Kortyzol interpretacja wyników.

napisał/a: NitrOneT 2014-06-03 13:08
Witam.

Z racji tego, iż wizytę u endokrynologa mam pod koniec lipca - pragnę zapytać się czy moje wyniki kortyzolu mieszczą się w normie.

9:24 - 12,37 (norma 3,7 - 19,4)
17:53 - 2 (norma 2,9 - 17,3)

Pozdrawiam.
napisał/a: soaring 2014-06-03 22:48
kortyzol popołudniowy absolutnie za niski. poczytaj sobie o zmęczonych nadnerczach, np. na tym blogu jest sporo mądrych informacji: http://zdrowiehormonalne.blox.pl/2009/03/Lista-objawow-wskazujacych-na-niedoczynnosc.html

a przed wizytą u endo zrobiłabym pomiar kortyzolu z dobowej zbiórki moczu, to wizyta będzie sensowniejsza. o badaniu pisałam kilkakrotnie gdzieś tu na forum, użyj wyszukiwarki.
napisał/a: NitrOneT 2014-06-04 14:30
A ta instrukcja miej więcej brzmi tak ?

:

napisal(a):Odrzucamy pierwszą poranna porcję moczu rano w dniu rozpoczęcia zbiórki moczu.
Należy zapisać czas oddania moczu (np godz. 600).
Od tej pory każdą kolejną porcję moczu należy zbierać do jednego wcześniej przygotowanego pojemnika.
Zbiórkę dobową kończymy oddając do pojemnika pierwszą porcję moczu następnego dnia, o tej samej porze co odrzucona pierwsza poranna porcja moczu rano w dniu rozpoczęcia zbiórki.
Zanotować czas oddania ostatniej próbki moczu.
Zebrany mocz dokładnie wymieszać, zmierzyć i zanotować jego dokładną objętość w ml.
Odlewamy porcję moczu (ok. 50 ml. – ilość potrzebna do badań) do pojemnika w którym przetransportujemy próbkę moczu do laboratorium.
Oznakowany pojemnik należy dostarczyć do laboratorium.
napisał/a: soaring 2014-06-06 08:45
tak.
napisał/a: NitrOneT 2014-06-09 14:23
Witam.

Zrobiłem dobowy poziom kortyzolu moczu i wynik chyba jest ok. tj. 21,9 ug/24h zakres 4,3 - 176
napisał/a: soaring 2014-06-09 15:37
Moim zdaniem bardzo słaby. Konieczna powtórka badania i wizyta u endo, którego konikiem są nadnercza.
napisał/a: NitrOneT 2014-06-09 16:37
A jeśli można zapytać, czy podpis pod Pani nickiem "Specjalista", oznacz że jest pani lekarzem / endokrynologiem ?



PS.I tak dziękuję za zainteresowanie i bardzo cenne rady :D
napisał/a: soaring 2014-06-09 16:47
Zapytaj DjFafa ;) Nie jestem lekarzem.
napisał/a: NitrOneT 2014-06-09 17:07
Aha, ale jakoś bezpośrednio lub pośrednio jest ta branża związana z medycyną / weterynarią lub farmacją ? Pytam tak z ciekawości :D
napisał/a: soaring 2014-06-10 16:56
bardzo pośrednio ;) cała wiedzę zdobyłam na potrzeby własne, po latach użerania się z bandą niekompetentnych lekarzy. a dzielę się tym co wiem, bo szkoda, żeby inni trwali w oczekiwaniu na prawidłowe diagnozy ;)
napisał/a: krogulec 2015-05-28 22:17
Odświeżę temat, skoro szanowna użytkowniczka soaring (latasz na szybowcach czy co? ;)) nie chce by jej pisać na PW ;)

Nie będę się zbytnio rozpisywał, zrobiłem to już w innym wątku, można podejrzeć moje posty.

Chciałem zapytać "szybującą" co sądzi o dość niskim ACTH, LH, DHEA-SO4, estradiolu i kortyzolu, który chyba też jest bez szału. Lekarze mi mówią, że jestem (dosłownie) "zdrowy jak koń", a ja się wcale tak nie czuję i nie wyglądam. Do tego miałem wcześniej zdiagnozowane problemy z hormonami.

Zaczynam rozważać przyjrzenie się bliższe nadnerczom i ewentualnie relacji z problemami z przysadką. Czy to będzie dobry trop?
napisał/a: ted38 2015-05-28 22:41
witamy w klubie..acth..kortyzol..evtl zröb rezonans czaski(z kontrastem!)to wyjdzie evtl czy przysadka przypadkiem czegos nie ma..
u mnie tez wyniki czesto w dolnach granicach..ale w "normie"latam co jakis czas do innego lekarza by moze wkoncu wpasc na trop..ale nici z dobrej diagnosy a o pomocy nie wspomne..tak juz z 3 lata haha wiec milej zabawy niestety..