MEDYCYNA PRACY A BUDOWNICTWO

napisał/a: PIOTER 2007-03-30 23:20
Rok temu na komisji wojskowej byłem badany przez lekarza ogólnego. Ponieważ mając dwa lata przeszedłem obustronne zapalenie płuc lekarz skierował mnie na badania wydolności płuc. Nie dmuchnałem tak jak mi kazał i wynik z badania wskazywał, że mam niewydolność powysiłkową. Lekarz przepisał mi dmuchawkę(nawet nie pamiętam nazwy leku), a komisja wojskowa uznała mnie za niezdolnego do służby wojskowej. Teraz sdudiując na budownictwie przeszedłem badania lekarza medycyny pracy, który zapytał o powód kat. D. Przedstwiłem te badania i lekarz uznał, że nie mogę pracować na wysokościach. To zupełnie nieporozumienie, ponieważ przeszedłem wszystki inne badania, w tym testy sprawdzające, czy nie mam lęku wysokości. Pozostało tylko to jedno, na podstawie którego lekarz medycyny pracy mnie zdyskwalifikował.. Moje pytanie brzmi: czy powysiłkowy zespół astmatyczny może dyskwalifikować mnie jaki inżyniera budownictwa.
W dodatku lekarz swoją decyzję motywował tym, że mogę za jakieś 10 lat dostać ataku astmy na budowie i spadnę na dół. To smieszne, bo na przykład nie badał mi EKG (mogę równiez dostać zawał) ani nawet mne zbadał mnie metodą osłuchową. czy w literaturze fachowej jest uzasadnienie decyzji lekarza, czy to tylko jeg osobisty wymysł. Jego decyzja zupełnie mnie załamała, gdyz swój przyszły zawód trakruję powąznie i ma dobre wyniki w nauce.
Co zrobić w tej sytuacji?
napisał/a: klapouszek2 2007-04-01 21:57
Wedlug mnie powinienes zaczerpnac opinii drugiego lekarza med pracy. Ogolnie choroby gornych drog oddechowych sa przeciwskazaniem do pracy na wysokosci jednakze nie zalamywalabym sie od razu - moze drugi lekarz bedzie bardziej rozmowny i w jakis lepszy sposob umotywuje taka decyzje albo wyjasni Ci w czym tak naprawde problem i jakim zagrozeniem moze byc dla Ciebie taka praca. Przede wszystkim nie mozesz sam sobie szkodzic bo to nie ma sensu - za duze ryzyko i dla Ciebie i dla Twojego przyszlego pracodawcy jesli by Ci sie cos stalo w czasie takiej pracy. Jednak uzasadnienie tego lekarza u ktorego byles jakos mi nie przypadlo do gustu A poza tym to powtorzylabym badania na wydolnosc pluc.
napisał/a: malva1 2011-06-01 21:53
cześć, mam pytanie. w październiku chciałabym zacząć studiować geodezję i kartografię, potrzebne tam są badania z medycyny pracy, a ja za 2 tyg. będę miała dość poważną operację kolana i napewno przez jakiś czas będę chodzić o kulach itp. czy lekarz medycyny pracy wystawi mi pozytywne zaświadczenie, jeśli pójdę do niego w takim stanie? bardzo proszę o odpowiedź ):)