Krekcja wzroku, odklejanie się siatkówki.

napisał/a: KanapkaKanapka 2015-07-12 08:00
Witam.

Mam dwa pytania. Jedno dotyczy laserowej korekcji wzroku. Otóż przeczytałem, że mozna ją wykonać jedynie przy niepowiększającej się wadzie wzroku. Co jeżeli zostanie ona zrobiona przy wciaż powiekszajacej sie wadzie? Czy chodzi tylko o to, ze wada bedzie rosnąć i zabieg będzie mijał się z celem, czy są jakieś inne powody?
I drugie pytanie. Jak ma się laserowa korekcja wzroku do ryzyka odklejenia sie siatkówki. Podobno takie ryzyko pojawia się przy wadzie ponad -5. Czy jeżeli poprawie wzrok laserowo przy wadzie np. -6 zniknie też ryzyko odklejenia siatkówki? Chodzi mi tutaj głównie o to, czy można wtedy wrócić do uprawiania sportu, wysiłku itd.(co jest niewskazane przy możliwości odklejenia siatkówki)

Z góry dziękuję za odpowiedzi.
napisał/a: dzolantaon 2015-07-15 09:04
Hej, wadę musisz mieć stałą, jeśli chcesz robić korekcję.Co do siatkówki to myślę, że powinieneś to skonsultować z lekarzem na wizycie kwalifikacyjnej. Wtedy powie Ci, czy w ogóle możesz zrobić zabieg , jakie są za i przeciw i na co musisz się przygotować. Ja jak byłam na wizycie kwalifikacyjnej (Optegra w poznaniu) to lekarz powiedziął mi, że przy mojej wadzie (-7) po ok. 2,5 mca po zabiegu spokojnie będę mogła uprawiać wszystkie sporty, jakie chce. Tylko ten okres trzeba przeczekać, kiedy oko odpoczywa.
napisał/a: Vattier 2015-07-15 11:12
napisal(a):Czy jeżeli poprawie wzrok laserowo przy wadzie np. -6 zniknie też ryzyko odklejenia siatkówki?
Niestety laserowa korekcja wzroku to zabieg wyłącznie kosmetyczny i nie wpływa w żaden sposób na obniżenie ryzyka odklejenia siatkówki. Przy laserowej korekcji modelowana jest krzywizna rogówki w taki sposób, żeby inaczej (zazwyczaj słabiej - przy krótkowzroczności) załamywała światło. Natomiast sednem większości wysokich wad jest zbyt długa oś przednio-tylna gałki ocznej, co powoduje zmianę kształtu gałki na jajowaty. Im "większe" jajo, tym łatwiej siatkówka (która jest w tylnym biegunie) może się odkleić. Kształt rogówki, modelowanej w trakcie zabiegu, nie ma tu absolutnie nic do rzeczy.

PS. Nie każda wysoka krótkowzroczność (zazwyczaj > -8 D) wiąże się z wyższym ryzykiem odklejenia siatkówki.
napisał/a: KanapkaKanapka 2015-07-16 02:47
Dzięki za odpowiedzi. Co do powiększania się wady jeszcze raz zapytam czy nie ma absolutnie żadnej możliwości zrobienia zabiegu przy rosnącej wadzie? Jakie byłyby konsekwencje? I skąd lekarz ma o tym wiedzieć? Trzeba czekać pół roku pod okiem okulisty?
napisał/a: asienkak1 2015-07-16 09:53
Cześć, w sumie z wadą jest tak, że ona rośnie co jakiś czas, chociaż chyba niespecjalnie drastycznie (tak było w moim przypadku np.), że co kilka lat musiałam wymieniać te szkła u optyka). ale to pewnie wszystko zależy, i tak zawsze przed zabiegiem jesyt wizyta kwalifikacyjna i lekarz wszystko musisprawdzic.najlepiej wybrac się na konsultacje i dowiedziec wszystkiego na miejscu i konkretnie, bo z kazdym bywa inaczej, ja zrobiłam korekte jakiś czas temu w Optegrze, ale widziałam po ofercie, że mają też różne inne zabiegi, więc pewnie potrafią kompleksowo doradzic.