MR głowy i problem z zatokami

napisał/a: kosmonauta80 2015-06-02 22:27
Miałem robione badanie MR głowy celem wykluczenia "czegoś poważnego". Badanie nic nie wykazało od strony neurologicznej, ale pojawił się taki komentarz:

Podejrzenie niedrożności kompleksów ujściowo-przewodowych zatok obocznych nosa. Dokładana ocena w badaniu TK zatok. Wskazana konsultacja laryngologiczna.

Sam opis zatok jest taki:

w prawej zatoce szczękowej widoczne są polipowate pogrubienia błony śluzowej: przy przedniej ścianie o wym. 13x17 mm, przy górnej ścianie o wym. 9x7 mm. Niewielkie okrężne pogrubienia błony śluzowej w obu zatokach szczękowych do 4 mm. Zmiany śluzówkowe widoczne są również w sitowiu i przy dolnej ścianie prawej zatoki czołowej.

Tutaj ważna informacja (tak mi się wydaje): badanie było robione po dopiero co zakończonym przeziębieniu. Faktycznie, coś z tą prawą zatoką może być. Od pewnego czasu, jak jestem przeziębiony i to przeziębienie się kończy, to przez kilka dni mam gęsty katar. I gdy te gęstą wydzielinę usuwam z nosa, to mam wrażenie, że w prawej zatoce jest podwyższone ciśnienie, za dużo tam powietrza, boli to troszkę. Po chwil czuję, że coś tak jakby się obkurczało i to powietrze schodziło z zatoki. Ból znika od razu.

Co na ten temat można powiedzieć? Spieszyć się z badaniem TK zatok, czy poobserwować się jeszcze? Jakiś specyficznych objawów wskazujących na zapalenie zatok nigdy nie miałem. Temperatura i morfologia w normie. A może to początek czegoś, co na tym etapie będzie można łatwo wyleczyć?
napisał/a: radek07 2015-06-03 07:38
Kiedy było robione badanie?
Masz wynik na płycie? Jeśli masz to możesz go przesłać w całości?
djfafa
napisał/a: djfafa 2015-06-03 09:12
Masz typowe zmiany po infekcyjne.
Można wprowadzić kortykosteroid, który powinien udrożnić zatoki, zmniejszyć obrzęki i stan zapalny.
Przejdź się do laryngologa, zobaczysz co powie, ale myślę, że nie jest to nic "pilnego".
napisał/a: kosmonauta80 2015-06-03 09:55
radek07 wynik badania mam (26 V), ale całości podsyłać nie chcę, tam są moje dane, chyba zrozumiesz. Ale mogę podesłać jakieś konkretne zdjęcie. Na niektórych fotkach faktycznie widać jakieś białe bąble, ale nie znam się.
djfafa tak jak pisałem, infekcja w momencie robienia badania nie była jeszcze zakończona na dobre. Nawet parę dni temu miałem ten problem z "zablokowanym" powietrzem w zatokach. Dzisiaj mogę oddychać przez nos bez problemu. Co prawda czuć, że strumień powietrza jest mniejszy niż przez usta, ale czuje się dobrze.

Niedługo zakładam aparat ortodontyczny, więc chciałbym mieć pewność co do tych zatok, czy nie będzie konieczny jakiś zabieg w najgorszym wypadku. W końcu mowa jest o jakiś polipach. Przed wizytą u laryngologa zrobię TK głowy i badania krwi.
djfafa
napisał/a: djfafa 2015-06-03 10:12
Na tą chwilę TK jest Ci zbyteczne. Skonsultuj to z laryngologiem i tyle.
napisał/a: kosmonauta80 2015-06-03 10:26
Nie wspomniałem, że jestem alergikiem (pyłki itp). A coś więcej na temat tego mojego "blokowania powietrza" w zatokach możesz powiedzieć? No bo to jest naprawdę dosyć nietypowe uczucie. Dmucham w chusteczkę, wydzielina wychodzi, zatoka się blokuje i czuję to ciśnienie. Po dłuższej chwili aż słyszę, że coś w zatoce puszcza (taki niby gwizd/pisk, ciężko określić) i ból jak ręką odjął.
Trochę się przestraszyłem tego określenia polip. Skojarzyło mi się to z interwencją chirurgiczną.
djfafa
napisał/a: djfafa 2015-06-03 10:31
Na 100 osób, które chorowały przynajmniej kilka razy w życiu na zatoki, 95 ma polipy. Też mam od 20 lat i żyję :)
napisał/a: kosmonauta80 2015-06-03 10:38
Trochę panikuję, bo się naczytałem o możliwych powikłaniach na skutek nie leczonych dolegliwości związanych z zatokami.

Skoro TK głowy nie jest konieczne, to może chociaż jakieś badanie krwi zrobić przez wizytą u laryngologa? A może chociaż RTG zatok? :)
djfafa
napisał/a: djfafa 2015-06-03 10:42
MR jest najbardziej dokładnym badaniem obrazowym i skoro je masz zbyteczne Ci są inne. Chyba że lekarz będzie chciał akurat dokładne zdjęcie jednego miejsca to może Ci takowe zlecić. Ale wg mnie nie ma takiej potrzeby.
Choroby zatok leczy się na podstawie OBJAWÓW a nie zdjęć czy badań z krwi.
napisał/a: kosmonauta80 2015-06-03 10:48
Uczepiłem się tak tej krwi, bo mowa jest o zapaleniu zatok. A stan zapalny wg mojej wiedzy (nie jestem lekarzem) będzie widać po OB i CRP, które od kilku badań jest w normie.

Czyli mogę spokojnie zakładać aparat u ortodonty :) Podobno może to poprawić wentylację górnych dróg oddechowych tak nawiasem mówiąc (wąska szczęka).
djfafa
napisał/a: djfafa 2015-06-03 10:56
A którym miejscu jest mowa o zapaleniu zatok?
Obraz wskazuje raczej na przebyte infekcje a nie aktualne. W takiej sytuacji leczenie uzależnione jest od aktualnych objawów. Jeżeli masz gęstą zieloną, wydzielinę, boli Cię głowa, czujesz ucisk w ok. czoła, nosa, ucha, to może sugerować istniejącą infekcję i koniczne leczenie sterydem do nosowym, lekiem mukolitycznym i ew. antybiotykiem. Natomiast jeżeli takowych objawów w tej chwili nie masz, laryngolog może ew. rozważyć włącznie kotykosteroidu (po co napisałem wyżej).
Lekarz nie będzie Cię leczył na podstawie OB/CRP, bo te możesz mieć podniesione nawet od chorego zęba a nie choroby zatok.

Jak chcesz być spokojny, weź płytkę i opis i skonsultuj to z dobrym laryngologiem. Jeżeli będzie lekarz potrzebował jakieś dodatkowe badania to na pewno karze Ci je zrobić.
napisał/a: kosmonauta80 2015-06-03 11:09
Ok, dziękuję. Trochę się uspokoiłem. Dam znać po wizycie u laryngologa. Kataru nie mam. Jeśli już, to sporadycznie bezbarwna wydzielina się zdarzy.