Meta do wątroby? Proszę o interpret. wyników.

napisał/a: rafalk1 2011-01-28 17:30
Witam,
moja mama w 1996 roku miała raka nosogardła - w miejscu 3 migdała. Otrzymała radioterapię i od tego czasu wszystko było ok. Niedawno lekarz prowadzący zrobił badanie markeru AFP - zupełnie przypadkowo (nigdy wcześniej marker u mamy nie był badany).
06.2010 - AFP 11,1 ng/mL
09.2010 - AFP 9,81
01.2011 - AFP 10,4; leukocyty: 4,37; erytrocyty: 4,61; hemoglobina: 8,32; OB: 3.
28.01.2011 USG narządów jamy brzusznej:
Wątroba niepowiększona. W segm. 7 słabo wyodrębniający się hiperechogenny obszar o średnicy 24 mm o niejasnym charakterze - lepiej ukrwiony miąższ? meta? Poza tym w segm. 2/3 i 7 dwie torbiele o średnicy 12 i 4 mm. Kamienica pęcherzyka żółciowego. Drogi żółciowe nieposzerzone. Trzustka, nerki, śledziona i przestrzeń wokół wielkich naczyń bez zmian.
Czy to przerzut? Czy jest szansa, że to nie rak? Jakie rokowanie?
napisał/a: kortyzol 2011-01-30 19:06
Z tego co piszesz wynika ,że raczej mama ma zapalenie wątroby,może marskość.Marker nie przekracza 15ng/ml.Lepiej udaj się do dobrego onkologa,gastrologa.Miałem taki przypadek ,że lekarz radiolog napisał mi, że w czterech miejscach na wątrobie odkrył zmiany rakowe.Dostałem skierowanie do szpitala i tam inny radiolog wykonał ponownie USG .Powiedział ,że te punkty rakowe to są właśnie zdrowe nieotłuszczone miejsca wątroby, Mam stosować *mniejsze korytko* i do domku sio.Było to 15 lat temu. Fakt stale mam podwyższony ALT.Inny radiolog wpisał mi 24mm guz na lewej nerce,którego nie było.Konowałów u nas wszak ci pod dostatkiem.
napisał/a: rafalk1 2011-01-30 22:47
No właśnie USG robiono w Wielkopolskim Centrum Onkologii, więc dlatego nie uważam, żeby to był jakiś błąd. Jutro mama będzie się umawiała na termin TK, która potwierdzi ostatecznie co to takiego.