Krwinkomocz - wynik badania USG

napisał/a: magnumek 2014-07-19 13:40
Witam.
Kilka dni temu zrobiłem profilaktyczne badanie krwi i moczu. Lekarz wykrył krwinkomocz i skierował mnie na USG jamy brzusznej.
Niestety czekam na wizytę u specjalisty a końcem przyszłego miesiąca wyjeżdżam na bardzo długo za granicę i chciałbym pozamykać sprawy, w tym te zdrowotne. Czy jest to coś poważnego? Czy jest szansa za wyleczenie(?) tego w ciągu miesiąca?
Dodam że co jakiś czas, rzadko bo może raz na miesiąc, łapie mnie bardzo ostra kolka w lewym boku pod żebrami która uniemożliwia mi poruszenie się i złapanie oddechu, trwa to może z 1-2 minutki i stopniowo odpuszcza.
Poniżej zamieszczam opis badania USG wraz ze zdjęciami.

WYNIK BADANIA USG JAMY BRZUSZNEJ
Wątroba niepowiększona, normoechogeniczna, jednorodna, bez zmian ogniskowych.
Drogi żółciowe nieposzerzone.
Pęcherzyk żółciowy z pojedynczym drobnym przyściennym polipem..
Trzustka i śledziona prawidłowej wielkości bez zmian ogniskowych.
UKM nerki prawej w niewielkim stopniu zastoinowo poszerzony.
Moczowód w górnym odcinku ma średnicę 5mm.
Nerka lewa-prawidłowa.
Aorta brzuszna niewidoczna.
Pęcherz moczowy o gładkich niepogrubianych ścianach.

[img]http://fotoo.pl//out.php?i=844629_rsz-2.jpg[/img]
[img]http://fotoo.pl//out.php?i=844630_rsz-3.jpg[/img]
[img]http://fotoo.pl//out.php?i=844631_rsz-21.jpg[/img]
napisał/a: ratownik_0395 2014-07-20 12:05
Witam.
Podejrzewam, że ma pan kamicę nerkową, której niestety lekarz nie uchwycił w obrazie usg, natomiast powiększenie UKM nerki prawej, krwinkomocz, dolegliwości kolkowe (mogą promieniować) przemawiają za tym. Sugerowałbym powtórne badanie usg u innego lekarza oraz ewentualną konsultację urologiczną. W razie potrzeby można przyjąć środki rozkurczowe typu no-spa oraz p.bólowe np. paracetamol. W razie zatrzymania moczu lub silnych dolegliwości bólowych konieczna jest wizyta w szpitalu.
napisał/a: magnumek 2014-07-20 15:51
Dziękuję za odpowiedź.

Lekarz powiedział że kamica nerkowa przeważnie wymaga cewnikowania lub zabiegów. W internecie wyczytałem zazwyczaj pomagają leki, wspomagane odpowiednią dietą.
Jaka metoda jest najlepsza na pozbycie się kamieni? Jakie preparaty mógłby Pan polecić?

Czy długotrwały ból (ponad pół roku) w okolicy kręgosłupa lędźwiowego, podobny do tego jaki występuje po przesilenia kręgosłupa, może mieć coś wspólnego z kamicą nerkową?

Przez najbliższe 5 lat nie będę miał prawdopodobnie dostępu do lekarzy tak więc zależy mi na szybkim wyleczeniu.
napisał/a: ratownik_0395 2014-07-23 20:35
Witam ponownie.
Bzdury Panu opowiadał według mnie. Gdyby każda kamica wymagała zabiegów to szpitale tonęłyby w pacjentach z kamicą. Owszem, wymagane są zabiegi w przypadku kamicy odlewowej, moczowodowej z zaklinowaniem się złogu w drogach moczowych, dużej kamicy pęcherza moczowego - wtedy, gdy odpływ moczu jest bardzo utrudniony lub całkowicie zablokowany. W przypadku mniejszych złogów istnieją zabiegi ESWL czyli pozaustrojowej litrotrypsji - kamienie są kruszone poprzez fale uderzeniowe, a następnie małe odłamki wydalane są na drodze fizjologicznej przez układ moczowy wraz z moczem.

Leki rozkurczowe, p. bólowe pomagają wtedy, gdy dojdzie do nagłego ataku kolki nerkowej. Poza tym nie ma logicznych wskazań do tego, aby nieustannie przyjmować w/w środki, gdy kamica nie daje o sobie znaku. W przypadku przewlekłych dolegliwości bólowych konieczne jest rozważenie zabiegu inwazyjnego lub nie (ESWL).

Preparaty - przede wszystkim woda Jana, jest to woda, którą szczególnie polecają urolodzy ze względu na właściwości, jakie ona posiada. Ponadto preparaty ziołowe typu Urosept lub żurawinowe np. Uro-Up ze względu na zakwaszanie moczu i likwidowanie skupisk bakteryjnych, co zapobiega przed zakażeniem układu moczowego (w przypadku chorych z kamicą możliwość wystąpienia zakażenia układu moczowego rośnie, gdyż złóg jest skupiskiem wielu bakterii chorobotwórczych).

Dolegliwości bólowe ze strony układu moczowego, jeśli mowa o kamicy nerkowej przeważnie są napadowe, długo lub krótkotrwałe o różnym nasileniu, obejmują okolicę lędźwiową, krocze, czasami kończyny dolne mniej więcej do wysokości kolan. Natomiat jeśli bóle są stałe, należy różnicować z inną chorobą np. kręgosłupa (badanie MRI).

Pozdrawiam.