Leczenie po usunięciu raka jądra

napisał/a: ignac80 2009-11-07 16:17
Witam. Mam 29 lat, przebywam obecnie w Irlandi. Miałem powiększone prawe jądro, usg wykazało guza 26 mm z podejzeniem nowotworu. zrobiono mi tomografie komputerowa całego ciała, wynik był pozytywny, byłem czysty - bez przezutow, 1,5 tygodni temu przeszłem operacje usuniecia jądra. Operacja przebiegła dobrze, Chirurg-Urolog ktory mnie operował w czasie operacji zapobiegł rozsiewu sie nowotworu, usunoł jądro i zdecydował się umiescic inplant od razu gdyz wyglądało to wszystko na tyle dobrze ze mogł to zrobic od razu. Wynik badania chorego jądra potwierdził przypuszczenia ze jest to nowotwór - klasyczny SEMINOMA, LDH, B-HCG, ALFA FETOPROTEINA, nie wiem czy to ostatnie napisałem dobrze. Z tego co wyczytałem jest to nowotwór łagodny z grupy nasienniaków, zarodkowy który najprawdopodobnie sie jeszcze nie rozsiał.Urolog poinformował mnie ze moge przejsc jakąs terapie na wszelki wypadek , moze to byc chemioterapia, radioterapia, tabletki lub byc tylko pod scisłą kontrolą lekarska, zeby zapobiec nawrotowi nowotworu gdysz tesz mogł sie rozprzestrzenic w małym stopniu. Nie mam jeszcze dzieci a wiem ze terapie mają skutki uboczne. Skierował mnie do onkologa. Wizyte bede miał najprawdopodobnie za pare dni. I tu sie zaczynaja moje pytania: jaka terapia jest dla mnie najwłasciwsza? czy narazie zadna? z pewnoscia będę miał robioną tomografie komputerowa i ktora jest dokładniejsza? całego ciała czy poszczególnych narządow? Ktoś opisywał podobną chorobe ale wiem ze kazdy to przechodzi indywidualnie, inaczej. Jestem za granica i jest mi duzo trudniej walczyc z rakiem. Chciałbym tesz opisac dalszy przebieg mojej choroby. Będe bardzo wdzięczny za udzielenie mi fachowych wskazówek. Z góry DZIĘKUJE i pozdrawiam.
napisał/a: Vieri 2009-11-07 17:12
Witaj,

napisal(a):Wynik badania chorego jądra potwierdził przypuszczenia ze jest to nowotwór - klasyczny SEMINOMA, LDH, B-HCG, ALFA FETOPROTEINA, nie wiem czy to ostatnie napisałem dobrze.

Przydałoby się, abyś przytoczył tutaj wynik histopatologiczny jądra, może być po angielsku, obojętne. Ważne, żeby sprawdzić czy w 100% zmiana odpowiada morfologii nasieniaka czy jest to guz mieszany. Przydałyby się także wyniki badania krwi tj. biologicznych markerów nowotworowych czyli właśnie AFP, BetaHCG i LDH do oceny.
napisal(a):Z tego co wyczytałem jest to nowotwór łagodny z grupy nasienniaków, zarodkowy który najprawdopodobnie sie jeszcze nie rozsiał.

Nasieniak jest nowotworem złośliwym, należy do grupy nowotworów zarodkowych. Jeśli w CT jest czysto to najprawdopodobniej nowotwór był ograniczony tylko do jądra.
napisal(a):tUrolog poinformował mnie ze moge przejsc jakąs terapie na wszelki wypadek , moze to byc chemioterapia, radioterapia, tabletki lub byc tylko pod scisłą kontrolą lekarska, zeby zapobiec nawrotowi nowotworu gdysz tesz mogł sie rozprzestrzenic w małym stopniu.

Tak, w I stopniu zaawansowania nienasieniakowych nowotworów jądra ze względu na 20% ryzyko nawrotu stosuje się teleradioterapię, chemioterapię lub ścisłą obserwację. Szczególnie zalecana jest teleradioterapia ze względu na doskonałą odpowiedź guzów nasieniakowych na leczenie promieniowaniem.
napisal(a):Skierował mnie do onkologa. Wizyte bede miał najprawdopodobnie za pare dni.

