Markery nowotworowe

napisał/a: wikam2 2012-12-09 18:20
Markery nowotworowe (opis, norma) ;

• Antygen karcinoembrionalny (CEA)*
• alfa-fetoproteina (AFP)*
• Gonadotropina kosmówkowa (beta-HCG)*
• Antygen nowotworowy (CA 125)*
• Antygen towarzyszący nowotworom przewodu pokarmowego (CA 19-9, GIGA)*
• Antygen raka płaskonabłonkowego (SCC-Ag)*
• Cytokeratyny*
• CYFRA 21-1*
• Swoisty antygen sterczowy (PSA)*
• Swoista enolaza neuronowa (NSE)*

* [url_special=http://zdrowie.wieszjak.polki.pl/niezbednik/wyniki-badan/268523,Markery-nowotworowe.html:2ik0tyig]http://zdrowie.wieszjak.polki.pl/niezbednik/wyniki-badan/268523,Markery-nowotworowe.html[/url_special:2ik0tyig]
napisał/a: Vieri 2012-12-10 22:28
Witam,

Chciałbym sprostować pewne informacje bo trudno publikować tak rażące błędy:
AFP (alfafetoproteina):
- nie jest produkowana przez potworniaki (teratoma)
- jest produkowana przez guzy germinalne o morfologii yst, ew (rzadko) ca embryonale oraz oczywiście guzy mieszane
HCG (gonadotropina kosmówkowa) - bHCG (podjednostka beta HCG):
- nie jest produkowana przez potworniaki
- rzeczywiście jest wytwarzana przez syncytiotrofoblast (nasieniaki) oraz guzy typu chorioncarcinoma.

Pozdrawiam
napisał/a: wikam2 2012-12-10 22:38
Oczywiście sprawdzimy :)
napisał/a: wikam2 2012-12-11 18:00
Uwagi zostały przesłane do autorki tekstu :)
napisał/a: Vieri 2012-12-12 15:14
Dziękuję :)
napisał/a: wikam2 2012-12-17 20:26
Dzięki za czujność, tekst został poprawiony :)
napisał/a: Vieri 2012-12-17 22:48
Witaj wikam,

To ja dziękuję, że zajęłaś się tematem. Opis już jest akceptowalny, choć aby był bardzo dobry warto jeszcze w opisie markera AFP zamienić słowo "rozrodczych" na "zarodkowych" (komórki rozrodcze to oczywiście komórka jajowa i plemnik a z nich nie powstają nowotwory zarodkowe :) ), natomiast opis bHCG jest ok :)

Pozdrawiam
napisał/a: malutka40 2013-04-07 02:19
Witam
Odświeżę temat...
Mam na udzie brodawkę na której wyrosły inne małe brodawki,jest to koloru ciała,od 2 tygodni od tej brodawki idzie mi ciągły ból w kierunku kolana,jaki mam zrobić marker nowotworowy aby wykluczyć raka?Nie chce iśc do onkologa,bo nie wiem czy bym do niego doszła,bardzo się boję i zaczynam panikować.Będę wdzięczna za odp.
Pozdrawiam
napisał/a: Vieri 2013-04-07 02:39
Witam,

Niestety odpowiedź będzie dla Ciebie wybitnie niekorzystna - żaden markery jednoznacznie nie jest w stanie wykluczyć obecności procesu nowotworowego w organizmie! Widywałem już przypadki w których rozsiane nowotwory nie powodowały najmniejszych zmian w badaniach biochemicznych krwi obwodowej. Co więcej! Markery w ogromnej większości służą wyłącznie monitorowaniu skuteczności leczenia a w niektórych przypadkach pomagają w okresie obserwacji po leczeniu w monitorowaniu ewentualnej wznowy (tzw. wznowa biochemiczna). Dlatego jeśli masz jakiekolwiek wątpliwości - wizyta u dermatologa jest jak najbardziej wskazana.

Pozdrawiam
napisał/a: malutka40 2013-04-07 14:11
Dziękuję za odpowiedz.Pozdrawiam