Manometria przełyku

napisał/a: l3cho 2012-02-21 20:44
Witam
Czy ktoś z was miał badanie o nazwie "manometria przełyku"? Wiem na czym polega to badanie, ale chciałbym opinii kogoś kto miał te badanie: czy jest one gorsze od gastroskopii, porównywalne czy też całkiem znośne? Najbardziej boje się momentu przejścia sondy przez nos do gardła - nie umiem sobie tego wyobrazić. Gastroskopia dla mnie jest paskudnym badanie ale dało się wytrzymać i boję się że manometria jest jeszcze gorsza...
Pozdrawiam Marcin.
napisał/a: fahima 2012-02-21 21:16
mialam i nie masz sie czego obawiac bo to male piwo w porownaniu z gastorskopia, ktora tez mialam. Musisz tylko wspolpracowac z lekarzem odnosnie polykania wody. Jesli bedziesz dobrze wspolpracowal to badanie trwa chwileczke. Co do przescia rurki przez gardlo to nie czuje sie tego tak jak przy gastro i mozna odruchy wymiotne opanowac bo prawie ich nie ma.

powodzenia
napisał/a: l3cho 2012-02-22 16:23
Witam
Serdecznie dziękuje za odpowiedź, miałbym jeszcze parę pytań:
- nie umiem sobie wyobrazić w jaki sposób sonda przechodzi przez nos do gardła? jak to ma prawo się tam zmieścić? czy nie towarzyszy temu olbrzymi ból przy przechodzeniu sondy?
- słyszałem że badanie trwa pół godziny?
- czy nie ma problemy z oddychaniem mając tą sondę w nosie?
- o co chodzi z tym połykanie wody?
Przepraszam za taką ilość pytań ale jestem straszny nerwus i okropnie się boję.
Pozdrawiam.
napisał/a: fahima 2012-02-24 23:49
l3cho napisal(a):Witam
Serdecznie dziękuje za odpowiedź, miałbym jeszcze parę pytań:
- nie umiem sobie wyobrazić w jaki sposób sonda przechodzi przez nos do gardła? jak to ma prawo się tam zmieścić? czy nie towarzyszy temu olbrzymi ból przy przechodzeniu sondy?
ta rurka od sondy jest bardzo malutka i nie ma problemu z przejsicem. Bolu sie nie czuje w ogole bo dodatkowo najpierw jest wciagany nosem zel, ktory ulatwia przejscie tej rurki. Problem moze byc tylko wtedy gdy ktos ma skrajnie krzywa przegrode nosowa.

- słyszałem że badanie trwa pół godziny?
moze i pol godziny ale to zalezy od tego jak sie wspolpracuje z lekarzem. Bo najpierw wprowadza sie zel do nosa to chwile trwa, potem wprowadza sie rurke, potem chwila na uspokojenie np wymiotow i potem samo badanie, ktore polega na polykaniu malych lykow wody w odpowienim czasie na znak lekarza. Nastepnie wyjecie rurki i wytarcie nosa. Wiec jesli ktos tak liczy to moze i wyjdzie 30 min :)

- czy nie ma problemy z oddychaniem mając tą sondę w nosie?
nie ma problemu bo masz jeszcze druga dziurke w nosie, bo masz jeszcze usta do oddychania i ta dziurka gdzie jest rurka tez sie da oddychac :)

- o co chodzi z tym połykanie wody?

to chyba juz wytlumaczylam powyzej
Przepraszam za taką ilość pytań ale jestem straszny nerwus i okropnie się boję.
Pozdrawiam.


Na serio nie ma sie czego bac. Mialam oba badania i gwarantuje ze manometria to male piwo w porownaniu do gastroskopii :)
napisał/a: ~Anonymous 2012-02-27 16:16
Też miałam to badanie i wcale miło je nie wspominam,wręcz odwrotnie ,wiadomo,że to badanie jest o wiele "lepsze" o ile tak je można nazwac:P niż gastroskopia ,ale jednak jesli jest się osobą wrażliwą to będzie trudno.
napisał/a: fahima 2012-02-28 14:56
motylek25 napisal(a):Też miałam to badanie i wcale miło je nie wspominam,wręcz odwrotnie ,wiadomo,że to badanie jest o wiele "lepsze" o ile tak je można nazwac:P niż gastroskopia ,ale jednak jesli jest się osobą wrażliwą to będzie trudno.


jesli mozesz to rozwin swoja wypowiedz bo jest napisana bardzo ogolnie

dlaczego ma byc trudno? z czym konkretnie mialas poroblem podczas badania np odruchy wymiotne czy moze cos innego?

musimy pamietac, ze duzo zalezy od osoby, ktora to badanie przeprowadza. Niektore osoby zwracaja uwage i dla nich lekarz musi byc

mily, usmiechniety itd a inni na to nie patrza bo nie kazdy osoba musi tryskac pogoda ducha.

Problem jest jesli badanie przeprowadzoone zostalo w malo profesjonalny sposob.
napisał/a: fahima 2012-02-28 15:41
fahima napisal(a):
motylek25 napisal(a):Też miałam to badanie i wcale miło je nie wspominam,wręcz odwrotnie ,wiadomo,że to badanie jest o wiele "lepsze" o ile tak je można nazwac:P niż gastroskopia ,ale jednak jesli jest się osobą wrażliwą to będzie trudno.


jesli mozesz to rozwin swoja wypowiedz bo jest napisana bardzo ogolnie

dlaczego ma byc trudno? z czym konkretnie mialas poroblem podczas badania np odruchy wymiotne czy moze cos innego?

musimy pamietac, ze duzo zalezy od osoby, ktora to badanie przeprowadza. Niektore osoby zwracaja uwage i dla nich lekarz musi byc

mily, usmiechniety itd a inni na to nie patrza bo nie kazdy osoba musi tryskac pogoda ducha.

Problem jest jesli badanie przeprowadzoone zostalo w malo profesjonalny sposob i przez to nie mozna uzyskac danego wyniku.
napisał/a: ~Anonymous 2012-02-28 18:43
Fahima
Nie każdy jest taki jak Ty i kazdy ma prawo miec inne odczucia i tyle w tym temacie;)a to jak ktoś przechodzi dane badanie/a to sprawa indywidualna.
napisał/a: fahima 2012-02-28 20:02
motylek25 napisal(a):Fahima
Nie każdy jest taki jak Ty i kazdy ma prawo miec inne odczucia i tyle w tym temacie;)a to jak ktoś przechodzi dane badanie/a to sprawa indywidualna.


rozumiem to w 100 % a chcialam zebys sie rozwinela bo ta wiedza moze pomoc komus kto sie bedzie pytal o to badanie i bedzie wiedzial na co ma zwrocic uwage

ponadto jesli sobie poradzilas z tym badaniem to moze pomozesz komus i powiesz jak trzeba sie przygotowac i co zrobic zeby to jakos przezyc
napisał/a: l3cho 2012-03-05 23:04
Motylku proszę o rozwinięcie swojej odpowiedzi tak jak prosi FAHIMA.
Pozdrawiam.