mnie wykonane wyniki właściwie wykazują jedynie niskie żelazo... Objawy mam tj. ciągłe zmeczenie, senność, pomimo diety nie mogę schudnąć, słabe paznokcie, wypadające wlosy, niskie libido. Sądziłam, że mogła to być wina tarczycy, a teraz to już nie mam żadnego ,,tropu"...

Wyniki :
TSH 2,77 ulU/ml (0,27 -4,2)
FT3 4,6 pmol/l ( 4,0 - 8,3)
FT4 1,03 ng/dl (0,93-1,70)
Prolaktyna 14,790 ng/ml (4,8 -23,3)

Z morfologii wyniki, które nie były w normie
MCV 80,7 fl (82,0 -94,0)
MCH 27,0 pg ( 28,0-34,0)
EO 0,12 ul (0,20 -0,60)

Cała reszta ok. Czy ktoś może ma jakiś pomysł z czego wynika moje zle samopoczucie? Zdrowo się odzywiam, mam 25 lat, żadnych innych chorób właściwie poza zapaleniami pęcherza i zatok, a czuję się jakbym była conajmniej po 60tce...
djfafa
napisał/a: djfafa 2016-01-07 11:46
Profil tarczycowy taki sobie. Niskie hormony tarczycy mogą dawać takie objawy jakie masz. Zrób przy okazji Anty TPO i zobaczymy czy nie masz Hashimoto.
Na teraz kup sobie ten preparat:

http://allegro.pl/ashwagandha-extract-60kaps-zen-szen-anti-stress-i5906660921.html

I bierz 2 razy dziennie. Powinien pomóc na część objawów.
napisał/a: karolciakk1 2016-01-07 14:29
Dziękuję za szybką odpowiedź.
Mieszkam na stałe za granicą I będę mogła wykonać to badanie i zakupić tabletki dopiero w połowie lutego.

Wszystkie dolegliwości mam jakoś od 3 lat, ale w ostatnim roku właśnie się nasiliły, bo mogłabym spać bez końca, dieta 1200kcal i żadnego kg mniej...Ciagle mam zimne stopy i rece. Zmartwil mnie też okres w tym miesiącu najpierw w terminie i trwał 1 dzien, a później drugi raz w grudniu i był już normalny. Nigdy wcześniej mi się to nie zdarzyło. Nie korzystam z tabletek antykoncepcyjnych.

Jedyne co mogę sobie zarzucic, to brak regularnych cwiczen....ale staram się ;)
napisał/a: karolciakk1 2016-03-17 23:09
Witam ponownie,
zakupiłam wyżej wymienione tabletki, ale nie ma niestety żadnej poprawy. Jest lepiej jedynie po zwykłym żeń szeńu z witaminami, ale też tylko w ten dzien, w który biorę, a przecież nie zamierzam tego dawkowac naokragło.

Próbowałam również z jodem na nadgarstek, to wchłanial się tylko 2 dni, czyli w normie. Obecnie planuje zakup WITAMINY D3, która ponoć sporo pomaga oraz wykonam te dwa badania anty TPO i anty Tg, żeby wykluczyć tarczycę całkowicie.

Objawy ciągle takie same : zmienne nastroje, brak efektów chudnięcia mimo diety i ćwiczeń, senność bez końca - wstaje juz rano niewyspana po 8h snu..., zimne ręce i stopy, gorsza koncentracja, często miewam stany depresyjne, brak mi energii.

Czy może ktoś z Państwa ma jeszcze jakiś pomysł jak temu zaradzic, gdzie szukać przyczyny?
napisał/a: soaring 2016-03-18 07:51
jeśli jesteś na diecie 1200 kcal, to się po prostu głodzisz. przeciętna kobieta ma zapotrzebowanie na około 1800-2000 kcal, nawet jeśli nie ma specjalnych aktywności fizycznych, w tym jakieś 1200-1400 są konieczne do tzw. podstawowej przemiany materii, czyli do wykonania wszystkich procesów w organizmie jak ogrzanie, produkcja hormonów, itd.
więc po 1. masz za dużą redukcję, po 2. skoro masz niedobory żelaza to od suplementacji w diecie lub/i pigułami trzeba zacząć, po 3. przy 1200 kcal masz pewnie bardzo mało tłuszczy w diecie, więc gospodarka hormonalna nie działa prawidłowo.
to tak tytułem wstępu: http://www.tlustezycie.pl/2014/01/jedz-ten-cholerny-tuszcz.html