Nadciśnienie

napisał/a: ceres 2016-09-07 09:20
Mam umiarkowane nadciśnienie tętnicze i od paru lat zażywam Prenessa 4 mg raz dziennie. Zauważyłam jednak, że od tego czasu zwiększyła mi się potliwość, ostatnio już nie do opanowania. Przy najmniejszym wysiłku, nawet w chłodny dzień, pot dosłownie leje się strugą, głównie z głowy. Nie mogę wyjść między ludzi, bo każdy ze zdziwieniem spogląda na mnie, jak bym dopiero wyszła spod prysznica.
W ulotce tego leku jest wpisana nadmierna potliwość jako działanie uboczne. Słyszałam też, że nadmierna potliwość jakiejś części ciała wskazywać może na jakąś chorobę, prócz nadciśnienia.

Proszę bardzo o jakąś radę, bo jestem już tym bardzo udręczona.

Pozdrawiam serdecznie
napisał/a: piotrosiama 2016-09-07 21:17
A jak u Ciebie jest z ruchem, ćwiczeniami, dużo solisz potrawy ?
napisał/a: ceres 2016-09-07 22:30
piotrosiama napisal(a):A jak u Ciebie jest z ruchem, ćwiczeniami, dużo solisz potrawy ?


Jestem już na emeryturze, mieszkam na wsi. Mam dużą działkę i w związku z tym dużo fizycznej pracy właściwie od wiosny do jesieni, mimo, że pot zalewa oczy. Soli nie używam za wiele. Może dla jasności podam, że choruję na cukrzycę II typu oraz niedoczynność tarczycy, ale jestem pod stałą kontrolą diabetologa i endokrynologa. Biegi i spacery odpadają właśnie ze względu na tę przykrą dolegliwość.
Dziękuję i pozdrawiam.
napisał/a: piotrosiama 2016-09-08 12:12
Sporo masz tych chorób - tu już z lekarzem prowadzącym należy rozważyć ew. zmianę leku.
napisał/a: ceres 2016-09-08 12:33
Chorób mam więcej, ale nie związanych z tą przypadłością. Tak myślałam, że konieczna jest zmiana leku, ale że do kardiologa czeka się pół roku, to myślę, że doraźnie mi pomoże lekarz POZ.
Dziękuję i pozdrawiam.
napisał/a: Anna35 2016-09-10 19:39
Tylko może Ci się wydawać, że nie ma związku między konkretnymi chorobami. Do lekarza internisty (nie wiem z czego biorą się objawy) przygotuj sobie listę:
- chorób które posiadasz - wszystkich, nawet alergie, bo może mieć to wpływ na wybór leku, interpretację objawów
- listę zażywanych leków (pełne nazwy) oraz ich skład (nazwa międzynarodowa) + dawka (ile miligramów ile razy dziennie
- listę objawów - podejrzewam, że nie tylko masz poty - sprawdź ciśnienie i tętno, jak również czy serce równo bije, czy odczuwasz przerwy, silne uderzenia itp.

Internista ma obowiązek pokierować Cię dalej, np do kardiologa (prenessa), endokrynologa (cukrzyca typu II). Nie daj się odesłać do psychiatry - szukaj problemu u innego lekarza wtedy. Mnie już tak odsyłali i nabawiłam się często występującego częstoskurczu komorowego, który pozostaje leczyć jedynie ablacją - prawdopodobna przyczyna: wrodzona wada lub przebyte zapalenie serca u mnie.

Zapytam też niezależnie od wieku:
- Kiedy ostatni raz było robione ECHO (USG) serca?
- Kiedy ostatnio było robione EKG?
- Kiedy ostatnio robiony był holter EKG, szczegołnie podczas aktywności fizycznej?
- Ile masz lat (wystarczy dokładność +/- 4 lata)?

Wbrew pozorom wiek też mówi na jakie choroby człowiek jest bardziej narażony.
napisał/a: ceres 2016-09-11 14:07
Wiem, że podeszły wiek (70 lat) generuje wiele chorób, ale mimo tego czuję się dość dobrze, prócz w/w dolegliwości. EKG miałam robione parę lat temu, pozostałych badań serca nigdy nie robiłam. Dawniej miałam lekką arytmię, teraz jej nie odczuwam.
Prócz nadciśnienia, cukrzycy typu II (lekowa), pooperacyjnej niedoczynność tarczycy (Eutyrox 62.5 g), POCHP grupy B (2 x inhalacje), silnej alergii na ukąszenia owadów, właściwie jestem w dobrej formie.
Obawiam się, że kilka operacji w ogólnym znieczuleniu, dwie artroskopie kolana w znieczuleniu rdzeniowym mogły mieć jakiś wpływ na tę potliwość. Corocznie mam USG jamy brzusznej po dwukrotnej w ciągu miesiąca operacji onkologicznej, na szczęście bez chemii, przy stałej kontroli onkologa.
Mam dobrego lekarza rodzinnego, zrobię więc jutro EKG, zobaczymy co dalej. Dziękuję bardzo za zmobilizowanie mnie do dalszych kroków i wizyty u kardiologa.
Pozdrawiam.
napisał/a: Anna35 2016-09-11 16:39
To tym bardziej należy powtórzyć EKG i zrobić ECHO oraz rozwarzyć pierwszego w życiu holtera EKG. Te badania nie bolą, no może ECHO lekko od nacisku głowicy. Choroby serca lubią występować właśnie głównie w starszym wieku.

