moje hashi i ciąża

napisał/a: intwominds 2014-10-26 16:53
Witam, ostatnimi czasy postanowiliśmy z mężem zacząć starania o dziecko - mam już prawie 27 lat więc myślę, że najwyższy vzas, tym bardziej, że gin mi powiedziała, że mam macicę echogenicznie niejednorodną. Stwierdziłam, że tyle kobiet nie może mieć dzieci, a ja nawet nie próbuję? Pomimo moich wyników może niezbyt idealnych spróbowaliśmy.
(moje wyniki z 30.09
FT 3 3,27 pg/ml[2,3-4,2]
FT 4 1,10 ng/dl[0,89-1,76]~
TSH 3-cia generacja 1,516 uIU/mL[0,55-4,78]
Prolaktyna Wynik w surowicy 40,40 ng/ml[1,9-25]
Prolaktyna 60 ' po MTC wynik w surowicy 151,00 ng/ml

Dla porównania wyniki z 1.08
TSH 3-cia generacja 1,090 uIU/mL[0,55-4,78]~;
FT 4 1,13 ng/dl[0,89-1,76]~;
FT 3 3,27 pg/ml[2,3-4,2]~;)

Dawka wtedy to Euthyrox 62,5, potem zwiększyłam i teraz biorę 75.
Dostałam od ginekolog dostinex na zbicie prolaktyny i duphaston ze względu na plamienie w 2 fazie cyklu. I wygląda na to, że się udało - na teście blada druga kreska, beta 19,89. Wiem, że to bardzo wcześnie, ale chyba jednak to ciąża. I co? Zamiast się cieszyć, ogarnia mnie panika. I dlatego mam kilka pytań, ma które mam nadzieję uzyskać odpowiedź. Jeśli odpowiedź na kilka z nich padła, to przepraszam. Starałam się czytać posty, ale i tak nie wiem wszystkiego.

1) Wiem, że jod przy hashi w ciąży wskazany - ale brać jodid dodatkowo czy wystarczy ten, który będzie w preparacie witaminowym, który dostanę od gin?

2) Brałam do tej pory kwas foliowy, selen w dawce 100 lub 200, wit d3 w dawce 3000, omegę 3 3 kapsułki dziennie. Selen w ciąży z tegoco pisał dj fafa to 50 - więc suplementować go czy lepiej nie? I co z pozostałymi suplementami Dj fafa pisał też o omedze, że zaszkodzić nie zaszkodzi, więc mogę brać? I co z pozostałymi suplementami?

3) I co z dawką Euthyroxu, bo każdy twierdzi, że dawkę zwiększa się nawet dwukrotnie. Ale czy po potwierdzeniu ciąży dawkę od razu się zwiększa? Mój endo jest z innego miasta, jest dość drogi, ale nie jest zwolennikiem częstych wizyt. A w moim mieście nie ma co liczyć na sensownego lekarza. Oczywiście nie proszę żebyście mi dawkę ustalali, ale doradźcie na co mam być uczulona w wynikach? Wiem, że badania robić co 4 tyg.

Chcę, żebyście wiedzieli, że wiem, że poszczególne decyzje podejmuje lekarz prowadzący, ale ja do konca lekarzom jednak nie ufam niestety:/ Nawet teraz nie odstawiłam duphastonu, bo wiele dziewczyn poroniło gdy dawka progesteronu drastycznie spadła. Wielu lekarzy właśnie poleca zbadać betę w ostatnim dniu brania duphastonu i jak pozytywna to kontynuować. Moja lekarka kazała odstawić, ale to inna bajka :/ Dlatego też proszę o konstruktywne rady, w szczególności jak zwykle dja fafę, soaring, oraz wszystkie mamy, które już mają ciążę za sobą.

Dzięki!!!
djfafa
napisał/a: djfafa 2014-10-26 17:09
Pierwsze co to gratuluję!!!
1. Jodu masz mieć około 225 mcg z suplementu i diety. Musisz sprawdzić ile spożywasz jodu z diety + to co masz w suplementach.

