mmr i pneumokoki

napisał/a: kasikkka 2013-06-17 22:57
Witam!
Moja córka 29 lipca skończy roczek. Od września mamy zamiar wysłać ją do żłobka. Do tej pory była szczepiona jedynie szczepionkami obowiązkowymi, bezpłatnymi (nieskojarzone, a błonica, tężec, krztusiec- DTPa). Nasza pediatra wręcz "nalega", żeby zaszczepić ją dodatkowo przeciwko pneumokokom. Ok, rozumiem, że w takich skupiskach dzieciaków, jak żłobek ma to sens. Niepokoi mnie jedynie fakt, że wg zaleceń naszej p.doktor, zarówno 2 dawki szczepionki przeciw pneumokokom, jak i mmr ma przyjąć w przeciągu 2 miesięcy, tzn. koniec czerwca- 1 dawka na pneumokoki, przełom lipca/sierpnia (jak mała skończy rok)-mmr, a po 3 tygodniach, tj pod koniec sierpnia- 2 dawka na pneumokoki. Mnie się wydaje, że te odstępy są za krótkie, szczególnie ten drugi. Sama nie wiem jak rozwiązać tą sytuację. Może by tak odroczyć trochę tą szczepionkę na odrę, świnkę, różyczkę?
Czy jest jakiś wybór jeśli chodzi o szczepionkę na odrę, świnkę, różyczkę? A w przypadku pneumokoków która szczepnionka jest najlepsza? W naszej przychodni szczepią Prevenarem 13
Będę wdzięczna za wszelkie rady
Pozdrawiam serdecznie
napisał/a: kasikkka 2013-06-28 17:52
czy Pan ekspert już tu nie zagląda?????
napisał/a: Peter 2013-08-22 15:15
Nie zawsze mam czas zaglądnąć. Jeśli jest jeszcze post aktualny, to proponuję Synflorix (na pneumokoki).
Oczywiście, przesunąć MMR. Proponuję refundowaną.
napisał/a: kasikkka 2013-08-22 17:35
Witam!
Córa 1 dawkę na pneumokoki dostała już pod koniec czerwca (prevenar-13), a mmr miał być początkiem sierpnia, ale ze względu na katar przedłużający się jeszcze tej szczepionki nie dostała. Prawdopodobnie dostanie ją w przyszłym tygodniu. Chciałabym jeszcze zapytać czy wystarczy przerwa 6tygodni między mmr a drugą dawką na pneumokoki, czy lepiej dłużej poczekać?
napisał/a: Peter 2013-08-26 11:15
6 tyg. jak najbardziej wystarczy.