mięśniaki

napisał/a: delfinj@wp.pl 2010-11-03 18:34
Witam.miesiąc temu miałam usunięte mięśniaki i trzon macicy.reszta pozostała. ciągle odczuwam ból w dole brzucha, tak jakby coś ciągnęło za sznurki. boli mnie też gdy oddaję mocz, jakby coś opuszczało się na dół. czy to normalne? czekam na wynik badania histopat. i dopiero idę na kontrolę. za dwa tygodnie wracm do pracy ale jakoś sobie tego nie wyobrażam przy tych boleściach.pozdrawiam i czekamna wiadomość
napisał/a: anka1956 2010-11-05 13:44
Powinnaś iść do lekarza, też miałam taki zabieg, ale nic mnie po nim nie bolało.
napisał/a: sikora7 2010-11-27 22:39
Bardzo prosze o wyjasnienie mi dokladnie wyniku usg,wrocilam od lekarza i jestem przerazona.napisano-usg-tvtrzon macicy w polozeniu posrednim o nieregularnym obrysie trzonu,niejednorodnej echogennosci o ymiarac 73,1mm x 65,9mm.Srodscienne w zakresie scianytylnej trzonu macic obecny miesniak o srednicy ok 35mm,podobne zmiany zlokalizowane sasrodsciennie w scianie przednieji trzoniemacicy srednicach opowidnio24 i21mm.Endometrium niejednorodne,w czesci szczytowej modeowane przezwpuklajacy sie miesniak,w czesci srodkowej jamy macicy obecny owalny cien-myoma submucsum susp.o srednicy ok 15 mm.Prydatki obustronnie bez uchwytnych zmian patologicznych obrazieusg.Jama Douglasa bezplynowa.prosze mi pomoc jestem za granica usze wracac jak naszybciej pewnie martwi mnie nazwa lacinska-znacza guz prosze mi powiedziec o szansach mam corecze,mam 44 lata i jestem zalamana musze chyba jak najszybciej poddac sie operacji ,przepraszam za nieskladn pisownie jestem zdenerwowaa ,poszlam do ginekologa poniewaz krwawie miedzy miesiaczkami. pozdrawiam sikora7
napisał/a: wikam2 2010-11-28 18:32
Nie martw się tak bardzo :)
Z tego co zrozumiałam to Twoje mięsniaki są na tyle małe(?) ,ze można sie ich pozbyć laparoskopowo. Jesli nie pozostaje farmakologia (nie wiem pod jakim wzgledem) albo usunięcie chirurgiczne.
Poczytaj sobie o mięśniakach :)
Na pocieszenie powiem Ci (choć to raczej powinno byc smutne), ze masa kobiet miesniaków nie leczy ani ich nie diagnozuje.
napisał/a: Najemnik 2011-04-03 19:06
Witam
Mam 2 pytania odnosnie miesniakow i dotycza one 2 osob. Moja mama ma juz moze od 2 lat miesniaki ktore zidentyfikowal ginekolog. moje pytanie brzmi: Czy jest mozliwosc iz czeste bole brzucha moga byc spowodowane rowniez przez miesniaki, czy moga powodowac raka?

2 pyt.
Dziewczyna ma widoczne wybrzuczenie jakby guz pare centymetrow na lewo od pempka. Ponoc pare lat temu lekarz stwierdzil rowniez ze to miesniak, ale powiedzial ze nie warto tego ruszac gdyz nie jest to szkodliwe, czy mial racje? Lekarz nie zlecil zadnych badan.
napisał/a: ~Anonymous 2011-04-03 22:55
Bole moga byc spowodowane przez miesniaki(np. przy ich znacznym wzroscie) mama powinna udac sie do lekarza. Jesli chodzi o dziewczyne, lekarz pewnie pozostawil miesniaka do obserwacji, poniewaz czasem miesniaki same sie wchlaniaja, powinno sie je kontrolowac co 3/4 mies.
napisał/a: wikam2 2011-04-04 10:29
W obu przypadkach kontrola wskazana. Mięśniaki mogą zezłosliwieć ale dzieje sie to b. rzadko i obserwuje się zazwyczaj b. szybki wzrost.
napisał/a: polal 2011-04-22 14:41
W BADANIU usg WYKTYTO u mnie mięsaniaka podsurowicówkowego w tylnej ścianie o średnicy 30 mm. Lekarz nic nie rzekł na ten tamat, ale zobaczył go na samym początku badania i 5 razy to pdkreślałi powtarzał do znudzenia.
czy ma się bać? Mam 44 lata, miesiączkuję regularnie, testy owulacyjne potwierdzają, ze jajeczkuję, mam klasyczny dwufazowy cykl ( wykres porannej temperatury). Marzę o trzecim dziecku. Mam za soba trzy ciąże, w tym 2 porody, pierwsza ciąża poroniona w 13 tygodniu. Dwie nastę pne w wieku 29 i 33 lat, porody bez problemów. Czy moge starać sie odziecko/

