naciagniete poboczne + peknieta lakotka

napisał/a: vovuvo 2011-11-04 22:16
witam
po badaniu standartowymi usg stwierdzono naciagniete wiezadla poboczne i pekniecie lekotki przysrodkowej 1-2 mm
ponoc ma sie zagoic samo

ile czasu to sie bedzie goic ? czy to sie nie kwalifikuje czasem na artoskopie ?
napisał/a: Ania_204 2011-11-05 09:16
Pęknięta łąkotka ma dużą szansę na samoistne zagojenie jak również i więzadło poboczne. Wskazane jest noszenie ortezy przez 2 tyg, później ćwiczenia. Artroskopia jest konieczne wtedy,gdy uszkodzona łąkotka zaczyna blokować staw.
napisał/a: vovuvo 2011-11-09 21:18
chcialem sie jeszcze zapytac o jedna rzecz

czy da sie NACIAGNĄC (nie naderwac ani zerwac) Wiezadlo Krzyzowe przednie ?

jesli tak to jakie sa objawy
mysle ze doktor w moim przypadku sie pomylil gdyz uczucie ciagniecia pojawia sie u mnie pod rzepka a poboczne ida zupelnie po boku stawu kolanowego ... w przypadku zerwania wiezadla chyba widac na usg tak powazna zmiane ?

i czy w przypadku naciagniecia jest potrzebna rekonstrukcja?
napisał/a: Ania_204 2011-11-09 22:15
W przypadku naciągnięcia więzadła nie potrzeba żadnego zabiegu chirurgicznego. Jeśli więzadło byłoby zerwane to byłoby to widoczne na obrazie usg, jeśli jest naciągnięte to również widać. Każde więzadło da się naciągnąć. Objawem na pewno jest ból to przede wszystkim i może pojawić się obrzęk. Myślę,że pomyłka w diagnozie po badaniu usg jest minimalna.
napisał/a: madark 2011-11-10 11:49
Przede wszystkim to należałoby zdecydować o które więzadło chodzi, bo jest mowa o dwóch. Oczywiście, ze da się naciągnąć WKP. A co do tego USG to zależy trochę od aparatu,trochę od specjalisty, trochę od rodzaju więzadła.
napisał/a: Ortopedicum 2011-11-16 23:11
1. Uszkodzenie więzadła pobocznego przyśrodkowego (MCL) goi się świetnie w ortezie/szynie w ciągu 4-6 tyg. Można to nieco przyspieszyć podejmując wczesną pracę z rehabilitantem.
2. Bardzo drobne uszkodzenia łakotek 1-2 mm rokują samoistne wygojenie - ale nie ma reguły. Większe uszkodzenia wymagają artroskopii i szycia lub częściowego usunięcia w zależności od typu uszkodzenia
3. Więzadło krzyzowe przednie (ACL) może ulegaćróżnym uszkodzeniom. Zwykle urywa lub nadrywa się przy przyczepie udowym dlatego USG może być fałszywe. nierzadko podczas artroskopii widuje się ciągłe lecz luźne więzadło co nie daje stabilności. O konieczności rekonstrukcji decyduje nie sam fakt uszkodzenia tylko odczuwalna niestabilność przy chodzeniu/bieganiu/sporcie.
napisał/a: vovuvo 2011-11-30 23:58
Witam ponownie

po konsultacjach u lekarza i fozjoterapeuty doszlismy do wniosku ze mam naciagniete wiezadlo rzepki, ofensywna rehabilitacja polegajaca na wzmocnieniu miesnia czworoglowego przynosi oczekiwane skutki odciazajac to wiezadlo prezz co moge biegac itd ale urodzil sie a raczej odrodzil problem...

lakotka (prawopodobnie) boli mnie nieco przenikliwie przy strzale (trenuje pilke nozna). treuje na silowni od ponad tygodnia. i wlasnie od tego czasu jak probowalem pokopac to czulem ten bol . jest on co prawda coraz mniejszy z dnia na dzien ale jednak.
myslalem ze to sie zagoilo i tu moje 2 pytania:

1. czy jest to spowodowane po prostu rozpoczeciem wzmacniania uda ? dodam ze szarzuje troche tam , ciezary stopniuje ale w ostatnich seriach max mozliwosci silowych i max ciezar. bol moze sie rozejdzie jakos ?

2. czy taka uszkodzona lakotka, która: umozliwia bezbólowe bieganie normalnym tempem oraz sprintem,nie powoduje żadnych blokad, ucieczek kolana, bolu przy zginaniu, a boli jedynie przy strzlae i kwalifikuje sie na zabieg ? czy pomoglyby mi zabiegi typu laser , prady, ultradzwieki itd. ? dodam ze wizyte mialem 16 chyba i lekarz wykonal mi testy lakotkowe i wszystkie byly ujemne ...

dodam oczywiscie ze moim celem nie jest bieganie maratonow ani siedzniee przy komputerze tlyko powrot do normalnego grania w piłkę (zdaję mi się, że jestem blisko...)