I bardzo prawidłowo. Rola urologa się skończyła w momencie usunięcia jądra, teraz leczenie i follow-up należy powierzyć onkologowi.
napisal(a):I tu sie zaczynaja moje pytania: jaka terapia jest dla mnie najwłasciwsza? czy narazie zadna?

Decydując się na radioterapię niwelujesz ryzyko nawrotu, decydując się na ścisłą obserwację masz szansę uniknąć efektów niepożądanych leczenia radioterapeutycznego. Co będzie lepsze? Myślę, że decyzja powinna zapaść po dokładnej analizie wyniku hist-pat. Zależnie czy jest to guz z inwazją naczyń krwionośnych i limfatycznych w jądrze czy nie, powinna zostać zastosowana radioterapia (w 1 przypadku) i ścisła obserwacja (w 2).
napisal(a):z pewnoscia będę miał robioną tomografie komputerowa i ktora jest dokładniejsza? całego ciała czy poszczególnych narządow?

Nie sądzę, aby była teraz potrzebna tomografia. Jeśli miałeś ją przed zabiegiem, to jej powtarzanie nie jest potrzebne. Dokładność CT nie zależy od badania całego ciała czy poszczególnych miejsc. Tomografia całego ciała w Twoim przypadku miała potwierdzić lub wykluczyć obecność zmian podejrzanych o przerzutowe w płucach, wątrobie i przestrzeni zaotrzewnowej.

W razie pytań chętnie odpowiemy na nie na forum commed.
Pozdrawiam
napisał/a: ignac80 2009-11-18 23:35
Witaj. dzieki za wczesniejszą odpowiedz. Dzis miałem wizyte u onkologa i poprosiłem o wszystkie wyniki. wyniki na tydzien przed operacją, po angielsku: Alphafetoprotein 5.88 ng/ml (1.090 to 8.04) , LDH 328 U/L (240 to 480) , HCG 3 IU/L Coments:This BHCG methot should not be used in the diagnosis of conditions which are not related to pregnancy. Wyniki po operacyji: Alphafetoprotein 4.57 ng/ml, LDH 372 U/L, HCG 2 IU/L. Wynik histopatologi: Macroscopy: Testis 65mm -35mm, 72g. The attached spermatic cord measures 70mm in length. On slicing the testis shows a 60-35-30mm solid fleshy white tumour, obliterating most of the testis. There is no haemorrhage, necrosis or cyst formation. There is no breach of the testicular capsule. (A1 cort margin, A2 mid-cord, A3-A9 tumour; tissue left). Microscopy: 9 blocks of tumour have ben examined. The tumour is a classic seminoma. No non-seminomatous germ cell elements are present. The tumour is confined to the testis. Foci of intravascular carry-over are present, but true vascular invasion is not seen. The background testis is atrophic and shows foci of intratubular germ cell neoplasia. The tumour is confined within the testicular capsule. Sections from the spermatic cord are negative for tumour. Dodałem tesz opis gdysz wiem że wynik histopatologi jest bardzo ważny. Onkolog powiedzial że są trzy opcje do wyboru: chemioterapia, radioterapia, lub scisla kontrola. Doktor poleca chemioterapie, jedną dawke na wszelki wypadek choc twierdzi ze wyniki sa dobre. Twierdzi że w tym przypadku lepsza jest jedna dawka chemioterapi niz 2-4 tyg radioterapi, uważa że radioterapia naswietli mi tylko niektóre narządy a chemioterapia wykluczy nawrót horoby w całym ciele. Dodam że przed operacją usunięcia jądra miałem robioną tomografie całego ciała i nie wykryto przeżutów. Co Pan sądzi o wyborze chemioterapi dla mnie przez tutejszego onkologa? dodam że przebywam w Irlandi. Czy w moim przypadku jest to dobry wybór? Czekam na odpowiedz z gory dziekuje i pozdrawiam...
napisał/a: Vieri 2009-11-22 18:23
Witaj,

Rzeczywiście wyniki są dobre, markery w normie, nowotwór ograniczony jest do jądra, nie nacieka naczyń, nie nacieka powrózka. Cóż mogę dodać, jeśli onkolog rekomenduje chemioterapię, a Ty jesteś przychylnie nastawiony do takiego sposobu postępowania, to myślę, że będzie to bardzo dobre wyjście. W tym wypadku wszystkie sposoby postępowania są dobre, a ich wybór zależy od Twoich preferencji.

Pozdrawiam