KRĘGOSŁUP KRĘGOZMYK CIĄGŁY BÓL

napisał/a: Marek1111 2011-11-12 01:35
Witam wszystkich na tym forum
moje dolegliwości zaczęły się od upadku na kręgosłup z wysokości 1,5metra choć możliwe że od tego nasiliły się bóle których wcześniej nie odczuwałem . Sam nie wiem czy to mogłoby spowodować taki uraz jak kręgozmyk.

Mam 30 lat i od 6miesięcy występuje u mnie następujące dolegliwości drętwienie pośladka prawej nogi do pięty dziwne naciąganie w pachwinie ból jądra prawego.Ból jest taki raz drętwieje pośladek a potem przechodzi do pachwiny prawego jądra , a następnie do nogi.Na początku bolało mnie prawe jądro więc poszedłem do urologa który nic nie znalazł niepokojącego .Lekarz rodzinny skierował mnie do neurologa a on kazał zrobić tomografię komputerową i przepisał Nabuton i Aglan15 niewiele pomaga

tak wygląda wynik z tomografii komputerowej który wykazał kręgozmyk
................................................................................................................................................
TOMOGRAFIA KOMPUTEROWA
OPIS BADANIA
Wykonano badanie TK odcinka lędźwiowego,przeglądowe, warstwami 1,25 mm


Spłycenie lordozy lędźwiowej.

Na poziomie L1 L2 , L2 L3 , L3 L4 obraz prawidłowy.

Na poziomie L4\L5 kręgozmyk tylny L4- przemieszczenie ok 8mm.Zmniejszenie wysokości i szerokołukowe ,tylno-pośrodkowe uwypuklenie krążka L4\L5 na głębokość ok 10-11mm
\w stosunku do tylnej krawędzi trzonu L5\ Niewielki ucisk worka oponowego oraz zwężenie zachyłków korzeniowych,z przewagą po lewej,bez widocznego ucisku korzeni nerwowych.Zmniejszenie wysokości otworów międzykręgowych.Wymiar strzałkowy światła kanału kręgowego wynosi ok 14mm , czołowy ok 24mm.

Na poziomie L5\S1 kręgozmyk przedni trzonu L5- przemieszczenie ok 6mm.Obustronne przerwanie ciągłości łuku L5.Krążek międzykręgowy L5\S1 o zmniejszonej wysokości ,poszerzony w stopniu analogicznym do kręgozmyku.Worek oponowy bez ucisku.Szeroki kanał kręgowy-wymiar czołowy wynosi ok 27mm, strzałkowy ok 21mm.Znaczne obustronne zwężenie otworów międzykręgowych z możliwym uciskiem pozakanałowych odcinków korzeni nerwowych.

Wn-Kręgozmyk tylny L4.
Spondyloliza i spondylolisteza L5.Możliwy ucisk korzeni nerwowych w zwężonych otworach międzykręgowych L5\S1
.................................................................................................................................................

Następnie zostałem pokierowany na rehabilitację prądy Tens ,magnetronic ,i ćwiczenia 10 dni
nic nie pomagało bóle neurologiczne dalej były odczuwane.
najlepiej się czuję kiedy leżę w łóżku nic nie boli rano muszę pomału wstawać jak trochę pochodzę po kilku godzinach bóle powracają . Jak odchylam się do tyłu to boli unikam tego .takie dziwne uczucie do nogi jak się odchylam do tyłu .Konsultowałem się z neurochirurgiem i dał skierowanie na rezonans magnetyczny oto wynik
..........................................................................

REZONANS MAGNETYCZNY
OPIS BADANIA

Badanie wykonnano w sekwencjach TSE ,SPAIR w sekwencjach T1 iT2-zależnych w płaszczyznach strzałkowych i poprzecznych,o grubości 4 mm.

Badanie MR uwidoczniło spłycenie fizjologicznej lordozy lędźwiowej.Wielopoziomowe zmiany zwyrodnieniowo -dyskopatyczne kręgosłupa:
-cechy dehydratacji krążków międzykręgowych odcinka lędźwiowego zwłaszcza L4\L5 i L5\S1
pod postacią obniżenia sygnału w obrazach T2 -zależnych
-zmiany zwyrodnieniowo-wytwórcze krawędzi trzonów i wyrostków stawowych,zmiany wysiękowe w stawach międzykręgowych.
Do w\w zmian dołączaja zmiany zwyrodnieniowe krążków międzykręgowych
-Kręgozmyk tylny L4\L5 stopnia 1 .Centralno-lewoboczna protruzja krążka do 8mm z modelowaniem worka oponowego.
-objawowy przodozmyk L5\S1 stopnia 1.Spondyloliza i spondylolisteza L5.
Szerokołukowe uwypuklene krążka do 6mm z HIZ.Istotne zwężenie otworów międzykręgowych z konfliktem korzeniowym L5 obustronnie. Nierówność blaszek granicznych kręgów zwłaszcza
Th12-L2 o charakterze guzków Schmorla.
Stożek końcowy na poziomie L1\L2 i nici ogona końskiego bez istotnych zmian.

......................................................................................................................
neurochirurg powiedział żeby nie operować tego kręgozmyku i podjąć leczenie zachowawcze
w między czasie zrobiłem badanie krwi które wykazało zapalenie.za niedługo mam ponowny rezonans magnetyczny by sprawdzić czy kręgozmyk się nie powiększa
Aktualnie mam rechabilitację 20 dni w postaci prądy Tens, Magnetronik, interwag i takie coś na zapalenie nie wiem jak się to nazywa i ćwiczenia niewiele to pomaga.

Proszę o poradę co robić dalej operacja nie a dlaczego .Wiem że jest to ostateczność no ale jak można żyć skoro cały czas boli wiem że jest to kręgozmyk 1 stopnia ale można powiedzieć że początek 2 stopnia . Występuje zapalenie jak długo to może trwać i co mam dalej robić ciągnie się to już około 6 miesięcy .Proszę osoby z kręgozmykiem o kontakt na PM i wypowiedzi na tym forum z podobnymi problemami neurologicznymi ja już nie wiem co mam robić dalej.........co mogę jeszcze zrobić
napisał/a: Marek1111 2011-11-12 16:51
Co mógłbym jeszcze w tym kierunku zrobić czego nie zrobiłem by uniknąć operacji i bóle ustąpiły ....