Lateralizacja skrzyżowana

napisał/a: sobik2006 2010-11-05 20:57
WITAM SERDECZNIE.DWA DNI TEMU BYŁAM Z CÓRKĄ ( 4LATA,2M-CE) NA BADANIU U LOGOPEDY.PO PRZEPROWADZENIU BADANIA OGÓLNEGO LEKARKA STWIERDZIŁA ŻE DZIECKO MA LATERALIZACJĘ SKRZYŻOWANĄ(SZOK !!! NIE WIEDZIAŁAM ŻE TAKA NAZWA W OGÓLE ISTNIEJE)TZN.PRAWĄ RĘKĄ RYSUJE,PIJE,JE NATOMIAST LEWYM OKIEM SPOJRZAŁA PRZEZ DZIURKĘ OD KLUCZA A POWINNA PRAWYM PONIEWAŻ Z TEGO CO ZAUWAŻYŁAM JEST PRAWORĘCZNA... PANI LOGOPEDA POWIEDZIAŁA MI ŻE DZIECKO BĘDZIE DYSLEKTYKIEM I MOŻE NIE ODRÓŻNIAĆ PEWNYCH LITER LUB ICH POPROSTU NIE BĘDZIE ROZRÓŻNIAĆ BO BĘDZIE DLA NIEJ JEDNO CZY BĘDZIE LITERKA B CZY D LUB M CZY W...MAM PYTANIE CZY U TAKIEGO DZIECKA MOŻNA JUŻ STWIERDZIĆ LATERALIZACJĘ CZY MOŻE NA PEŁNĄ DIAGNOZE JESZCZE ZA WCZEŚNIE ??? I WOGÓLE CO TO ZA CHOROBA ???CO JA MAM Z NIĄ ĆWICZYĆ??? PROSZĘ O POMOC,MOŻE KTOŚ SIĘ SPOTKAŁ Z TAKIM POJĘCIEM JAK LATERALIZACJA SKRZYŻOWANA...
napisał/a: sobik2006 2010-11-09 19:18
Wchodzę tu codziennie na to forum i z dnia na dzień jestem coraz bardziej przekonana że tylko Ja mam taki problem . . . Czy naprawdę nikt z forowiczów nie jest w takiej sytuacji jak Ja ? ? ? Czytałam dużo o tej całej lateralizacji skrzyżowanej ale nie ma to jak ktoś ma przykład z życia wzięty. . .
napisał/a: bebem 2011-01-26 10:52
Witam serdecznie,

lateralizacja skrzyżowana nie jest żadną chorobą !!!!! - tylko sposobem w przetwarzania informacji przez mózg dziecka/człowieka. Lateralizację określa się u dzieci ok 3 roku życia. Zasadniczo do ok. 36 miesiąca życia dziecka dochodzi do ustalenia dominacji jednej ze stron ciała. Lateralizacja jednostronna występuje, gdy istnieje wyraźna przewaga jednej strony ciała nad drugą (np. lewooczność, leworęczność, lewonożność). Skrzyżowana występuje gdy nie ma wyraźnej dominacji jednej strony nad drugą. Jesli osoba jest praworęczna, lewooczna (a więc lateralizacja skrzyżowana), może to być (ALE NIE MUSI) przyczyną dysfunkcji typu dysgrafia, dysleksja, obiżona sprawność
graficzna, zaburzenia w orientacji przestrzennej itp.
Lewooczność Pani dziecka oznacza, że przetwarza obrazy w prawej półkuli a nie w lewej. A to lewa jest w większości odpowiedzialna za rozwój języka. Proszę udać się z córką do DOBREGO logopedy i poprosić o ćwiczenia usprawniające prawidłowe postrzeganie obrazów. Zapewniam, że nie można stawiać wyroku na 4 latku - będzie dyslektykiem! Można mieć podejrzenia, że jest zagrożony dysleksją i ćwiczeniami odpowiednio stymulować jego mózg. Takie ćwiczenia nikomu nie robią krzywdy a mogą jedynie pomóc. Polecam literaturę : "Wczesna interwencja terapeutyczna" Jagoda Cieszyńska, "Nauka czytania krok po kroku. Jak przeciwdziałać dysleksji" Cieszyńska. Jeśli jest Pani z Małopolski chętnię polecę kilku dobrych specjalistów.
Pozdrawiam.
napisał/a: lucy56 2011-06-24 14:29
sobik2006 napisal(a):Wchodzę tu codziennie na to forum i z dnia na dzień jestem coraz bardziej przekonana że tylko Ja mam taki problem . . . Czy naprawdę nikt z forowiczów nie jest w takiej sytuacji jak Ja ? ? ? Czytałam dużo o tej całej lateralizacji skrzyżowanej ale nie ma to jak ktoś ma przykład z życia wzięty. . .


