kręgosłup lędżwiowy

napisał/a: moniczka781 2013-03-06 09:42
mam zrobiony tomograf komputerowy kręgosłupa lędżwiowego ,nie wiem co mi wyszło jak ktoś się na tym zna to niech da mi znać
oto wynik badania;
badanie kt kręgosłupa lędżwiowego
spłycenie lordozy kręgosłupa lędżwiowego z poziomym ustawieniem kości krzyżowej. Kręgi przejściowe na pograniczu piersiowo-lędżwiowym i lędżwiowo-krzyżowym. Rozbudowany wyrostek poprzeczny L5 po stronie prawej tworzy staw rzekomy z kością krzyżową.
Naczyniak trzonu L1.
Na poziomie L4-L5 cechy rozlużnienia aparatu więzadłowego z niewielkim ześlizgiem tylnym, centralno-lewoboczna przepuklina krążka m-kręgowego z uciskiem worka oponowego i korzeni nerwowych w większym stopniu po stronie lewej.
Na poziomie L5-S1 wąska przestrzeń m-kręgowa z dokanałowym uwypukleniem krążka m-kręgowego z przewagą strony lewej. Impresja worka oponowego i lewego korzenia nerwowego. Cechy impresji pochewki korzeniowej w zmniejszonym przez zmiany zwyrodnieniowe lewym otworze m-kręgowym.Zmiany zwyrodnieniowo-wytwórcze w stawach m-kręgowych.
Na pozostałych poziomach bez cech patologii krążków m-kręgowych.
napisał/a: FizjoBartek 2013-03-06 18:52
Witaj.
Twój kręgosłup nie jest w najlepszym stanie.
Spłycenie lordozy to nic innego jak zmniejszenie fizjologicznej krzywizny kręgosłupa w płaszczyźnie strzałkowej.
Kręg przejściowy oznacza krąg danego segmentu kręgosłupa upodabniający się w pewnym stopniu do kręgu innego odcinka.
W Twoim przypadku ostatni krąg lędźwiowy tworzy nieprawidłowy staw z kością krzyżową za pomocą wyrostka poprzecznego.
Przepuklina międzykręgowa i lekka niestabilność kręgowa w odcinku 4 i 5 kręgu lędźwiowego. Zmniejszenie przestrzeni międzykręgowej między ostatnim kręgiem lędźwiowym i pierwszym kręgiem kości krzyżowej- w praktyce może powodować ucisk na korzenie nerwowe. Naczyniak trzonu L1 to niezłośliwy nowotwór naczyń. Jeśli nie stwarza on żadnych dolegliwości bólowych nie potrzebne są dodatkowe badanie oraz jego leczenie. Do tego wszystkiego zwyrodnienie w stawach międzykręgowych- nie podano w jakich.