Lekki stopień niepełnosprawności

napisał/a: jan0s 2010-06-28 15:29
Witam
Opiszę tu następujące zdarzenie:
Od urodzenia posiadam całkowity niedosłuch ucha prawego. Postanowiłem wyrobić sobie stopień niepełnosprawności. Dostarczyłem do ośrodka orzekania o niepełnosprawności całą moją dokumentację medyczną na temat mojej choroby czyt. wszystkie audiogramy jakie były robione (pierwszy z 89 roku) plus zaświadczenie od lekarza rodzinnego. Wypełniłem formularz i po 2 -ch miesiącach stawiłem się na komisję w której skład wchodził jeden lekarz w jednym pokoju i drugi w innym. Po wejściu do pomieszczenia usłyszałem na dzień dobry "Nie wygląda pan na osobę niepełnosprawną z, uśmieszkiem pod nosem". Rozumiem, że miałem przyjść bez ręki albo nogi ?.
Pan w pomieszczeniu stwierdził iż jednostronny całkowity niedosłuch nie kwalifikuje się na żadną grupę inwalidzką.

Moje pytania brzmią:
Ile jest w tym prawdy ?
Czy warto się odwołać od tej decyzji ?
Jeżeli tak to jak napisać skuteczne odwołanie ?
Jakie wady słuchu się kwalifikują pod lekki stopień niepełnosprawności ?
napisał/a: piotrosiama 2010-06-28 16:43
Witam !
Doskonale rozumiem Twoje rozgoryczenie. 2 tygodnie temu też byłam na takiej komisji. I też 1 lekarz a potem to nawet nie wiem kto to był. Wprawdzie przedłużono mi stopień niepełnosprawności o kolejne 2 lata a na moje pytanie czy mogę mieć na stałe - otrzymałam bardzo wymijającą odpowiedź. Ja mam ten stopień z innego powodu niż Ty. No ale to o mnie. Uważam, że jak najbardziej powinieneś się odwołać tym bardziej, że Twoja dolegliwość datuje się od urodzenia.
napisał/a: jan0s 2010-07-04 02:02
Ktoś pisał takie odwołanie ? Na co się powołać ?
napisał/a: dymatize 2010-07-06 19:47
Dziwne, ja mam niedosłuch ale nie całkowity. Mam obustronny niedosłuch w granicach 40-70 db przez to, że w wieku 5 lat dostałem zastrzyki z gentamycyny. Mam orzeczony lekki stopień niepełnosprawności przez to dostałem kategorie E w wojsku :(. Przy orzekaniu nie było żadnych problemów ja wszedłem przedstawiłem wyniki audiogramu i wyszedłem.A mógłbym wiedzieć co Ci daje takie orzeczenie ? Może są jakieś ulgi, dotacje w naszym pro socjalnym kraju :)
napisał/a: piotrosiama 2010-07-06 20:14
Witam !
Ulgi to przy tym stopniu sądzę że żadne. Natomiast raz na przynajmniej 2 lata można skorzystać z dofinansowania do wyjazdów rehabilitacyjnych. Musisz popytać się dokładnie u siebie jakie masz szanse. Ja mam stopień umiarkowany więc w moim mieście mogę korzystać nawet z ulgowych biletów na MPK. Podobno niektórzy przewoźnicy PKP czy PKS potrafią stosować niekiedy ulgi przejazdowe. Lecz przy lekkim stopniu to mała szansa.
Pozdrawiam.
napisał/a: jan0s 2010-07-07 17:19
Lekki stopień kwalifikuje do 50% zniżki na autobusy miejskie, umiarkowany 100% w moim mieście.
napisał/a: piotrosiama 2010-07-07 17:38
To super miasto - czy będę bardzo wścibska jeśli zapytam się gdzie tak jest ?