Lekarz rodzinny a skierowanie na rezonans

napisał/a: kamilr 2013-11-15 23:16
Witam! doznałem urazu odcinka lędźwiowego kręgosłupa i zorganizowałem sobie w prywatnej klinice badanie rezonansem magnetytcznym (oczywiście odpłatnie), tam jednak podczas rejestracji powiedziano mi, że musze mieć na takie badanie skierowanie chociażby od lekarza rodzinnego, jednak mój lekarz rodzinny nie chce mi takiego skierowania wypisać twierdząc, że nie jest do tego uprawniony. I teraz pytanie: czy naprawde lekarz rodzinny nie może mi wypisać takiego skierowania, czy poprostu szkoda mu pieniędzy?
napisał/a: Ell 2013-11-15 23:36
kamilr napisal(a):Witam! doznałem urazu odcinka lędźwiowego kręgosłupa i zorganizowałem sobie w prywatnej klinice badanie rezonansem magnetytcznym (oczywiście odpłatnie), tam jednak podczas rejestracji powiedziano mi, że musze mieć na takie badanie skierowanie chociażby od lekarza rodzinnego, jednak mój lekarz rodzinny nie chce mi takiego skierowania wypisać twierdząc, że nie jest do tego uprawniony. I teraz pytanie: czy naprawde lekarz rodzinny nie może mi wypisać takiego skierowania, czy poprostu szkoda mu pieniędzy?

Mialam podobna sytuacje. Poszlam prywatnie na badanie, a tutaj :skierowanie. Zdziwilam sie. Jak to? Prywatnie i skierowanie? Przeciez place.
Poszlam do osobu zarzadzajacej, poszlam w "dyskusje". Z kulturka, ale stanowczo. I juz badanie obylo sie bez skierowania.

Z tego co wiem, to czesto prosza o skierowanie przy badaniu prywatnym. Nie wiem dlaczego. Nie rozumiem tego.
Place - to mam.
Domyslam sie, ze chodzi zapewne o bezpieczenstwo, no ale dziecmi nie jestesmy, wiec robimy to na wlasna odpowiedzialnosc.
Ogolnie sluzba zdrowia pozostawia wiele do zyczenia.


A co do pytania, chyba jednak musisz isc do ortopedy (?). Bo z tego co sie domyslam to specjalista musi Ci dac a nie rodzinny.
napisał/a: kamilr 2013-11-16 00:04
No właśnie to jest jakaś paranoja, ponieważ uprawiam sport zawodowo i zależy mi na czasie. Rezonans udało mi się załatwić na poniedziałek ale nie mam skierowania, a nie widzi mi się płacić jeszcze prywatnie ortopedzie za wypisanie małego świstka, natomiast do ortpedy w przychodni będe czekał kilka tygodni a niestety zależy mi na czasie.... :/
napisał/a: piotrosiama 2013-11-16 02:16
Lekarz rodzinny może wystawić co najwyżej skierowanie na rtg a na rezonans specjalista.
napisał/a: kamilr 2013-11-16 13:04
na sto procent??
napisał/a: Ell 2013-11-16 14:08
kamilr napisal(a):na sto procent??


tylko, ze na rtg to chyba w ogole nie trzeba miec skierowania (chodzi mi o prywatne badanie). Bo to nie ma takiego promieniowania jak RM czy TK.

Jak ja poszlam na rtg to akurat tutaj ani razu nie prosili. A rtg np odcinka ledzwiowego wyszlo mnie z opisem 40z.
napisał/a: kamilr 2013-11-16 14:55
rtg miałem juz zrobione, jestem zawodowym sportowcem i w ciągu dwóch tygodni mam ważny start, dlatego zależy mi na rezonansie żeby mój fizjoterapeuta mógł ocenić czy mogę wystartować....
napisał/a: piotrosiama 2013-11-17 01:07
kamilr napisal(a):na sto procent??


Tak na 1000 %. Możesz zresztą poczytać na stronie NFZ kto i na jakie badania wydaje skierowania.