czy w wieku 44 lat mozna zachować macicę z mieśniakami?
napisał/a: wikam2 2011-04-22 20:33
Z tymi mięśniakami to jest tak (choć pewnie już to doczytałaś):
- wszystko zależy od tego gdzie się usytuują i ile mierzą. Niemniej Twój nie jest jakiś ogromnych rozmiarów i z tego co rozumiem nie daje objawów.
Dlatego lekarz może zdecydować, że póki co będzie go obserwował. Terapii hormonalnej raczej nie wdroży bo po odstawieniu mięśniak moze rosnąć szybciej a Tobie hormony mogą namieszać.
Bo o ile się nie mylę jest to wprowadzenie w klimakterium.
Czasem podczas usuwania mięśniaka może dojśc do komplikacji ale na to są sposoby.
Niemniej nie widzę żadnych wskazówek i przesłanek do usuwania macicy (ale ja nie lekarz :))
A jak się ma ciąża do tego wszystkiego - uważam, że przed nią nalezy pozbyć się mięśniaków. Natomiast ciąża powinna być dobrze kontrolowana.
Twoja faza lutealna trwa odpowiednio długo? Owulację masz potwierdzoną?
napisał/a: Ona221 2011-04-28 09:52
Witam!
Proszę o wszelkie informację na temat mięśniaków. Ponad miesiąc temu u mojej mamy (40 lat) za pomocą badania USG wykryto mięśniaka 7 cm. Lekarz stwierdził, że niezbędna będzie operacja razem z usunięciem macicy. Obecnie mamie pobrano wycinek do badania i w szpitalu powiedziano jej, że najprawdopodobniej będzie trzeba powycinać jeszcze inne rzeczy
W zawiązku z tym mam kilka pytań.
1. Co może wykazać to badanie?
2. Czy taka operacja jest groźna?
3. Czy mogą pojawić się jakieś komplikacje pooperacyjne?
4. Jak długo trwa gojenie ran itp.?
Będę wdzięczna za wszelkie informacje na temat mięśniaków. Najchętniej chciałabym poczytaćć historii kobiet, które same to miały lub ludzi, których bliscy mieli podobnie.
napisał/a: Butterfly:) 2011-04-30 12:17
W wycinkach sprawdza się budowę tkanki i potwierdza, czy to rzeczywiście mięśniak. Dopiero na podstawie wyniku badania histopotologicznego można ostatecznie postawić diagnozę. Wcześniej są to tylko przypuszzenia, chociaż doświadczony lekarz z dużym prawdopodobieństwem widzi już "na oko", co to za zmiana. Ponieważ bardzo wiele kobiet cierpi na mięśniaki macicy, operacje tego typu wykonywane są bardzo często. Po zabiegu najprawdopodobniej mama będzie musiałą stosować HTZ, czyli hormonalną terapię zastępczą, aby zastąpić pracę jajników. Rana będzie się goiła podobnie jak po cesarskim cięciu.
napisał/a: Ona221 2011-05-20 10:17
Witam. Mama odebrała wyniki badań, ale są po łacinie. Opis ten składa się z dwóch zdań. Pierwszego nie pamiętam a drugie to Endometrium in stadio secretionis. Co to znaczy, czy to coś poważnego?