Mechanizm przełykania śliny.

napisał/a: ala70 2014-07-24 21:51
Przeczytałam niedawno, że:

"każdej doby przełykamy ślinę około 600 razy. W ciągu dnia ślina przełykana jest częściej, ale nocą nasz organizm również wykonuje ten proces. Na jawie ślinę połykamy średnio 550 razy, w tym około 200 podczas spożywania posiłków i napojów, natomiast nocą jedynie 50 razy – mniej wymuszonych połknięć spowodowane jest wolniejszą pracą ślinianek podczas snu, ślina bowiem wtedy wytwarzana jest w mniejszych ilościach i wystarcza jedynie na zwilżenie błony śluzowej ust. Sam proces połykania śliny jest od nas niezależny i wykonywany odruchowo."

Nie potrafię tego zrozumieć. O ile wiem, że podczas jedzenia przełykamy jedzenie zmieszane ze śliną, to nie pojmuję jak 350 razy (550 -200 przy posiłkach) w ciągu dnia przełykamy samą ślinę. Nie zauważyłam tego u siebie. Niby w jaki sposób się to odbywa? Żeby połknąć trzeba zaangażować gardło, przełyk. Zresztą nie zauważyłam żeby innym ludziom poruszało się gardło co chwilę (350 : 16h = ok. 22 ; 60 min : 22 = ok 3 min) czyli co 3 minuty.
Czy może mi to ktoś wyjaśnić?

Przed chwilką znalazłam na innej stronie:

Nawet wówczas, gdy nie spożywamy pokarmu, proces połykania powtarza się nieprzerwanie - połykamy ślinę średnio 70 razy na godzinę w stanie aktywności i ok. 10 razy na godzinę podczas snu.

Już nic nie rozumiem. Ja na pewno nie przełykam śliny 70 x na h.