KRĘGOSŁUP LĘDŹWIOWO-KRZYŻOWY

napisał/a: Steriia 2013-07-24 14:20
Dzień dobry, bardzo prosiłabym o interpretację badania :)
Byłam u dwóch lekarzy z tym wynikiem i obydwaj mówili coś innego, więc może ktoś z Was potwierdzi jedną z diagnoz postawionych przez lekarzy.

BADANIE MR KRĘGOSŁUPA LĘDŹWIOWO-KRZYŻOWEGO
Badanie MR kręgosł. lędź.-krzyż. w odciunku Th11 do S4 są wykonane sekwencjami TSE, TIRM, SPACE w obrazach T1 i T2-zależnych. Na poziomie L5\S1 stwierdza się centralnie lewoboczną portuzja krążka międzykręgowego wielkości około 6mm, powodującą ucisk worka oponowego i zwężenie kanału kręgowego w wymiarze AP do około 6mm. Portuzja powoduje ucisk korzeni lewego nerwu rdzeniowego na tym poziomie.
Innych cech dyskopatii na zobrazowanym odcinku nie stwierdza się.
Rdzeń kręgowy na zobrazowanym odcinku jednorodny, bez zmian ogniskowych.
W widocznej na badaniu części kośćca nie stwierdza się oatologicznych ognisk obrzeku szpiku.

Z góry dziękuję.
napisał/a: intelpentium 2013-07-25 09:40
Są to początkowe zmiany dyskopatyczne, dysk się uwypuklił i jest ucisk na struktury nerwowe. Jakie są objawy? Drętwienie, ból, pieczenie nóg? Tutaj trzeba skonsultować to z neurologiem, potrzebna będzie porządna rehabilitacja, ale nie jakieś lasery, prądy itd tylko pomoc dobrego fizjoterapeuty, zmiany nawyków, prawidłowa postawa. Prosze poszukać w własnej okolicy fizjoterapeuty met Mckenziego- to będzie najlepszy wybór, nawet prywatnie zamiast chodzić prywatnie do lekarzy. Oni tylko dadzą leki które będą miały na celu zniesienie bólu- ale nie wyleczą.
napisał/a: Steriia 2013-07-25 10:39
Bardzo dziękuję za odpowiedź !

Byłam u neurochirurga, który również zalecił fizjoterapię, ale powiedzial, że jedynym wyjściem z tej sytuacji jest operacja i gdyby nie mój młody wiek, jak to ujął, to od razu położyłby mnie na stół. Zabronił jakichkolwiek sportów (rower, rolki, bieganie itd.) jedynie basen i spacery.
A czy dobra rehabilitacja całkowicie zniweluje chorobę i ból ? I czy po niej będę mogła wrócić do 'normalnego' życia, chodzi mi własnie o rolki, rower, skakanie itd. ?
napisał/a: intelpentium 2013-07-25 12:49
Z rehabilitacja jest różnie wszystko zależy od "fachowca". Czym fachowiec dokładniejszy, i bardziej zależy mu na pacjencie tym efekt lepszy. Ogólny fizjoterapeuta zbyt wiele nie pomoże, najpiej szukać z fachem Mckenziego, nauczy cię konkretnych ćwiczen. Niestety skakanie odpada do konca zycia. Rolki, zalezy czy obciazasz ledzwie. Basen i spacery. Jezeli zainwestujesz w siebie to napewno Ci pomoze. Ile masz lat i jakie masz objawy ? Co ci dolega? Raczej w pełni zdrowa już nie bedziesz, ostre objawy bólowe beda nawracac, ale jezeli na tyle szybko znajdziesz dobrego fachowca, to napewno zminimalizujesz nawroty itd
napisał/a: Steriia 2013-07-25 13:04
Postaram się poszukać kogoś dobrego. Byłam już u fizjoterapeuty na masażach, po których ból zniknął, co prawda na króki okres czasu, ale o wiele lepiej funkcjonowało mi się przez kilka tych dni, po czym neurochirug absolutnie zabronił chodzić mi na jakiekolwiek masaże, powiedział, ze nie może być w tym przypadku żadnej ingerencji fizycznej w kręgosłup.
Mam 18 lat, objawem jest ból w lewej stronie dość nisko, nie mogę przez to dobrze wyprostować nogi gdy siedzę, ból promieniuje do wysokości kolana, czuję drętwienie w stopie, nie mogę się schylić nisko. Ból występuje równiez przy siedzeniu, muszę znaleźć właściwą pozycję do siadania, bo inaczej bardzo boli.