Korona porcelanowa - pytanie.

napisał/a: Balantajs 2013-01-26 11:41
Witam.

Posiadam zęba sztucznego, dowiedziałem się poniekąd że to korona porcelanowa.

Czy istnieje możliwość iż po dłuższym czasie, kiedy ząb się trochę ruszać zaczyna, że daje jakieś efekty uboczne w postaci jakiegoś zatrucia jakąś substancją ? Mam tu na myśli zatrucia jak w przypadku plomb (rtęć itp) ? Chodzi mi o uwalnianie się czegoś z tej korony.

Dziękuje za odpowiedź i pozdrawiam!
napisał/a: zbmma 2013-01-28 13:03
Mam pytanie rusza Ci się cały ząb , czy tylko korona?? W pierwszym przypadku korona jest zawysoka, a w drugim jest nieszczelna. W przypadku nieszczelności jedzenie dostaje się do środka korony i po prostu się psuje.Pacjent ma nieprzyjemne
odczucia smakowe i zapachowe.Protetyk robiąc koronę odlewa ją z metalu , a następnie licuje porcelaną.Metal musi być nieszkodliwy dla organizmu.Moim zdaniem u Ciebie korona jest nieszczelna.
napisał/a: Balantajs 2013-01-28 17:35
Nie jestem w stanie powiedzieć co się dokładnie rusza :)
Od wewnętrznej strony przy dziąśle czuje jakiś uskok, ale to już od wstawieni, a zęba mam już około 5 lat. Rusza się stosunkowo nie długo, bo może miesiąc inie zauważyłem aby się ten defekt powiększał nawet podczas spożywania posiłku. Oczywiście unikam twardszych rzeczy jak orzeszki czy tym podobne by nie rozgryzac bo zawsze sie bałem ze mi wypadnie koronka bo wiekszość osób które znam miały niemiłe i krótkotrwałe historie z tym :)

Ten uskok który wspomniałem odczuwam (jak przejadę językiem) że to jakby pozostałość po złamanym zębie poprzednim (naturalnym). U podstawy.

Jak go czasem poruszam to trochę jakby słyszę skrzypienie ? Sączenie się czegoś ? Nie mam pojęcia jak to nazwać ale odgłos jest raczej neutralny i mi nie przeszkadza w żaden sposób. Jakby woda własnie podchodziła a naciskając na ten rejon poprzez ruszanie lekko zębem - woda zostaje wypuchana, a może to powietrze wraz ze ślina ?
napisał/a: zbmma 2013-01-28 21:31
CZy ten złamany ząb ( naturalny) jest jeszcze w jamie ustnej ,czy został usunięty?
napisał/a: Balantajs 2013-01-29 17:09
Tak. Dentysta jedynie coś wkręcał w środek zęba i wyszarpywał, ale na 99% został stary.
napisał/a: viki71 2013-01-29 20:36
Idż do dentysty.Może da się uratowac koronkę i zacementować ja jeszcze raz.Jak pod korone dostaje się chociazby powietrze,to cokolwiek zostało pod koroną(sam korzeń,kawałek zęba)jest narażone na psucie.Szkoda swojego korzenia,bo jak sie zepsuje to trzeba będzie go usunąć a wtedy pozostanie implant.