Krwawienie z odbytu po oddaniu stolca

napisał/a: kamildamil 2014-03-17 21:16
Dzień dobry,

W przeciągu tygodnia dwa razy zauważyłem krew na papierze toaletowym przy podcieraniu się. Sam stolec ma raczej normalny kolor, czasami zdarzają się rozwolnienia. Nie odczuwam żadnych wyraźnych bólów odbytu czy brzucha.

Robiłem test na krew utajoną HemoActive i nic nie wykazał, ale robiłem go akurat w te dni, gdy nie miałem krwawienia, więc chyba będę go musiał jeszcze powtórzyć.

Mój dziadek od strony taty zmarł na raka jelita grubego, a bliski kuzyn choruje na wrzodziejące zapalenie jelita grubego.

Co to może być i co powinienem zrobić? Na pewno zapiszę się do lekarza pierwszego kontaktu, ale co dalej?
napisał/a: joannanr1 2014-03-17 21:36
Najprawdopodobniej masz po prostu hemoroidy , powinieneś dostać skierowanie do proktologa.
napisał/a: Ell 2014-03-18 10:14
kamildamil napisal(a):Dzień dobry,

W przeciągu tygodnia dwa razy zauważyłem krew na papierze toaletowym przy podcieraniu się. Sam stolec ma raczej normalny kolor, czasami zdarzają się rozwolnienia. Nie odczuwam żadnych wyraźnych bólów odbytu czy brzucha.

Robiłem test na krew utajoną HemoActive i nic nie wykazał, ale robiłem go akurat w te dni, gdy nie miałem krwawienia, więc chyba będę go musiał jeszcze powtórzyć.

Mój dziadek od strony taty zmarł na raka jelita grubego, a bliski kuzyn choruje na wrzodziejące zapalenie jelita grubego.

Co to może być i co powinienem zrobić? Na pewno zapiszę się do lekarza pierwszego kontaktu, ale co dalej?


a po co robic test na krew utajona, jak masz jawna? Czyli nie ma sensu robic testu, gdyz wiesz, ze masz krew.
Co innego jakby bylo tylko podejrzenie.

Proktolog sie klania.
napisał/a: kamildamil 2014-03-29 10:29
Dziękuję za odpowiedzi.

Byłem już u proktologa. Powiedziałem mu o swoich dolegliwościach. Miałem robione badanie per rectum i anoskopowe. Stwierdził u mnie chorobę hemoroidalną 1. stopnia. Zaproponował leczenie Posterisanem albo zabieg usunięcia guzków.

Robiłem już badanie na krew utajoną i dotychczas nic ono nie wykazało. Jednak czasami pobolewa mnie w dole brzucha (głównie z prawej strony) i zastanawiam się, z czym to może być związane. To nie jest taki zwykły ból brzucha, tylko takie jakby lekkie pieczenie.

Co w takim przypadku robić? Mam nadzieję, że moim problemem są tylko hemoroidy, ale boję się, że dalej w jelitach może się dziać coś innego.
napisał/a: joannanr1 2014-03-29 19:21
Dobrze jest dbać o zdrowie i robić badania kontrolne.Jeżeli tak bardzo Cię niepokoi to pieczenie , możesz zrobić badanie kolonoskopowe.Ja osobiście nie widzę takiej potrzeby , nie wiem ile masz lat ale jeśli w rodzinie był rak jelita grubego to w pewnym wieku warto zacząć robić badania profilaktyczne.Natomiast takie pieczenie może ale nie musi być objawem stanu zapalnego jelita.
napisał/a: kamildamil 2014-03-29 19:55
Dziękuję za odpowiedź.

Mam 23 lata. A ile zwykle trzeba czekać na kolonoskopię w Warszawie, gdybym chciał skorzystać z ubezpieczenia państwowego? Miesiąc, pół roku, czy dłużej? U proktologa byłem prywatnie, więc najpierw musiałbym odwiedzić innego lekarza i zdobyć skierowanie na badanie.

Mój bliski kuzyn zachorował na wrzodziejące zapalenie jelita grubego w wieku ok. 22 lat.
napisał/a: joannanr1 2014-03-29 20:17
Musisz dostać od lekarza rodzinnego skierowanie do gastrologa a ten powinien dać Ci skierowanie na kolonoskopię.Prawdę mówiąc nie wiem czy z Twoimi objawami dostaniesz skierowanie , być może bo wszystko zależy od lekarza.To , że Twój kuzyn zachorował nie oznacza , że Ty też zachorujesz.Jeżeli miałbyś się zadręczać to lepiej zrób sobie badanie , które nawiasem mówiąc do przyjemnych nie należy.
Nie mam pojęcia jak długo czeka się w Warszawie na wizytę u specjalisty i badanie.