Leczenie uporczywego refluksu

napisał/a: hanca84 2014-05-21 14:12
Dzień dobry,
w styczniu 2014 roku wykryto u mnie refluks żołądkowo-przełykowy, przepuklinę rozworu przełyku (podobno spora - 2,5 cm) i refluks żółci do żołądka. Lekarz zalecił leczenie: Zirid 2x dziennie, Emanera 20 2x dziennie, Gaviscon doraźnie do 4 razy dziennie, Gastrotuss przed snem. Objawy minęły na chwilę, a potem znów wróciły, więc gastrolog zwiększył Emanerę do 40 mg 2 razy na dobę (+ reszta leków bez zmian). Powiedział, że jest wiosna i mam gorszy okres, ze będzie lepiej, kazał mi powoli zmniejszać dawkę Emanery jak poczuję się lepiej. Na tych 80 mg czułam się dobrze, zniknęło 80% objawów. Zaczęłam zmniejszać dawkę i objawy zaczęły wracać. Mam typowe objawy refluksu+przepukliny, czyli ulewanie treści żołądkowej, wyraźnie czuję ciepłą, kwaśną wydzielinę nad żołądkiem, kwaśny posmak w ustach, zgagę i mdłości (ale rzadziej niż ulewanie). Stosuję zapobiegawcze środki niefarmakologiczne, mam podniesione łóżko + dwie poduchy, piję siemie, Gastrobonisan na zmianę z Acidoflosem, trzymam dietę, biorę suplementy Triphala i Sanprobi IBS.
Co robić w takiej sytuacji? Walczyć o jak najmniejsze dawki Emanery i stosować doraźnie Gaviscon (przy 80 mg nie miałam potrzeby)? Próbować za wszelką cenę odstawić Emanerę na jakiś czas? Czy jednak zwiększyć do 80 mg i znów odczekać 1-2 miesiące i spróbować odstawić? Moim największym problemem jest chyba przepuklina, bo objawy wyraźnie zaostrzają się po wysiłku fizycznym, nawet po intensywnym chodzeniu. W gastroskopii nie wykryto żadnego stanu zapalnego, więc czy na pewno stosowanie ipp jest dobrą drogą? Z drugiej strony wyraźnie czuję nasilenie objawów jak tylko zmniejszam dawkę Emanery (przecież ona nie zapobiega ulewaniu, skąd więc taka różnica?.
Od 2 miesięcy stale też stosuje Gastrotuss raz dziennie, na noc. Czy słusznie? Czy przydałaby się przerwa? Ten syrop dosyć dobrze na mnie działa, ale nigdzie nie potrafię znaleźć informacji czy można go stosować miesiącami. Farmaceuci mówią, że lepiej tylko doraźnie, a na ulotce nic nie pisze.
Będę wdzięczna za wszelkie porady.