Krew w stolcu od 10 dni

napisał/a: Przestraszona1232 2016-09-05 12:59
Witam. 26.08 dostałam biegunki..nie takiej typowej bardzo wodnistej, był to po prostu taki dość luźny stolec. Zmartwilam się , ponieważ zaobserwowałam na stolcu krew w formie śluzowatej. Czasami było jej więcej, czasami mniej ,a czasami wogole, chociaż częściej jednak jest. Bywaly rowniez momenty, ze oddalam stolec na którym znajdowala sie krew a do tego wyrzucalam z siebie jeszcze troche wydzieliny z krwią..tak osobno. Krew przypominała tą miesiączkową..ciemnoczerwona.Tydzien temu bylam u lekarza..opowiedzialam mu dokladnie co i jak i wspomnialam ze jakos od 2-3lat mam problem z nawracajacymi owsikami, ktorych raczej nie leczylam, ostatnio ich jednak nie zaobserwowałam. Lekarz obadal i osluchal mi brzuch po czym postawil diagnoze..pasozytnicze zapalenie jelit..przepisal leki..jakis probiotyk Enterosive oraz Tasectan na jelita. Bylo to w czwartek..dzis mamy poniedzialek. Kał jest nieco mniej luzny ale nadal luzny i nadal pojawia sie w nim krew..czasami pobolewa mnie brzuch w podbrzuszu..zwlaszcza rano po przebudzeniu. W srode ide na kontrole i po skierowanie na kolonoskopie..proszę mi powiedziec czy ktos z was miał takie objawy? Tak dlugo? Co to moze byc? Boje sie ze to rak..jestem psychicznie wykonczona od myslenia na ten temat..dodam ze mam 25 lat w rodzinie nie bylo przypadkow raka jelita grubego..w sumie chyba zadnego raka..
krzysiek889
napisał/a: krzysiek889 2016-09-06 08:32
Witam

Najczęściej głównym powodem zaburzeń u.pokarmowego jest odżywianie.
Warto było by zrobić badania pod kątem tolerancji glutenu oraz laktozy(badania płatne) aby pozwoliły by na wykluczenie alergii pokarmowej.

Alergen(czynnik uczulający z pożywienia) prowadzi do stanu zapalnego jelita w odcinku cienkiego lub grubego czego efektem są stany zapalne, owrzodzenia w tym odcinku, powodując pękanie naczyń z krwią.

Kolonoskopia w tym przypadku jest dobrym badaniem w celu oceny stanu dolnego odcinka p.pokarmowego.

Jeśli chodzi o zmiany nowotworowe - nie należy panikować. Na takie zmiany są odpowiednie badania, oznaczenie markerów nowotworowych.

Co do odżywiania, na obecną chwilę nie wiemy czy masz alergię pokarmową bez stosownych badań dla tego wymienię kilka produktów jakie warto włączyć do swojej diety.

1 ważnym składnikiem diety jest białko które jest potrzebne do tworzenia nowych komórek.
Źródła białka to m.in.:
• Jaja kurze
• Twaróg chudy(Należy zwrócić uwagę czy dobrze tolerujemy laktozę zawartą w nabiale)
• Mięso z kurczaka(filety, udko bez skóry)
• Mięso z indyka(filety, podudzie, udziec)
• Wołowina
• Ryby chude(pstrąg, dorsz, tilapia, mintaj, tuńczyk, dorada, sola)


Jako źródła węglowodanów należy wybrać:
• Pieczywo żytnie
• Pieczywo bezglutenowe
• Makarony cienkie
• Makarony bezglutenowe
• Kasze(jaglana, gryczana)
• Ryż(paraboliczny, brązowy, basmati)


Jako źródła tłuszczy należy wybrać:
Oliwę z oliwek
Olej lniany
Olej z awokado
Olej z wiesiołka


Jako źródła należy wybrać:
• Banany
• Ananas
• Arbuz
• Jabłko
• Żurawina
• Owoce cytrusowe(tutaj należy zwrócić uwagę czy nie powodują nadmiernej kwasoty w żołądku)


