Liszaj płaski, dodatnie ANA2 i przykre objawy

napisał/a: Werner 2016-01-02 20:49
Witam Wszystkich,


Tak naprawdę to ciężko mi doszukać się konkretów w związku z problemem mojej mamy więc postanowiłem poprosić Was o pomoc.

Moja mama jak się okazało po dobrych kilku tygodniach ma niemały problem z liszajem płaskim. Błądzenie od lakarza do lekarza z objawiami, które początkowo były bardzo podobne do grzybicy ustrojowej.

Przede wszystkim pojawiły się białe plamy na wewnętrznej części policzków i w kącikach ust, prawie zupełna utrata smaku, krostki i ciemniejsze plamy na rękach, dolnej-krzyżowej części pleców, udach oraz łydkach (ciemniejsze), ropiejące paznokcie głównie w części środkowej no i największy problem – wypadanie włosów na głowie garściami. Więcej niż 50% procent włosów głowy oraz całego ciała po prostu jej wypadło. Niestety ciężko się uśmiechać gdy widzi się takie objawy tym bardziej jeśli z problemem tym zmaga się kobieta.

Mama trafiła do szpitala. Lekarze zalecili leczenie doustne sterydami (m.in. encortonem), maści na plamy oraz głowę. Wypadanie włosów po tygodniu zatrzymało się. Plamy po dwóch tygodniach delikatnie zaczynają ustępować. Z tego co obie Panie doktor powiedziały to włosy na głowie odrosną a całość powinna się zagoić. Na skórze głowy nie ma zmian bliznowatych.

Zastanawia Nas jednak wynik badania jakie wykonano jej w szpitalu (wynik otrzymała 2 tyg później).

Czy moglibyście rzucić okiem na te wyniki? Co one oznaczają?

(ANA2) met. IIF I DID screening (ICD-9: O21)
PPJ (ANA2) met. IIF I DID screening - WYNIK DODATNI
Metodą immunofluoroscencji pośredniej (IIF) STWIERDZONO obecność przeciwciał przeciwjądrowych dających na komórkach Hep-2 obraz świecenia ziarnisty I chromosomów w mianie 1:640.
Metodą immunodyfuzji NIE WYKRYTO przeciwciał przeciw antygenom z grupy ENA (rozpuszczalnym antygenom jądrowym i cytoplazmatycznym: Ro, La, Jo-1, Scl-70, nRPNP i Sm).
Badanie metodą IIF wykonano testem firmy Euroimmun



Dodam, że dokładnie początkiem sierpnia mama została ugryziona przez kleszcza a w ciągu dwóch tygodni pojawiła się cała ‘standardowa’ gama objawów boreliozowych oraz neuroboreliozowych. Bóle w klatce piersiowej, bóle serca, złe samopoczucie, przewlekłe zmęczenie, bezsenność. Chwilę później bóle stawów, nadgarstków, kolan oraz łokci.

Za pomocą protokołu Buhnera i ziół wszystkie objawy boreliozowe ustąpiły w ciągu 3 miesięcy! Niestety po drodze pojawił się problem z liszajem płaskim i tak naprawdę powód jest nieznany. Być może to osłabienie układu immunologicznego spowodowało takie zachwianie i pojawiły się inne problemy.

Będę wdzięczny za pomoc oraz sugestie odnośnie wyników badań.

Dziękuje i pozdrawiam!
napisał/a: joannanr1 2016-01-03 15:48
Moim zdaniem niedoleczona borelioza lub koinfekcja.
napisał/a: Werner 2016-01-04 00:35
joannanr1 napisal(a):Moim zdaniem niedoleczona borelioza lub koinfekcja.



Leczenie boreliozy ziołami - protokołem Buhnera mimo, że skuteczne zostało przerwane ze względu na wszystkie objawy liszaja płaskiego łącznie z wypadaniem włosów garściami. 3 miesiące to za mało by 'wybić' wszystko.

Czy sama borelioza i jej koinfekcje mają wpływ na dodatnie wyniki ANA2?

Wyczytałem gdzieś, że gdy badania potwierdzają dodatnie ANA2 to taka osoba powinna zgłosić się do lekarza reumatologa. Co taki lekarz może zalecić przy dodatnim ANA2? Czego się spodziewać przy takich wynikach? Czy to chodzi o bliżej nieokreśloną chorobę autoimmunologiczną?
napisał/a: joannanr1 2016-01-04 16:06
Borelioza również przyczynia się do chorób autoimmunologicznych.Tak też może być w tym przypadku ale trudno to stwierdzić.
Wiele osób chorujących na boreliozę boryka się z chorobami z autoagresji.