Nachodzące "fale" zmęczenia i inne objawy

napisał/a: kierownik21 2013-03-06 12:52
Nie wiedziałem gdzie napisać więc piszę w tym dziale. Tak więc od dawna, nie wiem dokładnie nawet od jakiego czasu, ale ponad 3 lat spokojnie mam takie objawy, nachodzi mnie zmęczenie mimo, że spałem 8 czy nawet 10h. Na przykład 2 godzinki od wstania z łóżka siadam sobie przy książce chcąc się czegoś nauczyć i dopada mnie okropne zmęczenie taka "fala" zmęczenia, że gdybym zamknął oczy na chwilę dłużej to spokojnie bym zasnął, nie dzieje się tak zawsze, ale dość często, za często, bardzo to przeszkadza w życiu :( Nachodzi mnie zmęczenie w różnych porach dnia i przy różnych zajęciach, przeważnie przy takich, przy których nie męczę się fizycznie co jest dziwne. Zakupy, nauka, siedzenie na podwórku, przy rozmowie, przy komputerze, przy tv, w pracy czy na uczelni, no dosłownie wszędzie. I nie trwa ono długo, góra 30 minut i przechodzi także dosłownie jest to fala zmęczenia ;P Nie wiem co jest grane, na początku myślałem, że może jest to podyktowane moim stylem życia (dużo siedzenia w domu, przed komputerem, przy książkach, mało ruchu na świeżym powietrzu), bo też często dopada mnie gdy wychodzę na zewnątrz, dlatego gdy zrobiło się ciepło od kwietnia do października jak tylko mogłem i dopisywała pogoda to spędzałem jak najwięcej wolnego czasu na dworze. I dalej niestety zmęczenie mnie nachodziło. Teraz jeszcze zacząłem łysieć, a mam ledwo 20 lat... Zawsze też byłem blady na twarzy poza okresem letnim. Gdy to zmęczenie mnie "łapie" często mam zimną skórę na twarzy. Mam też prążki podłużne na paznokciach. Morfologię krwi robiłem ostatnio w sierpniu i wszystko było ok. Co to może być? Czytałem w internecie i podchodzi to trochę pod objawy choroby tarczycy?
napisał/a: Nya desu 2013-03-06 13:55
Sierpień był dawno ;) Powtórz badania, w ciągu kilku miesięcy mogło się wiele zmienić. Morfologia obowiązkowo.

Wszelkie bruzdy na paznokciach mogą mieć przyczynę zewnętrzną - mechaniczne uszkodzenie macierzy (mogłeś się gdzieś uderzyć, puknąć), lub wewnętrzną (niedobory mikro i makro elementów)
Co do podłużnych bruzd, to poszperałam trochę i są sygnały, że przyczyną mogą być problemy z krążeniem.

Przydałoby Ci się zbadać hormony. Tarczyca jak najbardziej (TSH, FT3, FT4, przeciwciała). Zbadałabym też testosteron (łysienie).

Co do spadku energii - piszesz, że w różnych porach dnia. Może ma to związek ze spożywaniem posiłków? Ja tak miałam, jak jadłam dużo węglowodanów. Przestałam mieć spadki energii, jak ograniczyłam pieczywo, ziemniaki, makarony i inne.
napisał/a: kierownik21 2013-03-06 17:41
Nya napisal(a):Sierpień był dawno ;) Powtórz badania, w ciągu kilku miesięcy mogło się wiele zmienić. Morfologia obowiązkowo.

No tak, tylko wtedy też to cholerne zmęczenie występowało, a morfologia była w porządku ;)
Nya napisal(a):Wszelkie bruzdy na paznokciach mogą mieć przyczynę zewnętrzną - mechaniczne uszkodzenie macierzy (mogłeś się gdzieś uderzyć, puknąć), lub wewnętrzną (niedobory mikro i makro elementów)
Co do podłużnych bruzd, to poszperałam trochę i są sygnały, że przyczyną mogą być problemy z krążeniem.

Mam je na wszystkich paznokciach więc wyglądałoby to na jakiś niedobór. Jeśli chodzi o krążenie to co moge powiedzieć, mam zazwyczaj wysokie ciśnienie 135-140/75. Często też mam zimne stopy.
Nya napisal(a):Przydałoby Ci się zbadać hormony. Tarczyca jak najbardziej (TSH, FT3, FT4, przeciwciała). Zbadałabym też testosteron (łysienie).

No i tak zrobię. Może jeszcze uda mi się uratować włosy, a kiedyś były bardzo gęste, aż fryzjerki się zachwycały :P
Czyli najlepiej udać się do swojego lekarza rodzinnego po skierowanie? Wtedy badania są za darmo?

Nya napisal(a):Co do spadku energii - piszesz, że w różnych porach dnia. Może ma to związek ze spożywaniem posiłków? Ja tak miałam, jak jadłam dużo węglowodanów. Przestałam mieć spadki energii, jak ograniczyłam pieczywo, ziemniaki, makarony i inne.
Możliwe, że tak jest, ale teraz nie mogę sobie pozwolić na zmianę diety z powodów finansowych. Na razie się przebadam, może łysienie ma jakiś związek z tym spadkiem energii. Jak nic z tego nie wyjdzie to będę szukał dalej.
napisał/a: Nya desu 2013-03-06 18:25
Niestety, nie wszystkie badania są darmowe. Nie mniej idź do rodzinnego po skierowanie, żebyś nie musiał bulić za TSH (jest fundowane w ramach NFZ). Co do testosteronu, to bladego pojęcia nie mam, bo nigdy się nie badałam pod tym kątem ;) Pogadaj też sobie z nim, opisz dokładnie swoje objawy. Rewelacji ze strony lekarza rodzinnego nie wróżę, aczkolwiek istnieje jakaś szansa, że jednak będzie chciał Ci pomóc :)

Mi się wydaje, że faktycznie z tarczycą coś się może dziać. Zaobserwowałeś może jeszcze jakieś inne objawy?
napisał/a: kierownik21 2013-03-07 18:47
Nya napisal(a):Mi się wydaje, że faktycznie z tarczycą coś się może dziać. Zaobserwowałeś może jeszcze jakieś inne objawy?
Nie, nic więcej nie zauważyłem.
Po badaniach dam znać co tam wyszło
napisał/a: Nya desu 2013-03-07 22:42
Czekamy na wyniki badań i życzymy dużo, dużo zdrowia :)
napisał/a: wikam2 2014-01-15 20:25
O wspomnianych bruzdach, tutaj :
[url_special=http://polki.pl/zdrowie_i_psychologia_zapytaj_lekarza_artykul,10028550.html:1vj3stmp]https://polki.pl/zdrowie_i_psychologia_zapytaj_lekarza_artykul,10028550.html[/url_special:1vj3stmp]