Kortyzol a jego wyniszczające działanie

napisał/a: Pathfnder 2013-05-01 19:40
Witam,
pisałem już na tym forum na jesieni, ale w innym dziale, szukając pomocy na swoje dolegliwości
dolegliwości mające swój początek ok 5 lat temu, a których wreszcie prawdopodobnie znalazłem przyczynę - podwyższony kortyzol
badanie wykonałem sam kierując się objawami notorycznie podwyższonego kortyzolu zamieszczanymi w internecie,
wcześniej żaden lekarz (rodzinny, 4 dermatologów, neurolog, "metabolista") nie zlecił mi tego badania... A podkreślałem, że jestem osobą, która się stresuje.

Wynik 21,90 o 8:30 (norma o tej porze 3,7-19,4)
Wcześniej 3-krotnie w ciągu tych ostatnich 5 lat robiłem morfologię i mocz, ostatnio wyniki znów bardzo dobre, jedynie poniżej normy były Eo, Bazo, Mono (wynik 0,5; norma 0,6-1,1). Znalazłem w internecie, że monocyty obniżają się przy permanentnym stresie.

Moje problemy zaczęły się 5 lat temu od ostrego ataku nerwicy natręctw, byłem wówczas jak podłączony do prądu przez około miesiąc, schudłem chyba z 10 kg, straszny okres. Potem ta nerwica się "rozeszła", ale powoli zaczęły się niepokojące dolegliwości - pieczenie skóry, jej szorstkość i ścieńczenie, coraz gorsza elastyczność i turgor, wyżerki na języku, jego bóle i pieczenie, pękające, piekące usta, notoryczna suchość w ustach, gardle, nosie, refluks żołądkowy(zgaga)

Już przed badaniem wiedziałem, że będę miał górną granicę kortyzolu albo ją przekroczę. Po prostu wiele objawów się zgadzało.
Kiedy otrzymałem wynik od razu zastosowałem kurację znalezioną również w sieci - na obniżenie kortyzolu, stosowaną przez sportowców.
Oto ona:
WITAMINA C => 2000-3000 mg (dziennie)
OMEGA 3 => 2-3 gram
WITAMINA B6 => 50 mg
GABA

wczoraj otrzymałem przesyłkę z GABA Forte 750mg
do tego zamierzam wybrać BIOCELL (kwas hiauloronowy), kupiłem rok temu, ale zrezygnowałem po 2 mies brania z braku poprawy stanu skóry

Tak więc, wit C i Omega 3 stosowałem od poniedziałku zeszłego tygodnia i w sobotę zauważyłem pierwsze symptomy poprawy, skóra stała się gładka i zaczęła "łapać" turgor, usta nie są spierzchnięte i wysuszone, skóra mniej piecze, do tego mam jakby więcej siły i lepszą wydolność, od razu zrobiłem w poniedziałek trening aerobowy - trucht przez 25 minut non stop. Byłem jakby w szoku, że mam takie możliwości!
Jeszcze nie jest tak jak było dawniej jeśli chodzi o stan skóry, bo ciągle mnie przypieka, a czasem mam wrażenie drętwienia i takiego uczucia jak po wyjęciu rąk z wapna/gipsu (pewnie przez uszkodzenie połączeń kolagenowych), ale przecież jak myślę, w 10 dni nie odbuduje się tego co było niszczone przez 5 lat...


Teraz mam pytanie jako że jesteśmy na forum endokrynologicznym.
Chciałbym mieć pewność, że kortyzol jest jedynym sprawcą zaistniałych dolegliwości. Czy jakiś inny hormon (jego nadmiar bądź ubytek) mógłby również powodować takie jak powyżej opisane schorzenia?
Chciałbym mieć również pewność, że kortyzol ten był wyrzucany w czasie stresu a nie przez nadczynność nadnerczy. Jakie badania zatem dodatkowo wykonać? Czy jeżeli to okaże się tylko wynik stresu, czy da się farmakologicznie skutecznie obniżyć go na stałe? Gdyż, nie wiem o ile witamina C i OMEGA 3 są w stanie obniżyć kortyzol, z tego co się orientuję o około 20-30%, poza tym ciągłe przyjmowanie wit C w dużych dawkach skutkuje kamieniami nerkowymi.

Zamierzam udać się z tym wszystkim do endokrynologa, ale oczywiście wolę wcześniej zasięgnąć opinii tutaj na forum, żeby odpowiednio się przygotować do wizyty.

Bardzo proszę o opinię i poradę.

Jestem zdeterminowany by wykończyć to cholerstwo.

