Kręgosłup Lędźwiowy - rehabilitacja po operacji

napisał/a: IntruZZ 2011-09-10 13:53
Witam , 2 kwietnia br. miałem operację :) usunięcie jądra miażdzystego .. Operacja się odbyła w chełmie dr. Piotr Kamieniak.
Moje pytanie jest następujące. u mnie był ucisk na nerw co powodowało ból lewej nogi, mienło już 5 msc. noge delikatnie czuję , jak wstaję rano stojąc na wyprostowanych nogach i robiąc skłon głowy w dół strasznie mnie ciągnie od uda w górę , jak chodzę przy dostawianiu nogi kiedy ona sie prostuje też ciągnie :/ nie jest to ból taki jak przed operacją ale jest... dlaczego tak się dzieje?? przecież nerw został uwolniony nic na niego nie naciska.. jak sie rehabilitować ? jakie ćwiczenia? do kogo chodzić , żeby sobie pomóc nie zaszkodzić? może sanatorium? ale jakie... pomóżcie
napisał/a: physiosport 2011-10-10 09:07
Przede wszystkim po tego typu problemie musi Pan rozpocząć trening stabilizacyjny tego odcinka. Mięśnie, które są odpowiedzialne za stabilizację odc lędźwiowego (teraz mam na myśli wielodzielne), w momencie długo trwającego bólu zanikają. Po zabiegu operacyjnym ich siła też znacznie spada. Aby poprawić ich funkcję radzę znaleźć terapeutę, który ukończył Medyczny Trening Terapeutyczny, lub kogoś kto potrafi poprowadzić trening stabilizacyjny mięśni głębokich.
Wracając do problemu "ciągnięcia" mogą być różne przyczyny, najczęstsze z nich to zabieg na złym segmencie (jeżeli operacja były wykonywana tylko na podstawie rezonansu/tomografu bez dokładnego badania objawów), oraz brak przesuwalności nerwu spowodowany napięciem mięśniowym oraz "sklejeniem" tkanki łącznej/powięzi. Należy przywrócić elastyczność i przesuwalność tkanek miękkich i wprowadzić neuromobilizację. Aby efekty był szybki należy udać się do specjalisty. Problemu proszę nie lekceważyć bo ograniczenie dające uczucie ciągnięcia może się nasilać.