Miażdżyca

napisał/a: jlomow 2010-12-26 20:59
Czy zmiany miażdżycowe są widoczne na EKG ?
napisał/a: augustyn888 2010-12-27 17:37
jlomow napisal(a):Czy zmiany miażdżycowe są widoczne na EKG ?



Miażdżycę diagnozuje się poprzez oznaczenie stężenia glukozy, cholesterolu oraz trójglicerydów we krwi. Dodatkowo przeprowadza się USG tętnic, próbę wysiłkową, badanie przepływu krwi w naczyniach tętniczych nóg i szyi, RTG klatki piersiowej i naczyń krwionośnych w obszarach dotkniętych miażdżycą oraz koronarografię.

Źródła:
http://zadane.pl/zadanie/1163925

http://www.medisa.pl/diagnostyka_leczenie_miazdzycy.html
napisał/a: jlomow 2010-12-27 18:31
Dzieki, Sprawad w zasadzie dotyczy mojej zony.
Ma lat 50. Dopiero w ostatnim badaniu miala podwyzszony cholesterol.
Nigdy w zyciu poprzednio nie miala podwyzszonego ani cholesterolu, ani glukozy, ani trojglicerydow.
Teraz tez miala poza cholesterolem wszystko ok.
Zostala wyslana na badanie echo serca "pro forma".
Nic nie wskazywalo, ze cos moze byc nie tak. Lekarz w czasie badania smiertelnie ja wystraszyl "potworna miazdzyca".
Poprzednio miala tylko EKG, wiec sie zapytalem, czy na EKG nie widac miazdżycy.
Poza tym lekarz , ktory robil echo serca w wynik oficjalnie nie wpisal zadnych powaznych zmian.
Wazne jednak co sie mowi, bo bardzo wystraszyl zarowno moja zone jak i mnie.
Powoinienem poprawic tresc postawionego pytania i sformuowac je nastepujaco"
Czy na podstawie echa serca mozna ocenic stopien miazdzycy w sposob wiarygodny ?
Poand to jak odniesc sie do wypowiedzi ustnej lekarza, jesli nie potwierdzil tego wypisujac wynik ??
napisał/a: augustyn888 2010-12-28 07:53
jlomow napisal(a):Dzieki, Sprawad w zasadzie dotyczy mojej zony.
Ma lat 50. Dopiero w ostatnim badaniu miala podwyzszony cholesterol.
Nigdy w zyciu poprzednio nie miala podwyzszonego ani cholesterolu, ani glukozy, ani trojglicerydow.
Teraz tez miala poza cholesterolem wszystko ok.
Zostala wyslana na badanie echo serca "pro forma".
Nic nie wskazywalo, ze cos moze byc nie tak. Lekarz w czasie badania smiertelnie ja wystraszyl "potworna miazdzyca".
Poprzednio miala tylko EKG, wiec sie zapytalem, czy na EKG nie widac miazdżycy.
Poza tym lekarz , ktory robil echo serca w wynik oficjalnie nie wpisal zadnych powaznych zmian.
Wazne jednak co sie mowi, bo bardzo wystraszyl zarowno moja zone jak i mnie.
Powoinienem poprawic tresc postawionego pytania i sformuowac je nastepujaco"
Czy na podstawie echa serca mozna ocenic stopien miazdzycy w sposob wiarygodny ?
Poand to jak odniesc sie do wypowiedzi ustnej lekarza, jesli nie potwierdzil tego wypisujac wynik ??


Na EKG miażdżycy oczywiście nie widać,jedynie można tylko mieć pewne ogólne podejrzenia.Co do badania - ECHO SERCA- to lekarz może jedynie stwierdzić stan naczyń bezpośrednio dochodzących jak i wychodzących z serca,ponieważ jest badany tylko ten obszar.Jeżeli stwierdził "potworną miażdżycę",to powinien to uwiarygodnić odpowiednim wpisem a nie tylko ustną wypowiedzią.
Stopień ogólnego zaawansowania miażdżycy w naczyniach potwierdza się poprzez kilka rodzajów badań,o których napisałem powyżej.