lekarstwa na przewlekle chory

napisał/a: jozef 56 2010-06-10 17:00
Witam; od 2002 r. jestem po zawale i angioplastyce , po konsultacjach z kardiochirurgiem zostałem zdyskwalifikowany do zabiegu chirurgicznego (wąskie obwody) I mam pytanie czy takie lekarstwa jak mononit ,molsydomina ,tritace ,apo-simwa ,setal należą mi się na P czy na 100%,bo co miesiąc jak jestem w aptece to ceny są dziwne,np. 05.05.2010r za mononit 100 retard zapłaciłem 5.60 a 10.06.2010rr 21zł10gr. I coś takiego powtarza się z innymi lekarstwami . Pozdrawiam i oczekuję jakiejś porady , czy to wina lekarza czy apteki czy ceny tak skaczą.
napisał/a: piotrosiama 2010-06-10 17:13
Witam !
Ja też niejednokrotnie spotykam się w aptekach z różnymi cenami na te same leki. Nawet te na P - trafiłam ostatnio bezpłatnie. To moim zdaniem zależy od apteki bo lekarz nie ma nic do powiedzenia w sprawie cen. Niemniej ceny na leki stale są "aktualizowane " i rzeczywiście trudno nadążyć za ich zmianami.
napisał/a: Grystan 2010-06-10 23:32
Lekarstwa o których Pan mówi nie są uznane przez nasze państwo za leki na chorobę przewlekłą. Tak więc lekarz przepisuje je zawsze bez "P". Z wymienionych preparatów Setal i Molsidomina są lekami pełnopłatnymi i w zależności od apteki będą miały różne ceny (zależy to głównie od warunków jakie apteka wynegocjuje z dostawcą leku i od jej marży). Tritace, Apo-Simva i Mononit to leki zniżkowe, które posiadają cenę urzędową tzn mają określoną cenę której apteka nie może przekroczyć, czyli Mononit nie może być sprzedany za więcej niż np 5,6. Szczegółowe wartości mogę podać jutro. Jeśli chodzi o Mononit to za pierwszym razem sprzedano go Panu na zniżkę w drugim przypadku zapłacił Pan pełno płatnie. Są dwie możliwości albo źle odczytuje Pan paragon albo farmaceuta z jakiejś przyczyny np. brak pieczątki na recepcie, źle wpisany pesel lub innego błędu formalnego na recepcie wydał ten lek bez zniżki. Ale w mojej ocenie powinien być Pan poinformowany o tym fakcie. Jeśli ma Pan paragon, trochę wolnego czasu i chęci proszę przejść do apteki i zapytać się dlaczego wydano lek pełno płatnie.