krótkowzroczność a odklejenia siatkówki

napisał/a: Sebastian963 2012-11-17 18:15
Witam
Czy krótkowzroczność zawsze musi się wiązać z odklejeniem siatkówki oka? Bardzo mi zależy na tej różnicy, gdyż jestem krótkowidzem o wadzie oczu -6 i -5. Od 4 lat stosuję twarde ortosoczewki. Czynnie uprawiam sporty i chodzę na siłownię, lecz najwyraźniej muszę zrezygnować z dalszych planów. Miałem zamiar zapisać się na sztuki walki, ale nie wiem co teraz o tym myśleć. Mam zamiar w wieku 21 lat poddać się laserowej operacji oczu. Wiem, że jest jej kilka rodzajów, ale nie wiem czy którakolwiek rozwiązała, by mój problem. A więc, czy to już wiadome, że muszę z trudem pożegnać z moimi zainteresowaniami?

z góry dziękuję za odpowiedź
napisał/a: Krzysiek1995 2012-11-18 19:09
Hej,
nie koniecznie, mam -5,5 i nie mam zastrzeżenia lekarza co do sportu (kosz, trochę siatka i rower). Jedynie co do siłowni usłyszałem, że mam nie przesadzać z długotrwałym jednostajnym wysiłkiem. Ale powiem szczerze, że pierwsza okulistka, której nie chciało się nawet do oka zajrzeć powiedziała, że z taka wada to muszę się liczyć z ograniczeniami bo mi jeszcze sporo sie powiększy i powinienem mieć zwolnienie z w-f! (miałem wtedy 14 lat-prawie jak wyrok - siedź w domu) Ale poszedłem do innego lekarza, chciało mu się popracować i stwierdził, to, co napisałem na początku. A wady mi przybyło w granicach błędu pomiaru (0,5 dpi). Tak więc nie poprzestań na opinii jednego lekarza.Jak ci się sprawdzają ortosoczewki?
napisał/a: Sebastian963 2012-11-18 20:36
witam
Ortosoczewki przez ostatnie 4 lata sprawdzały się rewelacyjnie. Wada niemal stała w miejscu. Jak na 4 lata to bardzo dobry wynik :D Ale zmiany dopiero się zaczynają teraz, gdyż jestem w okresie intensywnego dojrzewania i wada skoczyła o 1 dipotrię. I tu pojawia się problem, gdyż ortosoczewki na noc można stosować do -5 dioprti :/ Przyznam, że nie posiadam już tego komfortu co kiedyś, na wieczór widzę gorzej, w ciągu dnia widoczność się pogarsza. Ale nie żałuję :D Ortosoczewki naprawdę mi pomogły i Bóg wie jaką bym miał teraz wadę, gdyby nie one. Lekarz zaleca mi, abym zamówił twarde soczewki na dzień, które też przyczyniają się do hamowania wady i mogę je stosować w sytuacji jakiej jestem. I chyba się na nie zdecyduję. Na koniec dodam, że jeśli ktokolwiek zastanawia się nad ortosoczewkami, niech dłużej nie zwleka. Zdrowie jest najważniejsze, a dzięki tym soczewkom mam nadzieję, że będę mógł poddać się operacji laserowej ( niestety nie przeprowadza się jej powyżej wady -9 dioptri ) Dzięki za odpowiedzi, mam nadzieję, że jeszcze nie wszystko stracone i będę kontynuował zainteresowania, które we mnie siedzą. Szczerze życzę tego każdemu:)
napisał/a: endeavor 2012-11-20 01:11
sa przeciez badania ktore pozwalaja ocenic stan siatkowki, jej rozrzedzenie itp wiec ma sie jednoznaczne wyniki czy moze cos grozic
napisał/a: nornow12 2012-11-21 13:48
jaka jest przyczyna tego ze Wam tam wada skacze?
ja tam od dziecka mam -0,75 tyle mialem w wieku 8lat i tyle tez mam w wieku 24lat
napisał/a: endeavor 2012-11-21 17:08
nornow12 napisal(a):jaka jest przyczyna tego ze Wam tam wada skacze?
ja tam od dziecka mam -0,75 tyle mialem w wieku 8lat i tyle tez mam w wieku 24lat


glupszego pytania nie mogles wymyslic ?
napisał/a: nornow12 2012-11-22 13:21
to wyjasni mi ktos dlaczego 1 ma cale zycie powiedzmy -0,75 a drugiemu waga galopuje co roku?
napisał/a: Sebastian963 2012-11-25 21:47
To zależy od trybu życia jaki prowadzimy. Jeśli całe dziecinstwo siedzimy przed komputerem lub w książkach to następstwem tego jest to, że stajemy się krótkowidzami.(oczywiście nie dotyczy to wszystkich) Podam prosty przykład, który usłyszałem od mojego okulisty: kiedyś ludzi z krótkowzrocznością było bardzo niewiele, dziś jest to zjawisko powszechne. Kiedyś ludzie biegali po lasach z łukami, polowali na zwierzęta i nie męczyli oczu przy książkach. Dzisiaj (jak to mój okulista nazwał) napłynęła ,,fala ze wschodu'' a mianowicie polega to na tym, że dzieci są od najmłodszych lat przyzwyczajane do tego, że muszą uczyć się czytać, pisać, siedzą przed komputerem itp. Siedzenie przed komputerem nie jest bardziej szkodliwe od czytania książki. Jest tak samo szkodliwe jak czytanie książek. Po prostu polega to na tym, że od najmłodszych lat nadwyrężamy oczy i każemy im pracować ponad standard. Oczywiście to nie jest jedyny powód krótkowzroczności, ale pomyślcie jak było kiedyś, a teraz.
Zapraszam do dyskusji na ten temat
napisał/a: nornow12 2012-11-28 15:03
czyli po laserowej korekcji wada nie wróci wcale? nawet jesli bedziemy 12h siedziec na dobe przez PC?