mety a zacma podtorebkowa tylna

napisał/a: endeavor 2013-01-20 23:31
Sorki ze zadam takie pytanko tutaj ale do tej pory nie wpadlem na to by spytac swojego profesora ktory sie mna zajmuje ....
Wizyta dopiero za pol roku wiec wole wiedziec wczesniej. Otoz mam zacme podtorebkowa tylna. Czytalem ze cechuje sie wybitnym pogorszeniem wzorku itd itd ... Dowiedzialem sie ze zacma u mnie usadowiona jest centralnie w srodku oka.

A teraz pytanko. Czy ta zacma wplywa na pogorszenie widzenia w calym polu widzenia ? Czy tylko w tej czesci centralnej oka ktora patrzy na idealnie na wprost ? Do czego zmierzam ? Otoz obserwuje czasem ze mam w polu widzenia, w srodku oka, taka plywajajaca mala chmureczke, met ktory po prostu czasem znika, czasem sie pojawia. Czy u mnie zacma charakteryzuje sie wlasnie tym metem na srodku oka czy met to osobno a zacma dodatkowo osobno ?

Serdecznie pozdrawiam
napisał/a: maro11 2013-05-15 23:15
Witam. Chciałem sie dowiedzieć czy wiesz juz moze czy te dwie rzeczy są ze soba powiązane? Otóż ja mam masę mętów, po prostu jest ich masakrycznie dużo. Nie jest tak że nie dałem sobie szansy na "przyzwyczajenie się" do nich, bo chodze juz z nimi od 2 lat. I teraz męty czy nie męty. Moja okulistka (mam dziwny kształt dna oka i kontroluje od paru lat czy to nei jaskra) ostatnio zauważyła ze mam zacmę podtorebkową tylną po kortykosterydach (brałem na nerki) i że to jest to a nie męty. Z kolei wczesniej byłem u innego okulisty który mówił mi że mam dużo zmętnień, nawet porobił im jakieś zdjęcia. Teraz zastanawiam się czy mam jedną dolegliwość czy może dwie różne. Byłeś juz u swojego okulisty? wiesz juz coś więcej?
napisał/a: Mateusz261 2013-05-16 06:28
Jestem w podobnej sytuacji tylko ze niedosc ze mam mase mętów to jeszcze do tego rozjezdzanie i dwojenie światła. Sam wlasnie nie wiem czy to zacma czy nie. Okulisci niby nie dali diagnozy ze to zacma, chociaz jeden stwierdzil ze mam tam jakies zmętnienia na tylnej torebce ale to nie zaćma....