2. Nikt odpowiedzialny nie doradzi Ci jakie masz brać suplementy w ciąży. Wiesz dobrze, że wszędzie piszą: należy to skonsultować to z lekarzem prowadzącym i tak ja czynię zawsze. Wklejałem linki o bezpieczeństwie selenu w ciąży przy dawce 50 mcg na dobę. Można poszukać rekomendacji towarzystw ginekologicznych co do konieczności i bezpieczeństwa suplementowania takich składników jak właśnie jod, omega 3 czy witamina D. Dawki masz w ich wytycznych i tutaj raczej niż nie napisze Ci że masz brać 2 razy tyle itp.

3. Dawki dwukrtonie się nie zwiększa, to wręcz głupota. Należy monitorować poziom hormonów i tyle. Ważne że już bierzesz lek. Raczej przy dawce jaką masz dziecku nic się nie stanie. Zwiększyć dawkę leku może lekarz zalecić ale na pewno to będzie około 75 mcg dziennie. Kiedy to się robi? No zazwyczaj już na początku ciąży ale jak pisałem robi się to na podstawie wyników a nie tylko tego że jesteś w ciąży. Często ogarnięty gin. potrafi w tym temacie doradzić i nie ma nawet konieczności pytania o to endo. Zapytaj swojego może ma (a powinien) mieć wiedzę w tym temacie.
napisał/a: intwominds 2014-10-26 21:57
Dzięki za odpowiedź. Będę pytała lekarza, ale na pewno i tu będę zaglądać :) Mój wcześniejszy gin miał specjalizację z endokrynologii, ale powiedział mi że na tarczycy się nie zna (???!!!). Szczery chociaż. Teraźniejsza gin włąśnie kończy specjalizację endo, ale do tej pory wspominała coś tylko o TSH. Zobaczymy... Na razie muszę jeszcze potwierdzić na 100% czy to rzeczywiście ciąża.
djfafa
napisał/a: djfafa 2014-10-27 07:09
No to pytaj. Powinien coś tam wiedzieć :)
napisał/a: intwominds 2014-10-27 09:02
Dj fafa, jeszcze dwa krótkie pytanka: czy warto badać p/ciała w ciąży (np. aTPO) i co z dietą? Czy dalej pilnować się z glutenem i nabiałem?
djfafa
napisał/a: djfafa 2014-10-27 09:07
Dieta oczywiście powinna być jeszcze bardziej restrykcyjna. Przecież wysokie przeciwciała to większe ryzyko niedonoszenia ciąży. Czy badać przeciwciała. Do diagnostyki nic to nie wniesie. Ale ja byłbym spokojny jak miałbym przeciwciała na poziomie np. 100 a nie 1000.
napisał/a: intwominds 2014-10-27 16:58
Moje przeciwciala najwyżej miałam 137, udalo mi się raz zbić do 50, ale że z dietą nie zawsze tak prosto, to ostatnio oscylowały w okolicach 70. Takze hashi jest ale mam nadzieję że taka liczba przeciwciał nie przeszkodzi mi w niczym
djfafa
napisał/a: djfafa 2014-10-27 18:02
Takie przeciwciała to żadne przeciwciała i nie ma co się za bardzo przejmować ;)
napisał/a: intwominds 2014-10-27 18:41
Dj fafa, masz dużego lajka ode mnie, dzięki za wszystkie odp :)
napisał/a: intwominds 2014-10-30 15:43
djfafa, szybka prośba o interpretację wyników dzisiejszych

FT4 62.07% [ wynik 1.43, norma (0.89 - 1.76)]

FT3 76.32% [ wynik 3.75, norma (2.3 - 4.2)

TSH 0,4888

biorę teraz Euthyrox 75, a dawkę zwiększyłam z 62,5 po ostatnich wynikach (podanych w pierwszym poście). Czy dawka dobra? Dobrze zrobiłam zwiększając? Czuję się o wiele lepiej
djfafa
napisał/a: djfafa 2014-10-30 16:58
Wyniki bardzo dobre.
napisał/a: intwominds 2014-12-02 18:56
Djfafa, chciałabym abyś zinterpretował moje dzisiejsze wyniki. Jest to 9 tc i wydaje mi się, że wyniki nie są zbyt dobre. Biorę Euthyrox 75, czy powinnam zwiększyć dawkę?

TSH 3-cia generacja 1,324 uIU/mL[0,55-4,78]~;
FT 3 2,83 pg/ml[2,3-4,2]~;
FT 4 1,25 ng/dl[0,89-1,76]~

Wyliczyłam, że FT4 41.38% , a FT3 27.89%. Czy to normalne że w ciągu miesiąca taki spadek?