MR kręgosłup lędźwiowy, Bardzo proszę o interpretację.

napisał/a: flowerpower9 2014-07-17 11:03
witam.

Pierwszy rezonans magnetyczny kręgosłupa lędźwiowego był robiony w luty 2011 roku,oto opis:


"Zmiany dehydratacyjno - zwyrodnieniowe w tarczach międzykręgowych L4-L5, L5-S1. Na poziomie L4-L5 tylna przepuklina tarczy międzykręgowej skierowana nieco ku dołowi, uciskająca worek oponowy - tarcza wpukla się do kanału kręgowego na głębokość około 7 mm. Na poziomie L5-S1 tylna przepuklina jądra miażdżystego skierowana ku dołowi i uciskająca worek oponowy dyskretnie większa od strony lewej uciskająca korzenie lewe w kanale kręgowym, cechy częściowego pęknięcia pierścienia włóknistego - jądro miażdżyste wpukla się d kanału kręgowego na głębokość 8-9 mm. Zmiany zwyrodnieniowe w stawach międzykręgowych na poziomie L5-S1. Intensywność sygnału stożka rdzenia prawidłowa. Na poziomie Th11-Th12 tylne uwypuklenie tarczy międzykręgowej uciskające worek oponowy. Na poziomie L5-S1 w sąsiedztwie trzonów kręgów niewielkie zmiany zwyrodnieniowe typu I."


A kilka dni temu odebrałem wyniki rezonansu magnetycznego z lipca 2014 roku, oto opis:

"Poziom tarczy międzykręgowej L4-L5 - szerokopodstawne uwypuklenie krążka m-k, uciskające worek oponowy
Poziom tarczy międzykręgowej L5-S1 - centralno i nieco lewoboczna protruzja krążka m-k z możliwym uciskiem na lewy korzeń nerwu rdzeniowego S1 w kanale kręgowym.
Przestrzeń międzykręgowa Th11-Th12 - uwypuklenie krążka międzykręgowego z uciskiem na worek oponowy

W obrębie trzonów kręgów L5 i S1, przy płytkach granicznych, widoczne linijne strefy podwyższonego sygnału w sekwencji T2, i obniżonego w T1 - zmiany zwyrodnieniowe.
Zmiany zwyrodnieniowe - dehydratacyjne tarcz międzykręgowych L4 - L5 i L5 - S1.
Obniżenie wysokości przestrzeni międzykręgowej L5 - S1.
Zmiany zwyrodnieniowe w stawach międzykręgowych.

Na pozostałych poziomach cech uwypuklenia, protruzji krążków międzykręgowych nie stwierdza się.
Szerokość kanału kręgowego w wymiarze strzałkowym prawidłowa.
Intensywność sygnałów stożka końcowego i ogona końskiego prawidłowa.
Pozostałe trzony kręgów oraz przestrzenie międzykręgowe o prawidłowych sygnałach, o prawidłowym kształcie i wysokości."



