leki na serce a pamelo

napisał/a: katerinawit 2014-02-23 20:13
Przyjmuje leki bisocard ,plendil i bespres i odjadam sie pamelo .Ostatnio wyczytałam ze nie wolno pamelo łączyc z niektorymi lekami .Jak to jest z tymi ktore przyjmuje ?
napisał/a: ~Anonymous 2014-02-23 20:48
"Cytochrom P450 należy do rodziny enzymów o aktywności monooksygenazy. Największą ekspresję wykazuje w wątrobie, gdzie dostają się ksenobiotyki oraz w rdzeniu nadnerczy. Katalizuje reakcję: RH + O2 + NADPH + H+ → ROH + H2O + NADP+. Jest ona istotna dla syntezy cholesterolu, hormonów steroidowych, soli kwasów żółciowych i metabolizmu ksenobiotyków, w tym wielu leków, tj. antybiotyków, NLPZ, preparatów stosowanych w terapii m.in. nadciśnienia tętniczego czy dyslipidemii. Cytochrom P450 hamowany jest przez różne związki, w tym furanokumaryny i bergamotynę zawarte w grejpfrutach, ale badania ostatnich lat dowodzą, że również inne owoce wpływają na jego aktywność. Podjednostki cytochromu P450, m.in. podrodzina CYP3A, są hamowane przez sok papai, granatu i karamboli nawet silniej niż przez sok białego grejpfruta. Każdy rodzaj pomelo wykazuje inhibicję CYP3A4 cytochromu P450 i zmienia przez to metabolizm wielu leków."
Źródło: https://medtube.pl/tribune-pl/2012/02/1161/
Pozdrawiam.
napisał/a: katerinawit 2014-02-23 21:26
Przepraszam że to napisze ale wyczytałam to juz dawno w necie ale te chemiczne nazywnictwo nic mi nie mówi .
Poza tym wyczytałam również ze nie wszystkie leki na nadciśnienie wchodza w reakcje z pamelo dlatego wymieniłam jakie biore.
djfafa
napisał/a: djfafa 2014-02-24 07:17
W skrócie należy odczekać jakiś czas między braniem leku a jedzeniem owocu.