Metypred

napisał/a: maniutek2 2010-12-10 10:42
Witam!Od 11 dni biorę Metypred.Najpierw w dawce 16mg/dz.,później 12mg/dz.,teraz 8mg/dz.Od 3 dni zauważyłam,że mam opuchnięte lewe kolano.Czy to może być efekt uboczny tego leku?
napisał/a: augustyn888 2010-12-10 11:46
maniutek napisal(a):Witam!Od 11 dni biorę Metypred.Najpierw w dawce 16mg/dz.,później 12mg/dz.,teraz 8mg/dz.Od 3 dni zauważyłam,że mam opuchnięte lewe kolano.Czy to może być efekt uboczny tego leku?



Być może że jest to efekt uboczny tego leku-obrzęki.Należy to zgłosić lekarzowi.
napisał/a: falco 2010-12-10 20:35
Obrzęk lewego kolana nie jest jakimś typowym działaniem tego leku szczególnie przy stosunkowo krótkim okresie stosowania. Jednak w związku z zwiększeniem ryzyka zakrzepów, czy zaburzeń w funkcjonowaniu nerek, krzepliwości krwi metypred mógł się przyczynić do powstania takiej sytuacji. Sprawę można skonsultować z lekarzem a przy okazji pomyśleć czy nie ma innych przyczyn tego obrzęku np. uraz, reakcje uczuleniowe. Na bieżąco proponuję okłady z altacetu, zaszkodzić nie powinny .
napisał/a: Potrzebnapomoc 2011-02-17 08:53
Witam, mam pytanie co do tego Leku 'Metypred' bo to jest steryd i jeszcze 2 inne leki (polocard i polfilin), lekarz kazał mi go zażywać na zmiany naczyniowe (poprawa krążenia) i mam stosować 1/4 tabletki która ma 4mg czyli ja mam brać rano 1mg, czytałem o tym leku na stronkach że można się uzależnić, mieć jakieś skutki tzw zwiększenie wagi, owłosienie itp. Ja ten lek stosuje już lekko ponad 2 tygodnie ale nadal nie zauważyłem poprawy na nodze wiec czy mam powiedzieć lekarzowi żeby zacząć odstawiać bo nie widać poprawy? i po jakim czasie zażywania można się uzależnić?

1) Po jakim czasie zażywania można się uzależnić?
2) Ile trwa odstawianie skoro biore 1mg (1/4tabletki)?
napisał/a: falco 2011-02-17 23:17
Metypred jest glikokortykosteroidem. Jest lekiem, który ma liczne i rzeczywiście niebezpieczne działania niepożądane. Może on wywoływać objawy zbliżone do uzależnienia jednak dotyczą one tylko niewielkiego procenta osób stosujących ten lek. Stosowana dawka jest bardzo mała, więc prawdopodobieństwo wystąpienia czegoś na kształt uzależnienia czy uogólnionych działań niepożądanych jest w mojej ocenie również niewielkie. Puki co myślę że można stosować lek dalej zgodnie z zaleceniem lekarza, działanie przeciwzapalne w obrębie naczyń będzie widoczne pewnie po dłuższym czasie. Lek powinien być raczej odstawiony bez większych problemów no chyba że będzie stosowany rzeczywiście przewlekle.