Możliwość raka jelita grubego

napisał/a: PanAndrzej 2015-04-15 00:03
Witam, w mojej rodzinie jest to popularne i kilka osób miało raka jelita grubego.
Mam pytanie gdyż od pewnego czasu:
-Gdy się podcieram zostają ślady krwi na papierze (myślałem że to przypadek bo nie zawsze, jakieś podrażnienie czy coś)
-Często mam biegunkę i wzdęcia od jakiegoś czasu prawie codziennie (bardzo często imprezuje, a z tym wiąże się alkohol niezdrowe jedzenie itd czy to może być od tego?)
-Pale papierosy już drugi rok (wątpię że to ma coś wspólnego ale warto dodać)
Dziwi mnie to, że są to objawy owego raka. Dodam że mam zaledwie 18 lat, brzuch mnie raczej nie boli chyba że długo zwlekam z pójściem do łazienki np gdy jestem cały dzień poza domem i chciałem się dowiedzieć co z Tym zrobić? udać się do lekarza rodzinnego czy nie panikować?
napisał/a: piotrosiama 2015-04-15 12:51
Na panikę to ciut za wcześnie.
Przede wszystkim zmienić nawyki żywieniowe, powinieneś jeść ok 4-5 posiłków dziennie /łącznie z przekąskami/ mniej więcej równomiernie rozłożonych w czasie i wypróżniać się wtedy gdy jest tego potrzeba. Jeść powinno się wszystko ale z "głową" no i ogranicz spożywanie alkoholu.
napisał/a: PanAndrzej 2015-04-15 22:24
@piotrosiama
Może nie jem jakoś zróżnicowanych posiłków ale przeważnie jem około 4 posiłków a nawet więcej jeśli liczyć ilość kanapek w szkole czy pracy. Zjadam przeważnie po 5-6 kanapek z chleba razowego (no i przeważnie jem go z salami, serem i ketchup'em, bo tak najbardziej mi smakuje, a przejeść się tych składników nie mogę) i te kanapki do godziny 16 są zjedzone. Około 16-17 jem obiad, wtedy jakaś kanapkę albo coś na szybko przed kolacją, a o 22-23 robię kolacje parówki, jajka coś takiego. Dodam że wcinam odżywkę masową ale ona nie powinna mieć nic z tym wspólnego. No i nie jem chipsów, paluszków, cukierków czy jakiś takich słodyczy, bo za nimi nie przepadam. Zdarzy mi się raz na jakiś czas ale naprawdę sporadycznie i własnie daltego nie wiem skąd to rozwolnienie i krew na papierze skoro od prawie zawsze jem to samo i tak samo :/
Proszę o pomoc
Pozdrawiam
PanAndrzej
napisał/a: piotrosiama 2015-04-15 22:41
Jedzonko - mało zróżnicowane, ale od codziennych posiłków są tu inni. Mnie brakuje tu warzyw, jarzyn, owoców.
A czy oprócz tej krwi na papierze odczuwasz swędzenie, jakiś ból odbytu przy oddawaniu stolca ?
napisał/a: PanAndrzej 2015-04-15 22:45
Raczej nic takiego nie odczuwam, tylko duża ilość gazów i rozwolnienie. Uważasz, że wystarczy zmienić dietę i wszystko powinno się uformować?
napisał/a: piotrosiama 2015-04-16 12:25
Zacznij od tego co najprostsze - zmiana nawyków żywieniowych. Poczytaj tu na forum o odżywianiu i daj znać za jakiś czas czy widzisz jakąś poprawę.