Kręgosłup lędźwiowy

napisał/a: pawel_b 2007-03-09 13:15
Mam 27lat.Od ponad 2 lat mam problem z gręgosłupem lędźwiowym.
Na początku listopada 2006 roku podniosłem na działce pompę i od tamtej pory mam silne bóle kręgosłupa w odcinku L-S.
Po wykonaniu badania TK: kręgosłupa L
Opis badania: Badanie wykonano w przekrojach osiowych z wykorzystaniem opcji spiralnej i modułu analizy objętościowej Volume Rendering.Skanowaniem objęto wszystkie segmenty kręgosłupa L-S.Niewielkiego stopnia uwypuklenie krążka na wys. L2-L3,bez ucisku na worek oponowy.Na wysokości L5-S1 centralna protruzja dysku uciskająca struktury rdzenia.Na innych poziomach nie stwierdza się cech protruzji dysków.Bez stenozy kanału kręgowego.Od połowy grudnia 2006 do obecnej chwili jestem na zwolnieniu lekarskim.Po leczeniu farmakologicznym i rehabilitacji bóle ustały.1 marca miałem kolizję drogową i bóle powróciły.Miałem już problemy z odawaniem moczu.
Czy mógłbym prosić o wytłumaczenie mojej dolegliwości i podpowiedzenie co z tym dalej robić.Z góry dziękuję.
Paweł.
napisał/a: Izka1 2007-03-12 10:40
Jesli wystapily u Ciebie problemy z oddawaniem moczu to mozliwe,że podczas kolizji,to co ustapilo po farmakoterapii i rehabilitacji powróciło. Tym samym ucisk L1-L3 z którego wychodzi unerwienie do pęcherza moczowego spowodował problemy.Jednak aby to stwierdzić powinieneś miec powtorzone badania,aby zobaczyc jak to tam naprawde wyglada i wtedy podjac ponowna rehabilitacje,na czele z masażami.
napisał/a: aneta741 2007-04-24 12:49
PROSZĘ O INTERPRETACJĘ WYNIKÓW RADIOLOGICZNYCH I CZY TO COS POWŻNEGO MAM 33 LATA:
NIEWIELKIE PRAWOSTRONNE SKRZYWIENIE KRĘGOSŁUPA SZYJNEGO.pOGŁĘBIONA LORDOZA SZYJNA.dZIOBKOWATE WYDŁUZENIE KRAWEDZI TRZONU C.KRAZKI MIEDZYKREGOWE SA NIEZWEZONE.pRAWOSTRONNA SAKRALIZACJA KREGU L5.NIEWIELKIE PRAWOSTRONNE SKRZYWIENIE KREGOSŁUPA LEDZWIOWEGO Z ROTACJA WZDŁUZ OSI DŁUGIEJ.ZWEZENIE KRAZKA MIEDZYKREGOWEGO L5/S1 MOZLIWOSC DYSKOPATII L5/S1
napisał/a: Peter 2007-04-24 13:01
Znam poprzednie Twoje posty, więc postaram się ustosunkować do tego.Biorąc pod uwagę odczyn lateksowy dodatni i opisywane problemy bólowe, to wszystko wskazuje na to, że masz problemy z kręgosłupem prawdopodobnie tła reumatycznego. Zmiany są dość poważne, gdyż skrzywienie wokół własnej osi predysponuje do dyskopatii (co napisano w wyniku). Tak samo wydłużenie (dzioby na trzonie kręgów) spowodowane są zmianami wytwórczymi typu zapalnego. Ten stan wymaga zdecydowanego leczenia farmaklogicznego i rehabilitacji (zwłaszcza chodzi o Twój wiek, jesteś za młoda na takie zmiany).
napisał/a: aneta741 2007-04-24 14:40
dziękuje za odpowiedz ,byłam u reumatologa dostałam skierowanie na badania krwi crp,kwas moczowy i Odczyn Waalera - Rosego jeszcze nie mam wyników .Lekarz przepisał mi odnowit do stosowania przez 2 miesiące i arechin (na stałe)+ vit.B6
napisał/a: Peter 2007-04-25 07:51
Arechin na stałe? Poczytaj ulotkę, to nie jest zbyt bezpieczny lek do długotwałego stosowania. Podstawą jest rehabilitacja. Jesli Ci nie dał, to pomyśl o zmianie lekarza. To nie jest typowy lek przy leczeniu choroby reumatycznej. To głównie lek przeciwmalaryczny. Owszem, mógł wyskoczyć z jeszcze gorszym np. metotreksat.
Z chorobą reumatyczną można żyć, tylko trzeba umiejętnie prowadzić leczenie. Bo tak naprawdę to problemem są powikłania po niewłaściwym leczeniu (niewydolnośc nerek, wątroby). Nie chcę straszyć, ale Cię już uczulam na ten problem.
napisał/a: aneta741 2007-04-25 12:08
stosowanie od poniedziałku do piątku i 2 dni przerwy, czytałam ulotke i zaniepokoiło mnie to że osłabia wzrok.Odebrałam wyniki cpr 0,35 mg/dl i kwas moczowy 3,86 mg/d jeszcze nie mam odczynu dopiero za 2 dni.Te wyniki są ok.Jeżeli odczyn latexowy był,,+" to i odczyn Waalera - Rosego też wyjdzie ,,+",jaka jest róznica miedzy tymi badaniami?
napisał/a: Peter 2007-04-26 09:32
Różnica jest taka, że odczyn Waalera-Rosego jest bardziej czuły. Jeśli wyjdzie dodatni (a przypuszczam, ze tak), to świadczy o chorobie reumatycznej (mogę już tak sądzić po zmianach na rtg).
napisał/a: aneta741 2007-04-26 16:21
odczyn wyszedł ujemnie to chyba jest ok.
napisał/a: Peter 2007-04-27 08:17
Dość dziwne. Jeśli odczyn lateksowy jest dodatni, a Waalera- Rosego ujemny, to coś jest nie tak. Odwrotna sytuacja jest bardziej możliwa. W takim razie mam duże wątpliwości co do jakości tych badań. Objawy i wyniki rtg mówią co innego. Tak samo można sądzić po lekach przepisanych przez lekarza.
Chyba, że to choroba zwyrodnieniowa, ale opis rtg niejednoznacznie na to wskazuje. Ponadto choroba zwyrodnieniowa dotyczy trochę starszych osób....
napisał/a: aneta741 2007-04-27 13:39
lekarz powiedział ze nie mam czynnego procesu zapalnego .Kazał przyjmować te leki które mi przepisał i zgłosić się w czerwcu.Stwierdził że mam bardzo duze zmizny w kręgosłupie jak na mój wiek i kazał się zgłosić do lekarza od rehabilitacji
napisał/a: Peter 2007-04-27 15:04
Ten proces to był czynny. Efekty jego teraz widać. Oczywiście, ze zmiany są zbyt zaawansowane jak na Twój wiek. I leczyć to trzeba, bo będzie sie pogłębiało. I prawidłowo, że dał skierowanie do lekarza rehabilitanta.