Na co warto się badać?

napisał/a: omm6 2015-08-27 15:07
Dzień dobry,

Jeżeli chodzi o regularnie wykonywane badania diagnostyczne - na co najlepiej się badać? Dużo się mówi o różnych chorobach, wirusach, na które badać się trzeba regularnie, które są najgroźniejsze najbardziej prawdopodobne?
Pozdrawiam!
djfafa
napisał/a: djfafa 2015-08-28 13:27
To zależy czy masz lat 13 czy 73, czy często chorujesz, masz jakieś choroby przewlekłe, w rodzinie są przypadki np. nowotworów czy chorób autoimmunologicznych. Czy jesteś kobietą czy mężczyzną, otyłym/a czy szczupłym/a itp. Ogólnie zależy od dziesiątek czynników.
napisał/a: omm6 2015-08-31 10:00
25-latek, ogólnie zdrowy, nie otyły, ćwiczący. Dziękuję za odpowiedź
napisał/a: Vattier 2015-08-31 12:38
W tym wieku, u osoby zdrowej, bez chorób dziedzicznych w rodzinie, nie ma potrzeby robić żadnych badań - poza pomiarem ciśnienia tętniczego i - ewentualnie - glikemią. Wspominałeś, że ćwiczysz (pewnie na siłowni) - jeśli przyjmujesz jakieś suplementy, to warto rozważyć oznaczenie kreatyniny, mocznika, morfologii krwi, lipidogramu, alatu, aspatu i badania ogólnego moczu. Jeśli nigdy nie było robione EKG, to je również można rozważyć - w zależności od intensywności ćwiczeń.

Jeśli chcesz zrobić coś wartościowego w kwestii profilaktyki przeciwwirusowej, to korzystaj ze szczepionek - w tym również zalecanych (np. grypa, WZW B - jeśli nie byłeś szczepiony, bo dawniej szczepionka p/WZW B należała do zalecanych, a nie obowiązkowych).

Profilaktyka przeciwnowotworowa dla mężczyzn obejmuje badania przesiewowe pod kątem raka jelita grubego i jeszcze długo nie będziesz nimi objęty (ze względu na zbyt młody wiek, w którym praktycznie nie obserwuje się zachorowań).

Program profilaktyki chorób układu krążenia skierowany jest do osób powyżej 35 rż.

Jeśli palisz, to kwalifikujesz się do programu profilaktyki chorób odtytoniowych.

Powyżej 35 rż możesz załapać się na program wczesnej diagnostyki i leczenia jaskry (a warto się badać pod tym kątem, bo jaskra jest chorobą podstępną i przez długi czas może w ogóle nie dawać żadnych objawów).

Powyżej 45 rż - raz na 3 lata badania w kierunku cukrzycy.