Proszę o interpretację, czy jest bardzo źle, źle, może nienajgorzej...
miałem do tej pory jedną serię zabiegów rehabilitacyjnych, prądy, fale dźwiękowe, pole magnetyczne i jeszcze coś tam. To wszystko to jest żargon lekarski, a może ktoś by mi to wytłumaczył, jaki jest mój stan kręgosłupa lędźwiowego i czy się pogorszył od MR z 2011 roku do MR z 2014 roku, ewentualnie co się zmieniło/pogorszyło.
Mam 35 lat więc mam trochę obaw, uprawiam też rekreacyjnie sporty, kosz, piłka nożna, bieganie i pływanie.
napisał/a: madark 2014-07-17 12:00
Ech, taki rezonans to zwykle badanie pomocnicze. Taki opis może mieć osoba, która zwija się z bólu, albo o bólu pleców nie słyszała. Nawet nie przyszło Ci do głowy napisać cokolwiek o objawach.
Nie chce mi się mocno wczytywać, ale z tego co widzę niewiele się zmieniło, zwykle przez 3 lata zmienia się niewiele.
Zostaw w spokoju te "serie zabiegów", one mają głównie zastosowanie w dojeniu pacjenta lub NFZ i poszukaj dobrego fizjoterapeuty prywatnie. On cię dokładnie zbada i zaproponuje program naprawczy, który będziecie wspólnie realizować.
napisał/a: flowerpower9 2014-07-17 12:49
bólowo w sumie jest podobnie jak kiedyś, czyli bywa, że mnie ukłuje mocno w lędźwiach i boli z 2 tygodnie, pzoa tym, jak stoje to po 5 minutach boli mnie mocno kregoslup ledzwiowy, poza tym, 4 lata temu jak wstawale mz łóżka tak mnei ukłuło w ledzwiach, jak paraliż, ból i po krotkim czasie promieniowal do lewej stopy, nie czulem stopy, i mialem ten stan z 3 meisiace, jak siadlem - nei umialem wstac z krzesla, jak stałem - nie umialem usiasc, wykrzywialem sie, kombinowalem. aktualnie nie jest zle, ale pobolewa mnie i czuje, ze cos tam w ledzwiach jest nie tak jak powinno. wiesz, lubie uprawiac sport i nei chcialbym z tego rezygnowac.
napisał/a: madark 2014-07-17 13:02
Objawy bardzo typowe. Rada pozostaje w mocy.
napisał/a: flowerpower9 2014-07-17 16:59
w mocy:)?
jakiej mocy?
napisał/a: flowerpower9 2014-07-22 13:14
jesli sa tu jeszcze jacys inni znawcy kregosłupa i wytlumaczenia opisu MR to poprosze.
napisał/a: FizjoBartek 2014-07-24 09:42
Witaj.
Opis nowego rezonansu różni się od poprzedniego brakiem wymiarów uwypuklenia dysku.
Odniosę się więc do pierwszego badania i wyników uwypuklenia 7mm na poziomie L4/L5 i 8-9mm na poziomie L5/S1.
Jest to dużo, a w momencie kiedy pęka pierścień włóknisty i jądro uwypukla się do kanału kręgowego jest to przypadek kwalifikujący się do zabiegu operacyjnego. W przypadku drugiego rezonansu wynik według mnie wydaje się być lepszy. Tym bardziej mnie to zastanawia, że tu przepuklina na poziomie L5/S1 została opisana jako protruzja. Mówiąc prosto cofnęła się jak gdyby ze stopnia 2/3 do stopnia 1. Jakim cudem nie wiem.
Myślę, że L4/L5 można próbować rehabilitować, podobnie Th11/12
Jeśli chodzi o tą L5/S1 to pozostaje konsultacja u neurochirurga.
Tak na marginesie, czy odczuwasz bóle korzeniowe promieniujące wzdłuż całej nogi i jeśli tak, to czy są pozycję w których bóle ustępują ?
napisał/a: madark 2014-07-24 09:53
FizjoBartek napisal(a):Witaj.
w momencie kiedy pęka pierścień włóknisty i jądro uwypukla się do kanału kręgowego jest to przypadek kwalifikujący się do zabiegu operacyjnego.?

Czytając to pozostaje tylko pochwalić Stwórcę, że nie dał Ci tyle rozumu, aby stać się chirurgiem

FizjoBartek napisal(a):Witaj.
Mówiąc prosto cofnęła się jak gdyby ze stopnia 2/3 do stopnia 1. Jakim cudem nie wiem.

Tu już bym Stwórcy nie mieszał. Wytłumaczenie tego jest trywialne, po prostu te badania mają różną dokładność.
I między innymi dlatego (pomijając skrajne przypadki) nie powinny być same w w sobie podstawą jakichkolwiek diagnoz!!!
napisał/a: FizjoBartek 2014-07-24 11:25
Jak widać kolega Madark zna się lepiej. Widocznie moja półroczna praktyka na oddziale neurochirurgii to zbyt mało.
Uwypuklenie krążka powyżej 5 mm wielu neurochirurgów już kwalifikuje do operacji. W tym wypadku pacjent ma od 7 do nawet 9.
Dodam tylko, że nieleczona dyskopatia może prowadzić do różnego rodzaju zaburzeń w obrębie kończyny dolnej. Opadająca stopa, zaburzenie funkcji zwieraczy itd.
napisał/a: FizjoBartek 2014-07-24 11:28
Postępujące zmiany patomorfologiczne podzielić możemy na:
- Protruzje- jądro miażdżyste napiera na ściany i uwypukla dysk
- Ekstruzja- przepuklina krążka międzykręgowego w której dochodzi do przerwania ciągłości ściany dysku.
-Sekwestracja- dochodzi do przemieszczenia jądra miażdżystego poza obręb krążka.
Powyższe zmiany zachodzą niemal zawsze w kierunku tylno-bocznym co uwarunkowane jest czynnikiem anatomicznym
napisał/a: madark 2014-07-24 11:45
Nie sądzę, aby cały ten oddział składał się z neurochirurgów idiotów, co najwyżej był tam jeden idiota, nie chirurg
napisał/a: FizjoBartek 2014-07-24 12:41
Nie będę po raz kolejny wdawał się z Tobą w głupią dyskusję na forum.
Chcesz porozmawiać napisz prywatną wiadomość.