Masywne stłuszczenie wątroby i wysoki alat i aspat

napisał/a: sematarek 2011-11-29 11:46
Witam

Mam 22 lata i ważę 93 kg, a wzrost 172

Ze względu na bóle w gornej cześci brzucha zostałem skierowany na takie badania i oto ich wyniki:

Alat - 185, a norma jest do 41
Aspat - 75 , a norma jest do 40

Do tego usg jamy brzusznej :

Wątroba prawidłowej wielkości , o zarysach regularnych, bez zmian ogniskowych, o silnie wzmożonym echu w całości, bez wyraźnie widocznych przewodów i naczyń - jak przy masywnym stłuszczeniu. Pęcherzyk żółciowy gładki, nie zawiera złogów. PŻW - norma. Trzustka jednorodna, odpowiednia do wieku. Nerki bez cech zastoju i bez złogów, prawidłowo zróżnicowane. Pęcherz moczowy gładki. Gruczoł krokowy symetryczny o obj 28ml jednorodny. Śledziona prawidłowej wielkości, jednorodna. Przestrzeń zaotrzewnowa wolna.

Do tego mam jeszcze wysoki cholesterol :

PROFIL LIPIDOWY
- hdl cholesterol 35 a wartość pożądana > 40
- triglicerydy 381 a wartość pożądana
napisał/a: augustyn888 2011-12-01 14:20
Leki tego typu,zażywane przez dłuższy czas, mogą się w naturalny sposób przyczynić do takich zmian w obrazie krwi,chociaż nie u każdego pacjenta można to zaobserwować.Zależy to od indywidualnej reakcji organizmu na tego typu leki.Tak czy inaczej w Pana przypadku jest konieczne dostosowanie sie do diety wątrobowej,jak i do ogólnie przyjętej ,w przypadku podniesionych wartości cholesterolu i trójglicerydów.Nie przestrzeganie takiego leczenia i diety może doprowadzic do poważniejszych zaburzeń w układzie krążenia(zawał wylew,nadciśnienie tętnicze).Leki ktore Panu przepisano na zmniejszenie poziomu cholesterolu,zawsze w aptece można zastąpić zamiennikami tańszymi,o ile apteka takimi dysponuje.Ma Pan prawo o to poprosić.
Pozdrawiam.
napisał/a: delinka79 2011-12-01 14:30
uważam że to nie leki się do tego przyczyniły , owszem w jakiejś części też ale przede wszystkim należy zaznaczyć ze jesteś otyły , Twoje BMI jest powyżej 30 !!! a otyłość doprowadziła do stłuszczenia i zaburzeń profilu lipidowego, dostałeś ezetrol , owszem nie wpływa na wątrobe ale nie ma zamiennika tańszego , jest to jedyny przedstawiciel substancji czynnej ezetymib wiec aptekarz nie zamieni bo nie ma na co , mozna tez zastosowac tez lipanthyl lub inna statyne ale mala dawke i kontrolowac enzymy i przede wszytskim dieta , wiecej ruchu i zrzucic wage
napisał/a: sematarek 2011-12-01 18:41
Czekam na wizyte u gastrologa, ale to troche potrwa, a w między czasie biore 2 razy dziennie hepatil i dokupiłem sobie jak narazie omega 3 na ten cholesterol bo na ten ezetrol mnie nie stać no i oczywiście staram się ograniczać jedzenie i zamieniłem zwykły chleb na razowy. Czy to jest dobre rozwiązanie jak na początek ? i czy ta omega 3 troche pomoże ?
napisał/a: delinka79 2011-12-01 18:51
omega 3 sa dobre sama bralam , ladnie cholesterol spadl plus dieta i cwiczenia , poziom trojglicerydow za wysoki jak na sama diete , powinien pojsc jakis lek w zredukowanej dawce pomimo wszystko, jescryby i mieso z drobiu kurczak lub indyk , unikacshabowych i wogole wieprzowiny , odtluszczone mleko , zero zasmazek i podrobow, uniac tlustej smietany i masla i wyrobow z cukierni
djfafa
napisał/a: djfafa 2011-12-01 18:52
Oczywiście że pomoże, ale to proces długotrwały i tak jak napisała delinka odpowiednia dieta, ruch i przede wszystkim redukcja masy ciała powinna poprawić zarówno profil lipidowy jak i próby wątrobowe.
napisał/a: delinka79 2011-12-01 18:56
cholesterol wolno sie zbija , oznaczenie kontrolne po pół roku , najwcześniej za 3 miesiące
napisał/a: augustyn888 2011-12-04 11:52
Dieta i ruch,i jeszcze raz dieta i ruch,to właściwa droga w zwalczaniu cholesterolu,o ile nie ma czynnika genetycznego jego tendencji wzrostowej.
Co do Lipanthylu ,raczej poleciłbym statynę o nazwie Rosucard,w moim przypadku okazała się bardziej skuteczna,no i ma tańczy zamiennik.
Pozdrawiam:)
napisał/a: sematarek 2011-12-05 17:38
Od kilku dni jem o połowe mniej i zdrowiej (doszły owoce i warzywa) i do tego zrezygnowałem z napoji gazowanych a zamieniłem je roznymi soczkami owocowymi bez cukru lub woda i do tego staram sie troche wiecej ruszać, (codzienne spacery) bo siłownia odpada, ponieważ mam skopany kręgosłup i jestem 5 miesięcy po operacji no i udało mi się jak narazie schudnąć 3 kg. Zarejestrowałem się też do gastrologa na 11 stycznia ponieważ dostałem skierowanie, ale moje pytanie jest następujące : Co taki gastrolog może mi zaproponować ? będzie mnie jakoś leczył farmakologicznie ? jakieś badanias dodatkowe zleci ?
napisał/a: delinka79 2011-12-05 17:50
nie wiem dlaczego dostales skierowanie do gastrologa , raczej do poradni chorob watroby powinienes , jedyne co moga jeszcze zlecia to badanie na wirusy zapalenia watroby B i C ktore moga tez spowodowac stluszczenie ew. HIV , do gastrologa to dopiero potem gdyz pewne problemy zwiazane z chorobami jelit czy wchlanianiem zlym tez moga prowadzic do masywnego stluszczenia watroby niealkoholowego