Milukante a Metypred

napisał/a: missblige 2011-04-02 13:55
Mam stwierdzoną astmę. Dość łagodny przebieg. Będąc na Milukante i Flonidanie wógole prawie mi nie dokuczała. Z powodu silnej zaistniałej 2 miesiące temu alergii przepisano mi w zeszłym tygodniu Metypred i Telfast, musiałam zrezygnować z Milukante i Flonidanu bowiem na alergię nie działały ani trochę. Metypred i Telfast likwidują w dużej mierze katar, swędzenia nie. Po kilku dniach od odłożenie Mil i Flon miałam z rana duży problem z dusznościami i kaszlem. W związku z tym moje pytanie, Czy mogę dołożyć z powrotem Milukate, czy postawić raczej na sterydy wziewne, a Milukante nie dokładać. Proszę o jakąś radę, nie za bardzo wiem jak się zachować w tej sytuacji.
napisał/a: smoczyca1 2011-04-02 21:48
missblige napisal(a):Mam stwierdzoną astmę. Dość łagodny przebieg. Będąc na Milukante i Flonidanie wógole prawie mi nie dokuczała. Z powodu silnej zaistniałej 2 miesiące temu alergii przepisano mi w zeszłym tygodniu Metypred i Telfast, musiałam zrezygnować z Milukante i Flonidanu bowiem na alergię nie działały ani trochę. Metypred i Telfast likwidują w dużej mierze katar, swędzenia nie. Po kilku dniach od odłożenie Mil i Flon miałam z rana duży problem z dusznościami i kaszlem. W związku z tym moje pytanie, Czy mogę dołożyć z powrotem Milukate, czy postawić raczej na sterydy wziewne, a Milukante nie dokładać. Proszę o jakąś radę, nie za bardzo wiem jak się zachować w tej sytuacji.

Bywają okresy gdzie bralam wszystkie wymienione leki(ich odpowiedniki) równocześnie.
Metypred to steryd, działa przeciwzapalne więc nie wiem czy steryd wziewnie coś więcej da , jak duszność pewnie lek rozszerzający oskrzela bym dorzuciła.
Zdrowia życzę!
napisał/a: Grystan 2011-04-02 22:24
W mojej ocenie sterydy wziewne są korzystniejsze od tych podawanych doustnie:
- wziewne wywierają o wiele słabsze działania ogólnoustrojowe
- wziewne działają bezpośrednio w obrębie układu oddechowego co zwiększa ich skuteczność
A poza tym zgadzam się mniej więcej z przedmówczynią
napisał/a: missblige 2011-04-02 22:46
Czyli powinnam w momentach duszności stosować np. Symbicort jak rozumiem?
Czy ktoś z Was pozbył się może swędzenia alergicznego, doprowadza mnie do szału i nie wiem jak sobie pomóc.
napisał/a: SilentHill 2011-04-03 11:08
missblige napisal(a):Czyli powinnam w momentach duszności stosować np. Symbicort jak rozumiem?
W momentach nagłej nasilonej duszności stosuje się szybkodziałające leki rozszerzające oskrzela, np Ventolin.
Symbicort jest lekiem do ciągłego stosowania, mającym zapobiegać napadom duszności, nie je przerywać.

