Małopłytkowosc i uszkodzenie wątroby - miał ktoś oba objawy?

napisał/a: avalanchee 2013-10-08 21:38
Witam,
W zeszlym roku w sierpniu bylem hospitalizowany z powodu maloplytkwosci i splenomegalii, ktora stwierdzono w badaniach okresowych. Uznano ze jest to ITP i po podaniu pulsów Solumedrolu poziom płytek zwiększył sie do 100 tys. Wypisano mnie ze szpitala z zaleceniem przyjmowania Metypredu.
Jednak po tygodniu wrócilem z powodu ostrego uszkodzenia wątroby przy poziomie płytek ok 100tys. - ASP, ALAT i GTP ok 3 x przekorczona norma, trójglicerydemia. Zrobiono cały panel wirusowy i stwierdzono tylko dodatnie CMV IgG (IgM ujemne). Wszystkie inne paramatry mam w normie. Zrobiono tomografie watrąby która nie pokazała guzów, lewy plat jest jedynie nieco powiekszony i ma wzmozoną echogenicznosc. Wypisano do domu z zaleceniem diety. Przez pol roku zazywałem Metypred stopniowo odstawiajac ostatecznie uzyskujac poziom ok 120 tys plytek. Obecnie bez sterydów.

Od roku jednak chodze po hematologach i hepatologach i nikt nie jest w stanie okreslic przyczyny obu tych objawów, nie łączą ich zupełnie.
Podejrzewają iż uszkodzenie wątroby to skutek przechorowanej infekcji CMV, jednak paramatery wątroby po roku wciaz sa ok 2x norma mimo przyjmowania Proursanu a płytki wciąz ponizej normy bo ok 120 tys.
Obecnie planowana jest bipsja.
Czy ktokolwiek miał podobne objawy? Jesli tak to jaka postawiono diagnozę? Jakie badania warto przeprowadzic?
napisał/a: joy91 2013-10-13 09:42
Rozumiem, ze nie masz.wirusa hcv ?

Po krotce, biopsja powinna wykazac co jest nie tak. Z tego co wiem, niski poziom plytek krwi przy stanach watrobowych jest czesto zwiazany z wirusem c wlasnie i jego destruktywnym dzialaniem. Ale pewnie sa tez i inne przyczyny. Biopsja na prwno wykaze poziom zapalenia i zwloknienia watroby. Pozdrawiam.
napisał/a: avalanchee 2013-10-13 20:23
Witam,
Nie mam wirusowego zapalenia A,B,C. Z wirusów jedynie wyszedł dodatnio CMV IgG i EBV IgG, dlatego o uszkodzenie wątroby podejrzewany jest CMV, ale to nie potwierdzone.
Nie byłem szczególowy w poprzednim poscie- na razie zrobiono biopsje szpiku, wynik bedzie za 3 tyg.
Jesli wszytsko bedzie ok pewnie konieczna bedzie biopsja wątroby, gdyz nieznana bedzie wciąz przyczyna małopłytkowosci.
Dlatego szukam kogos u kogo stwierdzono chorobę wątroby, której jedynm z ojawów jest małopłytkowowsc.