Witam,
Jestem mamą córki z literalizacją skrzyżowaną (prawa ręka, lewe oko, lewa noga). Stwierdzono ją, gdy córka miała 7 lat. To nie pedagogów ale mnie zastanowiły trudności córki w szkole z czytaniem, myleniem liter, a przede wszyskim z pisaniem liczb cyframi od tyłu (tzn. dwanaście zapisywała: 21). Córka robiła laurki, które otwierały się jakby od tyłu, pisała litery i cyfry w lustrzanym odbiciu i to dokładnie wszystkie i tym podobne problemy... Jednym słowem nie było łatwo. Do tego doszła dysleksja - dysortografia i jakaś dysfukcja słuchowa związana z nieumiejętnością zapisania usłyszanych nieznanych słów.
Ale.. Nie piszę po to by cię straszyć. Broń Boże. Moja córka ma obecnie 26 lat i wkrótce sama zostanie matką. Mimo swoich problemów z literalizacją skończyła studia - architekturę. Pracuje w biurze architektonicznym, jest dobrym fachowcem. Te wszystkie dysfunkcje sprawiły, że od pierwszych lat nauki musiała więcej czasu poświęcać (niż jej rówieśnicy) na prace domowe. To jednak nauczyło ją w ogóle pracować i bardzo zaowocowało w szkole średniej, gdzie jej koledzy nie nauczeni pracy nie mogli poradzić sobie z nauką. Oczywiście w pirwszych klasach poświęcałam jej dużo czasu. Razem czytałyśmy, pisałyśmy dyktanda itd. Najgorsza była tabliczka mnożenia. Jeszcze teraz na pytanie: "ile jest 7x7" odpowiada:"czterdzieści dziewięć albo dziewięćdziesiąt cztery; wiem jak napisać ale nie wiem jak przeczytać" :)
Pozdrawiam serdecznie i życzę sukcesów !
napisał/a: Natalia1103 2011-07-19 18:55
Uważam, że nie ma co panikować, jeśli chodzi o lateralizację.

Mam 30 lat i dopiero teraz okazało się, że mam lateralizację skrzyżowaną:). Przy okazji. Moja siostra studiuje po prostu psychologię i zrobiła mi kilka prostych testów. Nigdy nie miałam problemów w szkole. Zawsze miałam najlepsze stopnie w klasie. Studia medyczne ukończyłam jako pierwsza na roku. Obecnie kończę habilitację.

Teraz dochodzę do wniosku, że fakt iż mam słabą orientację w przestrzeni, może być wynikiem lateralizacji skrzyżowanej. Dodam jednak, że kiedy mam w rękach mapę, to zawsze wiem gdzie jestem:). Z tym, że muszę nią kręcić zgodnie z kierunkami, bo nie potrafię obrócić jej obrazu w głowie:).
Dodam też, że mimo to biegałam na orientację (z mapą po lesie )i było OK.Ortografii się nauczyłam, choć może nie było to takie łatwe. Pamięć mi pomogła:) i pewnie dzięki tym wysiłkom lepiej rozwinęła.

Nie napisałam o sobie tych wszystkich rzeczy, żeby się chwalić. Chciałabym tylko uspokoić mamę 4-latki. Na Pani miejscu pewnie bym się przestraszyła, słysząc taką opinię lekarza. Wydaje mi się jednak, że wiele osób ma podobnie połączone szlaki nerwowe i nawet o tym nie wie. Teraz przywiązuje się więcej wagi do szczegółów, wszystko specjalistycznie nazywa, a rodzice boją się, że to już upośledzenie.

BZDURA!
Na pewno będzie dobrze:)

Poza tym, pewne drobne trudności w określonych sytuacjach mogą pobudzać rozwój inteligencji, sprytu i pomysłowości u dziecka.
Serdecznie pozdrawiam!
napisał/a: balumba 2014-01-29 22:40
Bebem - nie rozumiem tej promocji Cieszyńskiej w tym poście..... Czy wy już naprawde nie znacie nic innego?

A propos ostatnio mojej koleżance p. logopeda powiedziała, że jej dziecko powinno być prawooczne jeśli jest leworęczne, bo inaczej będzie miało problem w czytaniu :)
napisał/a: lala14 2014-11-21 09:19
U mojej 5 letniej córeczki pani logopedka stwierdziła lateralizację skrzyżowaną, prawa ręka, prawa noga, prawe oko, i lewe ucho, czy w takim przypadku można faktycznie uznać, że to lateralizacja skrzyżowana, dodam, że bardzo ładnie wychodzą jej literki pisane, które pomału "trenujemy", proszę o odp. bo sama nie wiem co mam na ten temat myśleć