missblige napisal(a):Czy ktoś z Was pozbył się może swędzenia alergicznego
Jeśli swędzą Cię konkretne miejsca na ciele można by się pokusić o zastosowanie maści ze sterydem przez parę dni (np. Elocom), jednak można je stosować tylko na niewielkie partie skóry. Doraźnie może pomóc.
napisał/a: missblige 2011-04-03 12:21
Niestety swędzi mnie całe ciało, a nigdzie nie pojawia się wysypka. Czy są jakieś sprawdzone tabletki, które chociaż ograniczą te przykre doświadczenie. Smarowanie raczej nic mi nie da, jako że swędzi raz to raz to.
napisał/a: SilentHill 2011-04-03 12:40
Jeśli metypred, który jest dość silnym lekiem, nie działa to myślę, że należałoby się zastanowić, czy przyczyną swędzenia jest faktycznie alergia. A czy Twoja skóra nie jest sucha?
napisał/a: missblige 2011-04-03 12:57
Swędzenie pojawił się nieco pozniej niż inne objawy alergiczne: katar i swędzenie oczu stąd powiązałam to.
Mam dosyć suchą skórę, fakt, Jednak regularnie - codziennie stosuję balsam. Czy to może być coś niezwiążanego z alergią?Czasem pojawiają mi się czerwne duże placki w wielu miejscach na ciele jednak znikają zawsze po kilku minutach.
napisał/a: SilentHill 2011-04-03 15:07
Swędzenie może być spowodowane np bardzo suchą skórą, alergią choć Metypred powinien pomóc, tym bardziej jeśli bierzesz go już przez ponad tydzień. Myślę, że przede wszystkim powinnaś pójść do lekarza i omówić zasadność stosowania metypredu. W astmie łagodnej raczej nie stosuje się sterydów ogólnoustrojowych tylko wziewne, z katarem alergicznym również można walczyć przy pomocy sterydów donosowych... nie mają tak dużych skutków ubocznych jak te stosowane ogólnoustrojowo, a skoro na świąd skóry przez tak długi czas nie pomógł to raczej już nie pomoże, one działają bardzo szybko.

Miałaś robione jakieś badania? Morfologia? Mocz? TSH? Żelazo? Jeśli nie to myślę, że warto by je zrobić, gdyż świąd skóry może toważyszyć również chorobom ogólnoustrojowym, nie tylko skóry. Tym bardziej, jeśli nie masz żadnej wysypki
napisał/a: missblige 2011-04-03 15:39
Dziękuję za rady.
TSH, FT3 i FT4 w porządku. Żelazo w normie. Badania krwi nic nie wykazują poza małym podwyższeniem OB i CRP, a także zbyt małą hemoglobiną. Mocz nie był sprawdzany. Czy te swędzenie może być spowodowane jakąś łuszczycą albo stanem zapalnym skóry? Nie mam już pomysłu. Czy powiedzmy steryd do nosa będzie działał też na oczy?Nie mogę nosić od jakiegoś czasu soczewek kontaktowych, gdyż oczy stały się zbyt wrażliwe i czasem łzawią. Jakie powinno być leczenie przy lekkiej astmie i umiarkowanej alergii?
napisał/a: SilentHill 2011-04-03 16:31
Przy łuszczycy występują bardzo charakterystyczne zmiany skórne, nie tylko świąd. Nie wiem co Ci poradzić. Byłaś może u dermatologa?

Co do oczu to sterydy donosowe raczej działają jedynie na błonie śluzowej nosa, jednak są dostępne również krople do oczu likwidujące objawy alergii np flarex czy dexamethason (na bazie sterydów, dostępne na receptę), ale czy sam Telfast nie pomaga? Jeśli nie to może warto byłoby pomyśleć najpierw o zmianie leków antyhistaminowych, a tych jest naprawdę dużo.

Co do leczenia astmy łagodnej to zaczyna się zazwyczaj od sterydów wziewnych, gdy efekt jest niewystarczający można dorzucić długodziałający lek rozszerzający oskrzela, a doraźnie szybkodziałający lek rozszerzający oskrzela, i to jest podstawa. Czasem zamiast sterydów wziewnych stosuje się leki przeciwleukotrienowe (np Milukante), ale to częściej u dzieci. U dorosłych raczej leki przeciwleukotrienowe dodaje się do wziewnych. A Ty bierzesz sterydy wziewne? Bo w końcu nie wiem ;)

Sterydy ogólnoustrojowe stosuje się w ostateczności i przy bardzo nasilonych objawach. Nie powinno się ich brać gdy są inne możliwości, gdyż mają bardzo wiele skutków ubocznych, a ponadto organizm może się do nich przyzwyczaić i gdy będą naprawdę potrzebne mogą nie zadziałać.
napisał/a: missblige 2011-04-03 18:16
Wybiorę do końca te opakowanie Metypredu i Telfastu, a potem jeszcze raz poradzę się lekarza rodzinnego. Być może skieruje mnie do dermatologa, albo zaproponuje inny lek antyhistaminowy. Czy jakieś leki tego typu można polecią w Twojej opinii? Póki co mam wypróbowany ten Flonidan i tydzień już biorę Telfast.Jak długo powinnam go brać dla pewności, czy podziała na swędzenie?