Mimowolne ruchy gałek ocznych i głowy

napisał/a: Margo74 2010-12-05 20:20
Mój 4 letni syn bierze od 2 tygodni Neplit (lek wziewny). W środę
dołożono mu Diffumax (wziewy), Hardic (tabletki), Buderhin (Budesonid) w aerozolu do nosa oraz Claritine.
Po tych lekach u dziecka zaobserwowałam mimowolne ruchy gałek ocznych i głowy ...

Pytanie: Czy te objawy mogą świadczyć o skutkach ubocznych podawanych leków? Jeśli tak, to których? I najważniejsze pytanie : Czy to jest odwracalna zmiana? To trwa już 4 dni ...... ;((
Jestem załamana ....
Bardzo proszę o odpowiedź ...
napisał/a: augustyn888 2010-12-06 08:50
Margo74 napisal(a):Mój 4 letni syn bierze od 2 tygodni Neplit (lek wziewny). W środę
dołożono mu Diffumax (wziewy), Hardic (tabletki), Buderhin (Budesonid) w aerozolu do nosa oraz Claritine.
Po tych lekach u dziecka zaobserwowałam mimowolne ruchy gałek ocznych i głowy ...

Pytanie: Czy te objawy mogą świadczyć o skutkach ubocznych podawanych leków? Jeśli tak, to których? I najważniejsze pytanie : Czy to jest odwracalna zmiana? To trwa już 4 dni ...... ;((
Jestem załamana ....
Bardzo proszę o odpowiedź ...


Opisane przez Panią objawy można by jedynie skojarzyć,chociaż niekoniecznie dosłownie, z zażywaniem leku Neplit.Są tam wymienione takie działania niepożądane jak:
zmiany zachowania u dzieci
niepokój ruchowy
zwiększenie aktywności ruchowej
Jednak należy do tego podejść ostrożnie gdyż syn zażywa lek od dwóch tygodni,a te działania niepożądane występują dopiero od czterech dni.Z reguły działania niepożądane zażywania leków ustępują po zaprzestaniu ich stosowania.Na każdej ulotce jest zamieszczona uwaga że mogą wystąpić działania niepożądane nie zawarte w informacji na ulotce.Więc jeżeli jest Pani mocno zaniepokojona,objawami występującymi u synka to warto by było skontaktować się z lekarzem.
Warto też jest zaznaczyć że Pani synek ma 4 latka ,a przy stosowaniu leków Neplit i Buderhin,mogą wystąpić opóźnienia procesu wzrostu.Jednak zawsze warto brać pod uwagę przewagę skutecznego leczenia leków do działań niepożądanych.
Pozdrawiam.
napisał/a: Margo74 2010-12-06 09:08
Przede wszystkim bardzo dziękuję za odpowiedź.
Wiem jak ważne jest wczesne wykrycie astmy oraz odpowiednio wczesne wdrożone właściwych leków.
Problem jest taki, że dziecko ma nawracające obturacyjne zapalenia oskrzeli. Całą historię opisałam w wątku "Obturacyjne zapalenie oskrzeli" jednak jeszcze nie uzyskałam odpowiedzi.
Pediatra,która prowadzi mojego syna od urodzenia, podawała Ventolin (lek rozkurczający oskrzela) ilekroć dziecko miało obturację. I na tym się kończyło. Brał Ventolin przez tydzien do ustąpienia duszności i tyle.
Pytanie: Czy dziecko nie powinno brać leków przez dłuższy okres czasu leków przeciwzapalnych, żeby właśnie nie dopuścić do nawracającej obturacji?
Dlatego od 2 tygodni bierze Neplit (lek przeciwzapalny). Efekt uboczny w postaci mimowolnych ruchów gałek ocznych i głowy powił się dopiero po dostawieniu Diffumax, Hardic i Buderhin.

Jestem na dziś umówiona z lekarzem, który przepisał w/w leki.

Jeszcze raz bardzo dziękuję za zainteresowanie ;)
Pozdrawiam.
napisał/a: Margo74 2010-12-07 09:27
Wczoraj wróciłam od lekarza, powiedział, że po raz pierwszy spotkał się z taką reakcją (mimowolne ruchy gałek ocznych i głowy) na te leki. Powiedziałam mu, że Diffumaxu nie zaleca się podawać dzieciom do 6 roku życia (tak jest napisane na ulotce). Odpowiedział, że dawka jest bardzo mała i nie powinna wyrządzić krzywdy. Uważa że prawdopodobnie Diffumax źle zareagował z Hardic-iem. Dlatego też odstawił oba. Objawy mimowolnych ruchów gałek ocznych i głowy powoli ustępują ;)
Pozdrawiam i życzę duuużo zdrówka ;)
napisał/a: Margo74 2010-12-12 11:04
Panie Doktorze Peter,
dziecko ma odstawiony Diffumax i Hardic, przyjmuje jedynie Buderhin do noska, Claritine 1/2 tabletki rano , Neplit wziew rano i wieczorem oraz nowy dodany lek ACC mini w dawce 5 ml. podaje 2x dziennie (do 16) i znowu pojawiły się te mimowolne ruchy gałek ocznych. ;((... czy to znowu jakaś reakcja na leki? ... ja już naprawdę nie wiem ;( ...
napisał/a: Peter 2010-12-12 14:38
Być może to reakcja na Neplit. Być może jest potrzebny lek z innej grupy (nie steryd). Ale to już musi zdecydować lekarz.
napisał/a: Margo74 2010-12-12 15:19
hmm ale Neplit przyjmował już od 19 listopada a objawy zaczęły się 1 grudnia czyli po prawie 2 tygodniach wdychania - po dostawieniu Diffumax-u i Hardic-u
Wygląda na to, że Neplit szaleje w połączeniu z innymi lekami. Bo sam był dobrze tolerowany.
No nic, dziękuję pięknie. W poniedziałek zaniosę wyniki badań laboratoryjnych do lekarza. Przy okazji o to zapytam.