Jako źródła warzyw najlepiej spożywać:
• Brokuły
• Sałata zielona
• Kalafior
• Kukurydza
• Pietruszka
• Buraki czerwone(źródło l-glutaminy która działa regenerująco na ściany jelita cienkiego)



Posiłki powinny składać się z 4-6 mniejszych objętościowo w odstępach 3-4 h. Potrawy powinny mieć odpowiednią temperaturę gdyż wpływa to na procesy trawienne m.in. enzymy trawienne przyśpieszą rozkład składników odżywczych na mniejsze cząsteczki co poprawi wchłanianie w jelicie cienkim.
Podaż białka nie powinna przekraczać 2,5 grama na kilogram masy ciała.
Węglowodany złożone 3-8g gram na kilogram masy ciała.
Tłuszcze 0,5-1g na kilogram masy ciała.
Prawidłowe odżywianie oraz aktywność fizyczna to podstawa w problemach gastrologicznych dla tego starajmy się zwracać uwagę na to co jemy i jak prowadzimy styl życia.
Ważne jest również uprawianie aktywności fizycznej.

Pozdrawiam
napisał/a: Przestraszona1232 2016-09-06 13:54
A czy tego typu objawy moga miec podloze ginekologiczne? Ale ginekologiczne i krew w srolcu ? Dziwne..
krzysiek889
napisał/a: krzysiek889 2016-09-06 23:25
Przestraszona1232 napisal(a):A czy tego typu objawy moga miec podloze ginekologiczne? Ale ginekologiczne i krew w srolcu ? Dziwne..

Twoje podłoże wiąże się ze strony gastrologicznej ;)
napisał/a: Przestraszona1232 2016-10-22 00:59
Witam jakis czas temu odpowiedział Pan na moje pytanie dotyczace stolca z krwia :) stwierdzono przez rektoskopie "proctitis ulcerosa susp." Pobrano 4 wycinki do histo pat. badania..bo badaniu lekarZ napisal "okolica okoloodbytowa bez zmian. Per rectum bez oporow patologicznych. Napiecie zwieraczy prawidlowe. Rektoskopowo do 8 cm błona sluzowa przekrwiona,miernie krucha, o granulowanej powierZchni z czesciowo zatartym rysunkiem naczyniowym. Powyzej do 20 cm prawidlowy obraz blony sluzowejjelita." Czy to to samo co colitis ucerosa? Czy proctitis moze byc wyleczone? Pozdrawiam
krzysiek889
napisał/a: krzysiek889 2016-10-24 22:14
Witam

Proctitis ulcerosa są to zmiany ograniczone do odbytnicy nie przekraczające zagięcia esiczo-prostniczego. Pacjent ma regularne wypróżnienia niż w przypadku wrzodziejącego zapalenia jelita grubego.
Proctitis ulcerosa towarzyszy również w wielu przypadkach krwawienie z odbytu.

Może być wyleczone poprzez przyjmowanie czopek na podstawie substancji takich jak Mesalazyna.
Lekarz powinien po obejrzeniu wyników przepisać odpowiedni lek w celu zahamowania zmian - jeśli tego nie zrobił to proszę udać się do gastrologa, jeśli nie ma takiej możliwości to pozostaje lekarz chorób wewnętrznych, lekarz rodzinny. Nie powinno być problemów z przepisaniem Mesalazyny - sam ją przyjmowałem po operacji jelita i mnie akurat szybko pomogła lecz trzymałem się kilku zasad co do diety.

Pozdrawiam
napisał/a: Przestraszona1232 2016-10-30 19:28
Byłam u gastrologa..odrazu po rektoskopi po wstępnej diagnozie otrzymalam czopki salofalk oraz tabletki asamax :) poprawa była juz po 2 dniach..zastanawiam się czy podobnie jak we wrzodzejącym zapaleniu jelit ta choroba jest na całe życie ? No i oczywiście czy nie zamieni się w zapalenie jelit..czy się nie rozniesie. Co do diety..lekarz zalecił unikanie owoców..a jesli o reszte chodzi to mówił ze mam jesc normalnie..przynajmniej narazie.
Pozdrawiam