Kolonoskopia - kilka pytań od chorego

napisał/a: polski_pacjent 2015-09-02 21:50
Witam. Jestem facetem przed 40. Od lat mam problemy gastryczne, głównie przez silne wzdęcia. Od roku czuję się coraz gorzej - poza wzdęciami mam powiększone węzły chłonne (na szyi - aż bolesne, od kilku m-cy) oraz m.in. bóle nóg. Lekarze podejrzewali u mnie różne choroby, np. boreliozę i chorobę autoimmunologiczną, ale nie potwierdziły się w badaniach. Wiele wskazuje na to, że wszystkie dolegliwości (albo ich część) biorą się z brzucha (może nowotwór albo wrzody jelit). Muszę się odważyć i zrobić pierwszą w życiu kolonoskopię. Strasznie boję się tego badania oraz późniejszego wyniku. Mam do Was kilka pytań, które mnie nurtują. Będę wdzięczny za odpowiedź.

1.Od 3 tygodni mój stan jest gorszy, mam chyba stan zapalny jelit (zgaga, bóle brzucha, zaparcia itp). Czy powinienem się podleczyć, załagodzić ostry stan przed badaniem? Obawiam się, że mogę czuć w tym stanie silniejszy ból albo dyskomfort. Chociaż z drugiej strony nie mam jak się "podleczyć", skoro bez badania nie wiem na co choruję :(

2. Chcę zrobić kolonoskopię z narkozą. Czy narkoza rzeczywiście całkowicie mnie znieczuli na pół godziny? Nie obudzę się z powodu bólu?

3. W którym warszawskim szpitalu robią dobrze kolonoskopię z narkozą (prywatnie)? Pytam o szpital, bo wymyśliłem, że w razie komplikacji podczas badania (np. przebicie jelita) w szpitalu trafię na stół. W prywatnej przychodni mnie wówczas nie pomogą - będą wzywać karetkę...

4. Jak widać boję się takich komplikacji jak przedziurawienie jelita. Czy to realne zagrożenie?

5.Czy po wycięciu ewentualnych np. polipów jelito w tym miejscu nie będzie osłabione (cienka ściana) i z czasem nie przerwie się? I czy po takim zabiegu nie będę później krwawił? Boję się, że po wyjściu do domu będę miał niepokojące objawy.

Pozdrawiam,
A.
napisał/a: Mjk 2015-09-02 22:46
Nie bój się, badanie nie jest takie straszne, tym bardziej pod narkozą. Ja miałem raz kompletnie na żywca i nie wspominam najlepiej, potem z narkozą było już zupełnie inaczej - zero bólu czy czegokolwiek, samego badania wręcz nie pamiętam, po prostu spałem przez te pół godziny. Nawet gdybyś się jakimś cudem obudził - nie musi Cię boleć, dużo zależy od budowy jelit, a jakby co to lekarz zawsze może przerwać badanie. Po badaniu będziesz miał gazy (przez to powietrze które wpuszczają przez kolonoskop), kilka razy w toalecie i tyle. Bólu po badaniu jakoś specjalnie nie ma. Samo przygotowanie do badania jest de facto gorsze - środek przeczyszczający i trochę czasu bez jedzenia. Spokojnie możesz zrobić to badanie w jakiejś przychodni, oni mają w tym doświadczenie i naprawdę ma czego się obawiać, ale to już jak uważasz.

Z tym ''podleczeniem'' no to możesz na pewno zmienić dietę na jakąś bardziej lekkostrawną itp. - nie wiem jak wygląda twoje zwyczajowe ''menu''? Ew. wykonać kilka innych badań mniej inwazyjnych (z krwi/z kału, USG jamy brzusznej itd.) ale to już musiałby lekarz Ci zlecić coś konkretnego, bo przy dolegliwościach ukł. pokarmowego możliwości jest wiele.
napisał/a: polski_pacjent 2015-09-03 22:24
Dzięki za opowieść o badaniu. Dieta - próbuję od dawna zmniejszyć stan zapalny dietą lekkostrawną i błonnikiem (od miesiąca żadnej kawy ani alkoholu) i nic nie pomaga, zwłaszcza na dolegliwości pozajelitowe nie pomaga (np. bóle stawów, duszność).
Słuchaj, a jak przekazują wynik? Zaraz po przebudzeniu, czy później trzeba się zgłosić, i czy w razie wykrycia choroby udzielają konsultacji na miejscu (w klinice/ przychodni)?
napisał/a: Mjk 2015-09-04 10:08
Bezpośrednio po badaniu dostaniesz sam opis - czyli to co lekarz zauważył podczas badania. Taka dość wstępna diagnoza. Prawdopodobnie pobiorą Ci wycinki do badania hist-pat, na które będziesz musiał poczekać ok 1-2 tygodni. Wtedy będzie można bardziej zdecydowanie powiedzieć, czy coś jest na rzeczy, czy z jelitem wszystko ok ;)

Z tym błonnikiem to nie wiem czy najlepszy pomysł, bardziej działa przy zaparciach, niż przy wzdęciach. Przede wszystkim unikaj jedzenia tłustego, smażonego, wybieraj raczej pszenne pieczywo, ogranicz trochę cukier. Niektóre surowe owoce i warzywa też mogą trochę namieszać - najbezpieczniej wywalić chwilowo jabłka, śliwki itp. i przestawić się też na warzywa na parze lub ew. gotowane - byle nie jakaś kapucha czy brukselka. Możesz spróbować odstawić nabiał - szczególnie surowe mleko, twaróg czy jakieś słodkie jogurty.

Na te pozostałe dolegliwości to ja nic nie doradzę - przy chorobach jelit bóle stawów są częste, ale to może być też od 100 innych rzeczy, więc musisz to już skonsultować z lekarzem.
napisał/a: klinacz 2015-09-04 10:17
Od razu tylko wspomnę, że aby wycinek do badania hist-pat został pobrany musi to być zaznaczone w badaniu i poinformowanie lekarza o takiej chęci, i z pobraniem wycinka kosztuje trochę więcej.
To tak dla informacji, ponieważ już niejedna osoba po kolonoskopii miała wyrzuty sumienia, że wycinek nie został pobrany.

Jeżeli dieta nie pomaga na dolegliwości żołądkowe i nie tylko te, to oznacza tylko, że dieta dalej nie jest prawidłowa lub za krótki czas diety.