Była arytmia i nie było holtera EKG? Aż przerażające, chyba, że za tamtych czasów jeszcze tego badania nie było. W tym przypadku warto rozważyć holtera ponieważ jest to badanie nieinwazyjne - to tak jak EKG tylko sprzęt nosi się przez 24 godziny. Dużo więcej pozwala stwierdzić niż zwykłe EKG. Nie każdą arytmię się czuje.

Czy pomiary TSH są wykonywane w odstępach 3-6 miesięcznych i czy wyniki są prawidłowe (w normie podanej przez laboratorium - nie znam poprawnej dla tego wieku)?
napisał/a: ceres 2016-09-11 18:20
Orientuję się, jak wyglądają te badania serca, bo starsza siostra takie przechodziła przy częstoskurczu przedsionków serca.
Badania poziomu TSH, HbA1c, FT4, GF? (nie mogę odczytać), kreatyniny, czasem lipidogramu mam co kilka miesięcy i wyniki wg specjalistów są zadowalające (mam takie zlecenie na październik br. a wyniki otrzymuje lekarz zlecający).
Chyba jednak wybiorę się do kardiologa i to prywatnie, bo na NFZ trzeba czekać do pół roku.
Dziękuję za zainteresowanie się moją sprawą.
Przeszukałam sieć i widzę, że jest wiele osób, nawet młodych z taką dolegliwością, ale recepty na to nie widzę.
Pozdrawiam
napisał/a: Andzrej 2016-09-11 20:23
Spróbuj brać taurynę, do kupienia w sklepie dla sportowców. Ma szerokie spektrum działania, zmniejsza: pocenie, ciśnienie i poziom glukozy we krwi, dodaje energii, poprawia wzrok itd.
Z diety należy usunąć ZIEMNIAKI I MĄCZNE WYROBY.
Wodę należy pić zjonizowaną, warto zainwestować w jonizator do wody lub kupić węgiel szungit i go zalewać wodą.
napisał/a: Anna35 2016-09-12 20:01
Andzrej napisal(a):Spróbuj brać taurynę, do kupienia w sklepie dla sportowców.

Nie polecaj tauryny, karnityny, kreatyny itp. rzeczy osobie starszej. Skąd wiesz jak to metabolizuje. Niech zrobi podstawowe badania (morfologia, TSH skoro gorzej się czuje, holtera i echo serca - mając holtera, zwykłe 2-minutowe EKG jest prawie że zbędne, jeżeli będzie odpoczynek w łóżku w czasie doby).

Z badaniami należy udać się do:
- złe: morfologia - do internisty
- złe: TSH: do endokrynologa
- długi opis holtera z wieloma stronami: Kardiolog, co do holtera opis można tu wkleić - może uda się ustalić czy jest arytmia i czy ona jest przyczyną dolegliwości. Arytmia może występować podczas wysiłku i po nim wygasać.



Jeżeli siostra ma częstoskurcz przedsionkowy lub migotanie przedsionków (nieprecyzyjne dane), to również może Pani może to dotyczyć. To może dawać nawet zlewne poty. Migotania przedsionków często się nie czuje, gdy się bierze leki spowalniające rytm serca.

Odpowiednio leczone migotanie przedsionków zazwyczaj nie jest arytmią groźną. Nieleczony, trwający ponad 24 godziny (u starszych osób krócej) jest źródłem zawałów, udarów jak i zmęczenia. Skoro technika diagnostyki poszła do przodu w ostatnich latach - należy korzystać. Wskazania do wykonania holtera EKG: arytmia w przeszłości, obecnie szybkie męczenie się. Diagnostyka dolegliwości. W czasie rejestracji holtera koniecznie podjąć wysiłek, taki jak zwykle, wraz z czynnością, która wywołała poty. Ze względu na wiek - NIE WIĘKSZY.

PS. Wyniki badań są własnością pacjenta, podobnie jak zapisy EKG. Lekarz powinien przepisać wartości i oryginały wydać pacjentowi, tak aby ten mógł skonsultować je z innymi lekarzami.
napisał/a: Andzrej 2016-09-13 08:06
TAuryna jest wskazana dla osób starszych, wegetarian, sportowców, z chorobami serca, cukrzycą.
Osoby z problemami psychicznymi może pobudzać.
Tauryna na pewno da lepsze efekty niż już stosowana i proponowana urawniłowka farmakochemiczna.