Miażdżyca - cholesterol w normie, wysokie trójglicerydy

napisał/a: on87 2012-12-12 16:19
Mój dziadek (73 lata) ma miażdżycę i już kilkukrotnie leżał w szpitalu, ostatni raz mniej więcej rok temu, bo dłonie zaczęły mu się robić sine więc miał angiografię.
Teraz ma podobny problem z nogami, do szpitala ma iść w styczniu, bo teraz nie ma przyjęć, bo skończyły się pieniądze z NFZ.

Dziadek jest chudy, a nawet bardzo, ostatnie wyniki badań wykazały, że poziom cholesterolu jest w normie, natomiast ma za wysoki poziom trójglicerydów.

Dziadek bardzo dużo słodzi i niezbyt zdrowo się odżywia - mało świeżych warzyw, za to dużo produktów bogatych w węglowodany proste (chleb biały, makaron biały, ziemniaki) i tłuszcze nasycone, do tego pali papierosy, dlatego zamierzam mu wydrukować jakieś zrozumiałe dla niego informacje, które go przekonają, że warto zmienić nawyki żywieniowe, może macie jakieś propozycje?

Poza tym chcę mu kupić na święta coś co poprawi jego stan zdrowia - myślałem nad omegą-3 (sam biorę) w dawce 3x1000mg (33% EPA, 22% DHA) dziennie, ale raczej w takim stadium za wiele nie pomoże, a tylko zapobiegnie odkładaniu się nowych płytek miażdżycowych, czytałem też że lecytyna ma podobne działanie, ale nigdzie nie mogę znaleźć konkretów.
Kiedy najlepiej brać omegę-3 - przed, w trakcie czy po jedzeniu?

Wiem że zastosowanie fibratów mogłoby pomóc, ale bez recepty się ich niestety nie kupi.

Czy jest coś dostępnego bez recepty co pomoże w tej sytuacji (dziadek ma też wrzody więc coś co im nie zaszkodzi)?

Myślę też żeby kupić mu stewię, bo ze słodzenia raczej nie zrezygnuje


... a tak przy okazji - jakie badanie wykonać, żeby się dowiedzieć czy nie będę miał genetycznie uwarunkowanych problemów
napisał/a: Los Angeles Galaxy 2012-12-12 17:59
Ja kupiłbym :
1.Czosnek najlepiej Garlician marki Olimp - dobry na cholesterol , 3 glicerydy i ciśnienie
2. Omegę 3 /65 %/ marki Olimp - tj. powyżej
3. Koenzym Q10 też obniża cholesterol i ogólnie wzmacnia serce i organizm.
napisał/a: on87 2012-12-12 19:35
No właśnie miałem na myśli Omega-3 Gold Olimpu pisząc w pierwszym poście o procentowym udziale EPA i DHA, ale nie chciałem robić reklamy ;)