kregozmyk

napisał/a: askasta 2009-10-10 21:04
witam.wlasnie odebralam wyniki MR czy moze mi ktos je prosciej wyjasnic i opisac co mnie moze czekac.Kregoslup ledzwiowy o zachowanej lardozie.Krazek miedzykregowy L5-S1 o obnizonej wysokosci.Na poziomie krazka L5-S1 widoczny kregozmyk 1-szego stopnia z przemieszczeniem trzonu kregowego L5 o 5 cm.do przodu w stosunku do trzonu kregu S1.Pseudowypuklina krazka na tym poziomie zweza znieksztalcone przez kregozmyk otwory miedzykregowe z cechami znacznego ucisku korzeni nerwowych.Na poziomie krazka miedzykregowego L5-L5 niewielka wypuklina krazka modelujacego posrodkowo worek oponowy.Pozostale krazki miedzykregowe ledzwiowego odcinka kregoslupa bez zmian.W kanale kregowym na poziomie kosci krzyzowej torbiele poszerzajace zachylki boczne o srednicy 20 mm po stronie lewej ,22 mm po stronie prawej.sygnal ze stazka koncowego rdzenia prawidlowy.bardzo dziekuje za odpowiedzi
napisał/a: askasta 2009-10-13 07:13
witam ponownie.z wynikami udalam sie do specjalisty ktory nie podjol wobec mnie zadnego leczenia tylko jak inni majac juz wszystkie mozliwe badania wysyla mnie na konsultacje do nastepnego.przyczyna wykrycia moich wad byl wypadek w pracy dwa miesiace temu.okres w ktorym moge byc leczona sie skraca z dnia na dzien,co mam robic przypuszczam ze szykowana jestem do operacii ktorej bardzo nie chce .prosze o jakie kolwiek podpowiedzi i wymiane doswiadczen.dziekuje
napisał/a: askasta 2009-10-13 09:17
no skierowaniu do neurochirurga jest kod icd10 S33(Urazowe pęknięcie krążka międzykręgowego odcinka lędźwiowego kręgosłupa)
napisał/a: kordian1 2009-10-13 17:33
W okresie występowania a nawet zaostrzenia dolegliwości bólowych może przynieść ulgę ograniczenie lub rezygnacja z aktywności fizycznej, z okresowym pozostaniem w łóżku i zastosowaniem pośredniego wyciągu za kończyny dolne. U niektórych chorych z uszkodzeniem części międzywyrostkowej łuku, przy dużym nasileniu objawów związanych z urazem kręgosłupa, może pomóc zastosowanie gorsetu gipsowego lub szkieletowego. Miarą skutecznego leczenie nieoperacyjnego jest zmniejszenia napięcia mięśni kulszowo goleniowych. u pozostałych chorych którzy nie odczuwają dolegliwości bólowych, nie jest wskazana zmiana aktywnego trybu życia; mogą oni wrócić do uprawiania sportu. wyjątkiem od tej zasady są zmiany przeciążeniowe poprzedzające złamanie patologiczne części międzywyrostkowej. w tych przypadkach okresowo zakazuje się zajęć z wychowania fizycznego i stosuje się gorset.
utrzymywanie się dolegliwości bólowych lub występowanie objawów neurologicznych (niedowłady, porażenia mięśni, zaburzenia czucia) mimo leczenia nieoperacyjnego, oraz występowaniem objawów radiologicznych świadczących o postępowaniu kręgozmyku nakazują rozważenie celowości leczenia operacyjnego, a z tego co sie orientuję to jest 5 sposobów leczenia operacyjnego.

tak więc na pewno czeka cię jeszcze wizyta w poradni rehabilitacyjnej u lekarza rehabilitanta, on powinien zadecydować czy w twoim przypadku rehabilitacja coś pomoże.

pozdrawiam
napisał/a: askasta 2009-10-13 20:56
Bardzo dziekuje za odpowiedz.moj chirurg wspomnial mi tez o koniecznosci usuniecia dysku...co to znaczy w moim przypadku (wynik MR) i w czym ma pomoc.przeraza mnie mysl o operaci w moim wieku(29 lat).i jeszcze jedno pytanko kregozmyk 5 cm. to chyba sporo bo troszke siedze ostatnio w neciku i czytam o nim ale nikt jeszcze nie pisal o tak sporym zeslizgu tzn.ja nie znalazlam.jeszcze raz prosze o wymiane doswiadzczen.Dziekuje
napisał/a: damioanrzepka1 2017-02-17 10:43
askasta

Jak sie pani czuje. Kregozmyk