Pozdrawiam!
napisał/a: Pathfnder 2013-05-08 13:41
Jeszcze raz ponawiam prośbę o opinię, chciałbym również dowiedzieć się coś o leku o nazwie Metyrapon, występującym również jako Metoprion, produkcji brytyjskiej. Ktoś może zna ten lek? Działa on na ograniczenie syntezy kortyzolu. Czy jest on dostępny w Polsce?
napisał/a: Los Angeles Galaxy 2013-05-08 13:45
Może to być od tarczycy ja miałem jeszcze więcej kortyzolu niż ty bo 29 przy normie do 19 :D było to wynikiem za wysokiego tsh ;/
Dlatego radziłbym Ci zbadać tsh , ft4 , ft3.
napisał/a: Pathfnder 2013-05-08 14:35
Witaj, a jak długo podejrzewasz miałeś tak wysoki kortyzol?
Miałem robione TSH, wynik 1,650 (norma 0,270-4,200). To chyba wyklucza jakieś nieprawidłowości z tarczycą?
napisał/a: Pathfnder 2013-05-08 15:29
Wypiszę jeszcze wyniki badań krwi (normy w nawiasach)
Proszę o ich interpretację czy rzeczywiście wszystko jest OK (wg mojej lekarki są OK):

leukocyty 5,1 (3,8-10)
erytrocyty 5,30 (4,20-6)
hemoglobina 15,40 (14-18)
hematokryt 45,8 (40-54)
mcv 86,4 (80-99)
mch 29,1 (27-35)
mchc 33,6 (32-37)
płytki krwi 210 (140-440)
limfocyty% 28,9 (20-45)
inne(eo,bazo,mono)% 9,4 (6-12)
neutrofile% 61,7 (40-70)
limfocyty# 1,5 (1,4-3,5)
inne(eo,bazo,mono)# 0,5 (0,6-1,1)
neutrofile# 3,1 (2,5-7)
rdw-cv 13 (11,6-14,8)
pdw 13,4 (9-17)
mpv 10,8 (9-13)
p-lcr 32,1 (13-43)

OB 2 mm/h (2-12)
napisał/a: Los Angeles Galaxy 2013-05-08 18:16
Pathfnder napisal(a):Witaj, a jak długo podejrzewasz miałeś tak wysoki kortyzol?
Miałem robione TSH, wynik 1,650 (norma 0,270-4,200). To chyba wyklucza jakieś nieprawidłowości z tarczycą?

No tak Kortyzol czasami wariuje przy tsh od 2,5 a najczęściej to wyższym a ty masz świetne 1,6
Miałąś test cushinga ? bo mi lekarz go zalecił na starcie aby wykluczyć zespół cushinga.
napisał/a: Pathfnder 2013-05-08 22:42
Nie miałem, bo właśnie dopiero się wybieram do endokrynologa. A jak wygląda ten test, możesz opisać nieco szczegółów? Będę się zwracał do lekarza, aby mi go zlecił.
napisał/a: Los Angeles Galaxy 2013-05-11 16:23
Pathfnder napisal(a):Nie miałem, bo właśnie dopiero się wybieram do endokrynologa. A jak wygląda ten test, możesz opisać nieco szczegółów? Będę się zwracał do lekarza, aby mi go zlecił.


Pierwszego dnia idziesz badać krew o 8.00 , badasz kortyzol ... tego samego dnia o 23.00 jesz taką tabletkę którą otrzymasz ,
następnie idziesz o 8.00 rano pobrać krew / badasz kortyzol / jeśli za drugim razem po tabletce spadnie do normy to jest ok /
O to badanie poproś endokrynologa lub dobrego lekarza rodzinnego
napisał/a: Bozenkako 2016-03-26 14:55
Post jest stary ale może jeszcze ktoś mi odpowie. Mam praktycznie wszystkie obiawy podwyższonego poziomu kortyzolu jak otyłość brzuszna, okrągła twarz, probemy ze snem, pamięcią itd wszystkie są tu http://www.smedyczny.pl/kortyzol-dzialanie/ zrobiłem badania prywatnie i mam podwyższony kortyzol przy górnej granicy, byłem z wynikami u rodzinnego żeby dostać skierowanie do endokrynologa a rodzinny powiedział że kortyzol jest Jeszce w normie (przy górnej granicy) więc jeszcze nie ma się czym przejmować i skierowania nie dostałem. Oczywiście powiedziałem o wszystkich obiatach, które mam ale to pozostało bez echa więc zamiast to leczyć lekarz woli czekać aż będzie gorzej.
napisał/a: Los Angeles Galaxy 2016-03-26 16:02
A robiłeś test cushinga z 2 g dmx ?
Endo zwykle zapisuje taki test jeśli ma się wysoki kortyzol, jego czujność to aż 99 % , bardzo dobre badanie.
Jeśli wyjdzie dobrze tzn. że to albo wina tarczycy, zmęczone nadnercza albo stresu, ciągłych infekcji a jak żle to choroba cushinga.

Przy wysokim kortyzolu nie pij kaw, pepsi bo kofeina podnosi kortyzol.
Ashwaganda, witamina c obniża kortyzol.