Leki przeciwbólowe - uzależnienie

napisał/a: Quei 2013-01-27 15:03
Witam

Przez ok. 2 lata brałem prawie codziennie albo codziennie lek przeciwbólowy z m.in. paracetamolem. Nie dlatego że coś mnie szczególnie bolało, ale raczej dlatego, że po tym czułem się lepiej. Na szczęście ostatnio uświadomiłem sobie co robię i udało mi się przestać regularnie brać ten lek. W trakcie miesiąca biorę go najwyżej kilka razy w przypadku rzeczywistego, silnego bólu głowy a nie codziennie tak jak wcześniej. Zacząłem brać regularnie olej z ostropestu, bo czytałem że regeneruje przynajmniej w jakimś stopniu wątrobę. Staram się też jak najzdrowiej odżywiać. Czy to wystarczy, czy powinienem iść na badania krwi sprawdzić wskaźniki dot. wątroby? Nie odczuwam żadnych dolegliwości, bólów brzucha itp.
napisał/a: ratownik_0395 2013-01-27 16:47
Witam,
Czy przyjmowanie tabletek wiązało się z jakimś bólem czy przyjmowane były tylko z obawy przed bólem, że tak powiem "zapobiegawczo" ?
napisał/a: Quei 2013-01-27 17:03
ratownik_0395 napisal(a):Witam,
Czy przyjmowanie tabletek wiązało się z jakimś bólem czy przyjmowane były tylko z obawy przed bólem, że tak powiem "zapobiegawczo" ?
Brałem te tabletki przy najmniejszym bólu głowy a nawet wrażeniu takiego bólu, więc można powiedzieć że zapobiegawczo albo bez powodu. Po jakimś czasie rzeczywiście zaczęła często mnie boleć głowa, był to pewnie polekowy ból głowy. Tak naprawdę to brałem je z powodów psychicznych (powodowały lepszy nastrój i odprężenie) a nie fizycznych. Na początku było to 15-20 tabletek w miesiącu, po jakimś czasie 20-25 w miesiącu aż doszedłem do ok. 30. To wszystko w ciągu 2 lat, teraz nie biorę tych tabletek prawie wcale tak jak już wcześniej pisałem.
napisał/a: ratownik_0395 2013-01-27 17:24
Myślę, że dobrze jest sprawdzić w jakim stanie jest wątroba tzn. zrobić ALT, AST, GGTP i bilirubinę, badanie ogólne moczu też można zrobić oraz usg jamy brzusznej.
Skoro bóle głowy są obecne nadal może trzeba sprawdzić czy nic złego się nie dzieje z głową tzn. skonsultować się z neurologiem i wykonać ew. EEG lub nawet i TK jeśli będą takie podstawy. Pozdrawiam